"Rijeka nakon SDP-a"

Tribina “Riječki urbanizam na prekretnici”: Iva Rinčić smatra da Rijeci nedostaju vizija, prostor i ljudi

Vladimir Mrvoš

Marin Račić, Dragan Žuvela, Kristina Careva, Iva Rinčić i Vedran Vivoda / Foto: Sergej DRECHSLER

Marin Račić, Dragan Žuvela, Kristina Careva, Iva Rinčić i Vedran Vivoda / Foto: Sergej DRECHSLER

U Rijeci će se teško naći stručni kadar, a problem urbanizma i prostornog planiranja interdisciplinarno je pitanje, naglasila je kandidatkinja za gradonačelnicu



 


RIJEKA U Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održana je treća tribina iz ciklusa »Rijeka nakon SDP-a« pod nazivom »Riječki urbanizam na prekretnici – velike mogućnosti i propuštene prilike«, u organizaciji nezavisne kandidatkinje za gradonačelnicu Ive Rinčić, nezavisnih gradskih vijećnika, Akcija mladih i Centra.


Nakon uvodnih riječi moderatora tribine Marina Račića, potpredsjednika Odbora za urbanizam Gradskog vijeća Rijeke, koji je dao prikaz površine Rijeke u odnosu na druge gradove, kao i već poznate činjenice o neprimjerenosti kontejnerske luke u centru grada te mogućim kvartovskim garažama, o dosadašnjim odlukama, propuštenim prilikama i potencijalima koje Rijeka može iskoristiti govorili su Iva Rinčić, Kristina Careva, izvanredna profesorica s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, Vedran Vivoda, predsjednik Odbora za komunalno gospodarstvo Gradskog vijeća Rijeke i Dragan Žuvela, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Grada Splita.


Važnost participacije




Na tribini se raspravljalo o ključnim urbanističkim projektima koji oblikuju budućnost Rijeke, od Delte i Školjića do bivše dječje bolnice na Kantridi te stadiona Kantrida. Naglašeno je da je prostor neobnovljiv resurs i zajedničko dobro svih građana, pa kada se jednom potroši, promjene su trajne, a greške gotovo nepovratne. Sudionici tribine zajedničkog su mišljenja da sve urbanističke odluke koje se donose oblikuju grad za naredna desetljeća, a propuštene prilike osjećaju generacije koje dolaze.


Foto Sergej DRECHSLER


Iva Rinčić naglasila je da Rijeci nedostaju tri stvari, a to su vizija, prostor i ljudi.


– U Rijeci će se teško naći stručni kadar, a problem urbanizma i prostornog planiranja interdisciplinarno je pitanje, rekla je Rinčić, naglasivši da se o tom problemu moraju konzultirati stručnjaci iz brojnih znanstvenih područja.


Kristina Careva govorila je o važnosti participacije građana u odlukama kada je u pitanju donošenje prostornih planova, te da se građani moraju u najranijoj fazi urbanističkih projekata pitati za mišljenje, a ne kada je sve gotovo i kada im se samo predoče samo gotovi planovi.


Pritisci lobija


Gost iz Splita, Dragan Žuvela, opisao je svoja iskustva, te je također naglasio kako je teško naći kvalitetan stručni kadar koji je spreman ući u brojne probleme i pritiske koji postoje od strane pojedinih lobija kada su u pitanju prostorni planovi.


Vedran Vivoda rekao je da su komunalni problemi u Rijeci puno veći od urbanizma, navodeći brojne primjere, kao nedostatak biciklističkih staza na prometnicama koje sada idu u rekonstrukciju u centru grada, te nedostatak uvođenja modernih ICT inovacija u komunalne djelatnosti.


Moderator tribine Marin Račić, govorio je o nepostojanju gradskog urbanističkog zavoda koji je sada utopljen u sklopu odjela za izdavanje građevinski dozvola, te o nedostatku arhitektonske struke u tom odjelu, koja je jedina stručna kada su u pitanju ideje i moguća rješenja iz domene urbanizma.