
Nebojša Zelič / Snimio Vedran Karuza
"Čini se da ga najviše od svega boli nemogućnost ispunjenja onih obećanja koja je dao investitorima u netransparentnim dogovorima", zaključuju u riječkom ogranku stranke Možemo
povezane vijesti
“Točke o izmjenama Prostornog plana i GUP-a Marko Filipović je Gradskom vijeću predložio po treći put, potpuno svjestan da one u obliku u kojem ih je uputio – neće biti prihvaćene”, priopćio je riječki ogranak stranke Možemo!
“Već na samoj sjednici Gradskog vijeća u raspravi o izmjenama Prostornog plana i GUP-a, odnosno promjenama namjena pojedinih područja u gradu, gradonačelnik je pokušao ucijeniti vijećnike i već je tada izvrtao teze tvrdeći da smo protiv razvoja. A što je zapravo točno? Sve izmjene bitnih zona u gradu utrpao je u jednu odluku pa se jednim glasanjem sve trebalo prihvatiti ili odbaciti: i prenamjena dijela bivše Hartere, i prenamjena bivše Dječje bolnice Kantrida i prenamjena ex Istravina na Vežici. Budući da nismo bili za njegovu ideju prenamjene ex Istravina jer ju smatramo pogodovanjem investitoru, bili smo primorani glasati protiv – svih izmjena”, poručuje Možemo! Rijeka.
“Gradonačelnik nas zbog toga i sada proziva i ponavlja da smo protiv razvoja grada. To nije točno. Mi inzistiramo na razvoju grada utemeljenom na urbanističkoj struci i na kvalitetno usklađenim potrebama građana Rijeke i potencijalnih investitora. Ne trgujemo gradskim područjima kao on. Sva su nam bitna jer Rijeka se razvija u svakoj svojoj zoni i za svaku tražimo promišljeni pristup, uključivanje struke i zaštitu javnog interesa. Javni interes ne prodajemo za interes investitora kao što to čini Filipović, praktički od početka svog mandata. Takvoj njegovoj viziji razvoja Rijeke protivimo se cijelo vrijeme”, piše u priopćenju riječkog ogranka stranke Možemo.
“Mi, kao vijećnici Možemo, glasali smo protiv Izmjena Prostornog plana i GUP-a jer ne pristajemo na ucjenu koja nam je postavljena. A ona de facto od strane Filipovića glasi ovako: ako želite razvoj Kantride koji uključuje javni interes, i urbanu obnovu bivše Hartere, morat ćete glasati i za moj dogovor s investitorom u zoni Istravina. Znao je da nećemo, možda se nadao da neki drugi vijećnici hoće, a ispalo je tako da su svi napokon shvatili što Filipović čini. Neki su se prekasno probudili jer kroz svoj mandat već je rasprodao previše toga. U ovom odgovoru želimo podsjetiti gradonačelnika i širu javnost da je promjena namjene područja bolnice na Kantridi u zonu mješovite namjene koja uključuje i javnu, rezultat višekružnog savjetovanja koje smo upravo mi iz Možemo inicirali, a u kojem je sudjelovala struka te velik broj građanki i građana. Prema tome, inat i ucjena, kojima je gradonačelnik ovu prenamjenu utrpao uz prenamjenu Istravina, usmjereni su protiv svih koji su stručno analizirali područje Dječje bolnice Kantrida, pomno o njemu razmišljali i donijeli zaključke o razvoju te zone. Njegov inat i njegova ucjena odraz su njegova nepoštivanja javnog interesa”, piše u priopćenju.
“Da mu je zbilja stalo do razvoja, kako područja bolnice na Kantridi, tako dijela nekadašnje Hartere u kontekstu Veleučilišta, omogućio bi da se o svakom području glasa pojedinačno. U tom slučaju bi pohvalne i važne izmjene područja bolnice na Kantridi iz turističke u javnu namjenu, kao i promjene dijela nekadašnje Hartere, sigurno bili izglasani. A izmjene na području ex Istravina ostale bi tema za novo i drugačije sagledavanje, odnosno za neki drugi saziv Vijeća, točnije, za nekog drugog poštenijeg gradonačelnika koji vidi građane a ne samo novčanik investitora”, piše u priopćenju riječkog ogranka stranke Možemo.
“A zašto smo protiv gradonačelnikovog prijedloga izmjene prostora ex Istravina? Jer se razvoj grada ne temelji na dogovoru s jednim investitorom, nego na prostornim studijama koje uključuju potrebe ljudi koji u gradu žive, kao i na urbanističkim natječajima. Što se stanogradnje tiče, razvoj se temelji na propisivanju zona stanovanja s izgradnjom stanova koje si građani mogu priuštiti. Skupocjeni stanovi koje će investitor moći prodati samo bogatima ili samo strancima za tek povremeno korištenje, ostavit će zonu stanovanja praznom, a onda dugoročno i zapuštenom, nesvrsishodnom. Grad skučenog prostora kao što je Rijeka, to si ne može priuštiti. Zato smo amandmanima predlagali uvrštenje priuštivog stanovanja u toj zoni”, poručuju iz stranke Možemo.
“No, ako nam je razvoj zaista imperativ, kao što tvrdi gradonačelnik, zašto je ljenčario kroz cijeli mandat i zašto bar u proteklih godinu dana nije otvorio široko savjetovanje i raspravio bi li prostor ex Istravina možda trebalo ostaviti u industrijskoj namjeni ili je bolje tamo napraviti poduzetničku zonu ili zonu priuštive stanogradnje? Ne, vidjeli smo nacrte jednog investitora za to područje i zona se novom namjenom treba tim nacrtima prilagoditi! E, upravo to nije razvoj grada, nego se to zove – pogodovanje. Srcedrapateljsko priopćenje u kojem nas proziva da smo protiv novih stanova, škola, prometnica, garaža i javnih prostora imalo bi eventualno smisla da je kroz svoj mandat pokazao marljivost i rad pa izgradio bar jednu novu garažu, vrtić, park ili bar 100 od obećanih 1000 stanova. Nije. Teret svog nerada sada prebacuje na gradske vijećnike. A čini se da ga najviše od svega boli nemogućnost ispunjenja onih obećanja koja je dao investitorima u netransparentnim dogovorima”, zaključuju u riječkom ogranku stranke Možemo.