
Foto Sergej Drechsler
"Prevareni smo za parkiralište, nemamo gdje parkirati, uzeli su nam poštu, ali »važno« da imamo četiri autokuće i tri supermarketa"
povezane vijesti
Kroničan nedostatak parkirališnih mjesta i zelenih površina, zapuštene i neuredne javne površine, nedostatak vrtićkog kapaciteta, prometni problemi i ugrožena sigurnost sudionika u prometu, poglavito na Rastočinama, u Osječkoj i Jelićevoj ulici, kao i neuredna skloništa u sklopu višestambenih zgrada, problemi su o kojima se govorilo na zboru građana Škurinjske drage koju je, s temom »Pola stoljeća zanemarivanja najosnovnijih zakonskih uvjeta, kao i stvarnih potreba i problema građana Škurinjske drage«, organiziralo Vijeće Mjesnog odbora Škurinjska Draga.
Uz brojne stanovnike ovog mjesnog odbora, zboru su nazočili i građani iz okolnih područja, poglavito s Kozale i Belvedera, ali i nekolicina političara – HDZ-ovac Denis Vukorepa i Petra Mandić iz Mosta, kandidati za gradonačelnike Rijeke, kao i nezavisni Leo Pavela, koji je kandidat za župana Primorsko-goranske županije na predstojećim lokalnim izborima.
Dvorana Mjesnog odbora gdje se održavao zbor bila je premalena za sve zainteresirane, pa je dio njih puna dva sata, koliko je trajao zbor, stajao na nogama. Očito je ljudima prekipjelo zbog nagomilanih problema s kojima žive godinama, a rješenja nema ni na vidiku.
Rasprodaja imovine
Uvodno je predsjednik VMO Škurinjska draga Miroslav Deković podsjetio prisutne na više desetljeća star problem rasprodaje državne imovine te među posljednjim slučajevima toga naveo prodaju mljekare PIK-a.
– Ostajemo bez državne imovine, a mi stanovnici od toga nemamo ništa. Autopromet je također prodan, rasprodaje se PIK. Komunalni standard nam je jako loš, pa se pitamo zbog čega se dio sredstava od prodane imovine nije uložio u poboljšanje uvjeta stanovanja na našem području.
Stanovnici »eševa« platili su prije puno godina parkirno mjesto za garažu koja se trebala graditi, a koja još nije ni na vidiku. Gdje su ti novci, pitamo svako malo nadležne u Gradu Rijeci, ali odgovora nema. Naše su ulice prljave, pune smeća, okolna šuma je zakrčena, također puna smeća, neuredno je i oko nebodera.
Kronično nam nedostaje parkirališnog prostora, a dio su nam oduzele i autokuće u našem okruženju koje zauzimaju prostor i iskrcavaju, ukrcavaju i parkiraju vozila na prostoru koji je namijenjen za naše stanovnike. Imamo dvije kladionice 500 metara od škole, za to se našao prostor, a nepotrebne su nam, rekao je Deković.
Dodao je da ih Grad Rijeka već godinama ignorira, zanemaruje i ne vodi brigu o njima.
– Predlagali smo Gradu da otkupi Brodokomerc i na tom prostoru uredi parkiralište, sigurno bi bilo mjesta za 50 do 60 vozila, ali odgovora nema. Pisali smo peticiju za rotor u Prvomajskoj ulici, ali nemamo je kome predati.
Tražili smo od Grada da nam pošalje spisak lokacija skloništa, opet ništa. S obzirom na prometne probleme i ugroženost pješaka zbog prebrze vožnje u Tizianovoj i Osječkoj ulici tražili smo postavljanje prometnih usporivača, odgovora nema, rekao je Deković, dodajući kako su na zbor građana pozvani i predstavnici Grada Rijeke, ali mu se nisu odazvali, osim dvoje službenika iz dva odjela i voditeljica Odsjeka za mjesnu samoupravu Dragica Fadljević, koji su mogli samo primiti na znanje kritike i pritužbe građana.
Negativan odgovor
U raspravu se uključio veći dio građana, pa je tako Orlando Ortile rekao kako je MO Škurinjska Draga najgori u Rijeci, ali ne po ljudima, nego po komunalnoj infrastrukturi.
– Živim na ovom području 35 godina i sve te godine vidim koliko nas Grad Rijeka ignorira. Grad nam ne pomaže, nego nam još i odmaže. Prevareni smo za parking, nemamo gdje parkirati, uzeli su nam poštu, ali »važno« da imamo četiri autokuće i tri supermarketa.
Nemamo zelenog pojasa, ono malo što imamo je zapušteno i prljavo, puno smeća. Mogu zaključiti da se trideset godina u našem naselju ništa ne događa, samo niču novi problemi, a Grad Rijeka se njima ne želi baviti, rekao je Ortile.
Na ignoriranje od Grada Rijeke požalila se i Tatjana Popović. Sanja Lazić rekla je kako komunikacija s Gradom Rijekom ne postoji te predložila da se izvidi mogućnost parkiranja na parkiralištima trgovačkih centara tijekom noći, kada oni ne rade, uz neku simboličnu cijenu, na što je dobila odgovor predsjednika VMO-a Miroslava Dekovića kako je takav upit već poslan, ali je stigao negativan odgovor.
Marijan Turina na podruju Škurinjske drage živi 41 godinu, bio je i gradski vijećnik i sjeća se kako je još 1992. godine pokrenuta inicijativa za izgradnjom novog dječjeg vrtića, koja do danas nije realizirana.
– Nakon pune 33 godine ništa se nije ni pomaklo po tom pitanju. Postojeći vrtić je u montažnom objektu, navodno nema ni uporabne dozvole, kada bi se on srušio, na tom prostoru dobili bismo parkiralište.
Također, mogućnost još parkirališnih mjesta postoji i na lokaciji od Rastočina 1, gdje su zapušteni vrtovi uz cestu koje nitko ne koristi. Nadalje, naš kvart je jako prljav, smeća ima na sve strane, mislim da bi podzemni spremnici bili dobro rješenje, rekao je Turina, dodajući kako sigurnost u prometu svakako treba biti na prvom mjestu.
Srušeno drveće
Zboru građana nazočili su i stanari Tizianove ulice, koje dio pripada Belvederu, a dio Škurinjama. Jasna Zlatić i Ivan Tominac požalili su se na postavljene stupiće, koji su oduzeli dobar dio parkirališnih mjesta kojih ionako kronično nedostaje, pa su već nekoliko stupića namjerno srušili revoltirani građani.
Također, ukazali su na problem ulica poput Tizianove i drugih u kojima pojedini građani iz drugih dijelova Rijeke parkiraju svoja vozila i odlaze pješice u centar grada. Dio građana požalio se i na srušeno drveće u Osječkoj ulici, kao i na prometne probleme u Jelićevoj ulici, gdje stanari moraju raditi cijeli krug do grada i nazad kako ne bi bili u prometnom prekršaju prilikom ulaska u svoju ulicu, a bilo je prigovora i oko zelenog svjetla na semaforu koje na raskrižju s Osječkom ulicom istovremeno svijetli i vozilima koja dolaze s Kozale i pješacima koji prelaze ulicu, pa se već dogodilo nekoliko prometnih nesreća.
Voditeljica Odsjeka za mjesnu samoupravu Dragica Fadljević, kojoj je predsjednik Miroslav Deković povremeno pustio da vodi zbor, pokušala je uvesti red u raspravi te odgovoriti na neka pitanja i primjedbe građana pa je, između ostalog, rekla da su donesene odluke obvezujuće za Mjesni odbor, ali ne i za Grad Rijeku.
Također, uputila je građane i predstavnike VMO-a da svoje prijedloge i primjedbe upute na nadležne službe Grada Rijeke, a ujedno se nije složila s tvrdnjama građana da Grad Rijeka ignorira ovo područje te je podsjetila na projekt malih komunalnih akcija, za koje je poziv još uvijek otvoren.
Mandić: Grad treba izgraditi garažu na Rastočinama
Županijski vijećnik Leo Pavela, koji i sam živi na Rastočinama, također se požalio na zapuštenost područja i veliku nehigijenu među neboderima te je pokazao projekt budućeg dnevnog boravka s trgovinom na krovu i podzemnom garažom, kapaciteta oko 300 automobila.
– Novca ima, ali očito ne za građane, jer je Grad Rijeka potrošio pet milijuna eura na službena putovanja, rekao je Pavela.
Gradska vijećnica Petra Mandić rekla je kako ovim područjem prolazi svaki dan kada vozi djecu u školu i vidi koliko je zapušteno.
– Grad Rijeka prodao je Žabicu i obećao tim sredstvima od prodaje izgraditi kvartovske garaže, jednu od njih i na Rastočinama. Dakle, Grad ima sredstva, pa bi bilo dobro da se dogovorite i donesete zaključak da se taj projekt pokrene što prije, rekla je Mandić.