
Autor Željko Holjevac je zahvalio svima koji su pomogli u nastanku knjige / MHG
Ova se vrijedna knjiga može smatrati i svojevrsnom malom monografijom Gacke, budući da je ona "prava" monografija Gacke tek u pripremi, istaknuo je Milan Kranjčević
povezane vijesti
Predstavljanje novoga izdanja knjige »Gackom kroz povijest«, autora prof. dr. Željka Holjevca, u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Otočcu, upriličeno 21. ožujka, pokazalo je kako Gačani istinski cijene svoju povijest.
Naime, do posljednjeg su mjesta ispunili Narodnu knjižnicu Otočac u kojoj je priredba održana.
Nakon što je ravnateljica Narodne knjižnice Jadranka Prša nazočnima uputila pozdravnu riječ, knjigu su predstavili Ruža Orešković, direktorica Hrvatskog radio Otočca, don Anđelko Zdeslav Kaćunko, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Otočcu, Milan Kranjčević, potpredsjednik Ogranka MH i predsjednik Katedre Čakavskog sabora pokrajine Gacke, te sam autor Željko Holjevac, ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.
OMH započeo s knjigom
Prva je nastupila Ruža Orešković, koja je ujedno vodila program, te je najprije opisala kako je prvo izdanje knjige nastalo 2009. godine kao plod polugodišnjeg – od travnja do listopada 2008. godine – emitiranja emisije Gackom kroz povijest na Hrvatskom radiju Otočac.
Dobrom voljom autora Željka Holjevca, tada docenta na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu i voditelja Područnog centra Instituta društvenih znanosti »Ivo Pilar« u Gospiću, koji je svoje znanje rado podijelio sa slušateljima Radio Otočca, njegove riječi pretočene su u knjigu koja je objedinila povijesni pregled života na području Gacke od prapovijesti do suvremenosti.
Također je za objavu toga vrijednog izdanja istaknula ulogu Ogranka Matice hrvatske u Otočcu, osnovanog 2024., kao i osobnu ulogu predsjednika Anđelka Zdeslava Kaćunka, te ulogu katedre Čakavskog sabora pokrajine Gacke i njenog predsjednika Milana Kranjčevića.
Nakon toga se nazočnima obratio i predsjednik OMH u Otočcu Anđelko Zdeslav Kaćunko, koji je na početku svojeg izlaganja istaknuo osobnu radost najprije zbog činjenice što je OMH u Otočcu svoju javnu djelatnost započeo knjigom, a ona je svojevrstan simbol Matice hrvatske, a potom i zbog toga jer je prvijenac odnosno »prvotisak« Ogranka upravo – knjiga o Gackoj.
Potom je naglasio i posebnost Gacke kao dijela sadašnje Ličko-senjske županije koju vrlo često novinari, političari, intelektualaci, crkvenjaci i ini govornici »pars pro toto« nazivaju Likom. A razlog za to, osim tradicije, jest činjenica da se o regiji, pokrajini ili području Gacke u široj javnosti vrlo malo znade, što se poglavito odnosi na povijest i podrijetlo imena te stanovnike Gacke ili Gačane. Kaćunko je istaknuo da razlozi brisanja imena Gacke 1886. godine iz službenoga naziva, a nakon toga i Krbave, nisu poznati pa je teško reći jesu li oni političke ili druge naravi.
Osvrnuo se i na povijesne činjenice od IX. st. i prvoga zapisa o Gackoj (koja nije bila ni turskim osvajanjima porobljena) do suvremenosti, te posebno istaknuo kako područje Gacke karakterizira njezino uglavnom autohtono stanovništvo i čakavština kao vrlo važan dio njezina identiteta.
Unatoč tome, naglasio je dalje Kaćunko, sve veći broj posjetitelja Otočca i Gacke, posebno nakon razgledavanja spomenika Gačanskog parka hrvatske memorije, želi znati više o prošlosti Gacke, pa je upravo ova knjiga odgovor na te molbe, želje i potrebe.
Objavom toga novog izdanja, zaključio je don Kaćunko, otočki Ogranak MH »najprije onima koji ovdje žive ili su tu rođeni i Gackom se ponose, želi posvijestiti kako se Gacka voli ne samo čuvanjem njezinih prirodnih ljepota i Bogom danih resursa, nego i djecom i kulturom, a to znači i jezikom i knjigom!«
Putovanje kroz povijest
Potom je urednik knjige Milan Kranjčević u svojemu izlaganju najprije podsjetio na tijek nastanka prvoga, ali i ovog novoga izdanja, te istaknuo autorov veliki angažman na svim područjima kulture u Gackoj, a posebno njegov autentičan, čitljiv i pregledan način izražavanja, prilagođen i tzv. običnom čitatelju kojega zanima povijest Gacke.
Kranjčević je također istaknuo zalaganje Hrvatskog radija Otočac, te Katedre Čakavskog sabora za nastanak ovog vrijednog izdanja koje vrlo pregledno i sažeto opisuje područje Gacke kroz povijest, pa se ta vrijedna knjiga može smatrati i svojevrsnom malom monografijom Gacke, budući da je ona »prava« monografija Gacke tek u pripremi.
Na kraju se nazočnima obratio i sam autor, istaknuvši među ostalim kako je većina onoga što je potrebno reći o ovom izdanju sadržano u samoj knjizi, te se posebno zahvalio Hrvatskom radiju Otočac i direktorici Ruži Orešković, Ogranku Matice hrvatske u Otočcu i predsjedniku Anđelku Zdeslavu Kaćunku, Katedri Čakavskog sabora pokrajine Gacke i predsjedniku Milanu Kranjčeviću, recenzentima dr. sc. Hrvoju Petriću i dr. sc. Ivici Šute, kao i Blaženki Matić na grafičkoj pripremi knjige i likovnom oblikovanju omota, te Milanu Krznariću na novim fotografijama.
Zahvalu je uputio također Narodnoj knjižnici Otočac i ravnateljici Jadranki Prša, te svima koji su svojim donacijama pomogli tiskanje knjige, kao i nazočnima koji su u velikom broju došli na predstavljanje njegove knjige.
To nadasve zanimljivo putovanje kroz povijest svojom je vrhunskom instrumentalnom izvedbom na tamburi upotpunio maestro Zvonimir Tonković, pomogavši i glazbenim prilogom da književna večer, u kojoj su svi sudionici i ljubitelji pisane riječi ‘ugodno uronili u povijest’ Gacke, svima ostane u vrlo lijepom sjećanju.