Tražite ideje?

Pred nama je uskršnji ručak: Donosimo recepte za gozbu koja ne mora biti – kalorična

Ana Braškić

Farfalle s pestom od kopriva / iStock

Farfalle s pestom od kopriva / iStock

Kada je Uskrs, onda se jedu jaja, a da ne budu samo tvrdo kuhana, potrudite se napraviti malo drugačije punjenje, na primjer s avokadom



Za desetak dana mnogi od vas, ili bar oni zaduženi za pripremu uskršnje gozbe, obavljat će posljednje pripreme za još jednu blagdansku trpezu, ovog puta proljetnu, i za razliku od one božićne, zeleniju i laganiju.


Prije glavnog jela valja poslužiti predjelo. Kada je Uskrs, onda se jedu jaja, a da ne budu samo tvrdo kuhana, potrudite se napraviti malo drugačije punjenje, na primjer s avokadom. Vizualno su jako atraktivna, a nutritivno hranjiva i idealna su kao fingerfood, odnosno za njihovu konzumaciju ne treba vam pribor za jelo.


Još jedno takvo predjelo je mini quiche. U ovoj verziji – punjen šunkom, šparogama i porilukom ili još bolje mladim lukom, redom namirnicama koje same po sebi podsjećaju upravo na Uskrs. Umjesto domaćeg prhkog tijesta možete kupiti i gotovo koje možda neće biti tako ukusno kao vaše, ali će ubrzati cijeli postupak.




U topla predjela spadaju i tjestenine, pa zašto ne prekršiti tradiciju i za toplo predjelo poslužiti upravo jela čiji je glavni sastojak popularna pašta. Za vegetarijance ona može biti i glavno jelo, a gratinirana pašta s artičokama, krumpirom i graškom jelo je koje podsjeća na tradicionalno jelo: janjetinu na padelu s istim tim povrćem. Samo je umjesto janjetine s povrćem zapečena tjestenina. Drugi prijedlog su farfalle s pestom od koprive. Ta biljka koja osim što je izuzetno zdrava, jako je i ukusna, a vjerovali ili ne možete ju uzgajati i na vlastitom balkonu.


Krenimo na glavno jelo: zvijezda većine stolova bit će janjetina. Već smo ranijih godina apsolvirali da ne mora uvijek biti pečena u rolu s krumpirom ili na ražnju. Kao i svako drugo meso može se pripremiti na brojne načine. Mi smo izdvojili pohane janjeće kotlete i roladu od janjećeg buta. Kotleti s dvostrukim paniranjem koje sadrži parmezan oduševit će i djecu, a možete ih poslužiti i na zabavi za veće društvo jer se zahvaljujući kosti koja služi kao »drškica« lako konzumiraju. Ako umjesto običnog ulja koristite maslinovo i pržite na laganoj vatri, dobar rezultat neće izostati. Uz što ih poslužiti? Svježa zelena salata, salata od koromača ili francuska salata u kojoj umjesto majoneze koristite kiselo vrhnje.


Punjeni janjeći but kompleksno je jelo koje će uspješno zamijeniti klasično pečenje. U njegovo punjenje ide kobasica pa se potrudite kupiti domaću kod provjerenog mesara, da ne pokvarite cijelo jelo. Aromu ovog jela još će više obogatiti aromatične biljke kao što su majčina dušica i ružmarin, tako tipične za Mediteran.


A za desert? Pa, pinca. Ako ste se potrudili oko pripreme cijelog ručka, ona može biti i kupovna, a kako iskoristiti njene ostatke, pročitajte na stranicama koje slijede.


Jaja punjena avokadom



Sastojci za 24 komada


12 jaja


pola šalice majoneze


korica jednog limuna


2 žlice limunova soka


1 žlica senfa


1/4 žličice soli


1/4 žličice svježe mljevenog papra


1 zreli avokado


listići mente ili bosiljka za ukras


Priprema: Ovaj recept možete poslužiti kao hladno predjelo za uskršnji ručak ili ga pripremiti nakon Uskrsa i tako potrošiti sva jaja koja su vam ostala.


Za početak valja skuhati jaja, na tvrdo. Skuhana jaja dobro ohladiti i skinuti im ljuske. Prepoloviti i i pažljivo u zdjelu izvaditi žutanjke. U multipraktik ubaciti žutanjke, avokado, majonezu, sok i koricu limuna, senf, sol i papar. Dobro izmiksati dok ne dobijete kremu. Kušati i po potrebi dodati još soli ili limunova soka. Smjesu staviti u vrećicu za dekoriranje (ili u čistu plastičnu vrećicu kojoj ćete odrezati jedan kraj) i puniti smjesom polovice jaja. Ukrasiti listićem bosiljka ili mente (može i matovilac, rukola, potočarka). Do posluživanja držati u hladnjaku (bilo bi dobro da je u zatvorenoj kutiji).


Mini-quiche sa šunkom, porilukom i šparogama


Foto iStock


Foto iStock



Sastojci za 16 komada:


Za tijesto:


250 g brašna


125 g maslaca


1 jaje


Za nadjev:


1 stručak šparoga


1 poriluk


300 g šunke


8 jaja


100 g parmezana


20 g maslinova ulja


sol, papar


Priprema: Od navedenih sastojaka napraviti prhko tijesto i pustiti da se odmara pola sata u hladnjaku. Za to vrijeme pripremiti nadjev. Očistiti šparoge, vrhove ostaviti sa strane za dekoraciju. Posebno skuhati vrhove, a posebno ostatak šparoga (kuhati oko 5 minuta, a vodu nemojte baciti, sačuvajte ju i koristite kao temeljac za rižoto). Zatim očistiti i nasjeckati poriluk. Dinstati ga 4 do 5 minuta i ostaviti sa strane. Šunku narezati na kockice i popržiti na tavici 3 do 4 minute.


Umutiti jaja, dodati sol i papar, poriluk i šparoge. Sve dobro promiješati, a zatim dodati parmezan. Razvaljati tijesto i pomoću kalupa u kojem ćete peći mini quiche označiti krugove (ostaviti oko centimetar od ruba). Ponoviti postupak dok ne potrošite tijesto. Krugovima obložiti namašćene kalupe. Svaki kalup napuniti smjesom od jaja, poriluka i šparoga, po vrhu posuti kockice šunke i dekorirati vrhovima šparoga. Peći desetak minuta na 200 stupnjeva. Poslužiti mlake.


Zapečena tjestenina s artičokama, krumpirima i graškom


Foto iStock


Foto iStock



Sastojci za 8 osoba:


200 g tjestenine PaštaRIa Penne rigate


300 g očišćenih svježih artičoka


450 g krumpira


300 g smrznutog graška


3 jaja


80 g parmezana


80 g tvrdog ovčjeg sira


30 g krušnih mrvica


60 g kapule


50 g kruha bez kore


40 g maslinova ulja


30 g maslaca


10 g sjeckanog peršina


1 režanj češnjaka


sol, papar


Priprema: Skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju (al dente) i sačuvajte vodu u kojoj se kuhala. Zatim očistite artičoke, tako da im uklonite vanjske listove i tvrde dijelove. Svaki nakon čišćenja stavite u mješavinu hladne vode i limuna. Artičoke narežite prvo na četvrtine, a zatim svaku četvrtinu na još četiri komada. Na ulju izdinstati sjeckanu kapulu, a kada požuti, dodati artičoke. Dinstati ih pet minuta, posoliti ih i popapriti i po potrebi podliti vodom u kojoj se kuhala tjestenina. Za to vrijeme oguliti krumpir i narezati ga na kockice. Artičokama dodati grašak, a nakon nekoliko minuta i krumpir. Podliti s još vode od kuhanja tjestenine, kuhati nekoliko minuta poklopljeno, kušati i ako je krumpir gotov (ne smije se raskuhati), maknuti sa štednjaka. Po potrebi dosoliti. Skuhati jaja »na tvrdo«, ohladiti i narezati na ploške.


Mekani dio kruha usitniti i pomiješati sa sušenim krušnim mrvicama, sjeckanim peršinom, češnjakom i uljem. Dodati obje vrste naribanog sira i dobro promiješati. Kuhanu tjesteninu pomiješati s umakom. Vatrostalnu posudu namazati maslacem i napuniti polovicom tjestenine. Posuti polovicom smjese od kruha i rasporediti jaje narezano na ploškice. Prekriti preostalom tjesteninom i poravnati žlicom. Posuti preostalom smjesom s mrvicama i peći 20 minuta na 180 stupnjeva. Zatim podići temperaturu na 200 stupnjeva i peći još 10 minuta dok ne dobije zlatnožutu boju. Poslužiti toplo.


Farfalle s pestom od kopriva


Foto iStock


Foto iStock



Sastojci za 4 osobe:


400 g tjestenine PaštaRIa farfalle


300 g kopriva


300 g sira ricotta


30 g pinjola (ili blanširanih badema)


50 g maslinova ulja


sol, papar


po želji 100 g pancete


Priprema: S rukavicama na rukama očistiti koprivu. Za ovaj recept koristite samo listiće pa će vam nakon čiščenja ostati oko 150 grama. Listiće dobro operite pod mlazom hladne vode i ocijedite. Koprivu ubaciti u lonac blago zasoljene kipuće vode i kuhati 10 minuta. Nakon isteka vremena pomoću obirače izvadite lišće i prebacite ga u posudu s ledenom vodom. Vodu od kuhanja sačuvajte. Nakon što se listovi ohlade, dobro ga ocijedite i ubacite u multipraktik sa sirom i pinjolima. Dobro usitnite, a zatim dodajte ulje. U vodi u kojoj se kuhala kopriva skuhati tjesteninu. Vodu nemojte baciti nakon što je tjestenina kuhana. Farfalle ocijediti, ubaciti u posudu i dodati kremu od sira i kopriva koju ste razrijedili s jednim kacijolom vode od kuhanja. Dobro promiješati i poslužiti. Po želji tjesteninu možete »pojačati« prženim kockicama pancete ili ribanim parmezanom.


Pohani janjeći kotleti


Foto iStock


Foto iStock



Sastojci za 4 osobe:


8 janjećih kotleta


2 jaja


20 g parmezana


krušne mrvice


sol, papar


ulje za prženje


Priprema: Od janjećeg karea izdvojite osam kotleta, lagano ih istucite batom za meso. U zdjelici (dovoljno velikoj da u nju možete umočiti kotlet) umutiti jaja, umiješti u njih parmezan, dodati sol i papar i dobro promiješati. Na tanjur istresti krušne mrvice (bilo bi idealno da su domaće izrade). Svaki kotlet držeći za kost umočite u smjesu od jaja, a zatim u krušne mrvice, pa ponovo u smjesu od jaja i ponovo u mrvice.


Pržiti po dva kotleta odjednom 4 do 5 minuta. Pržene kotlete ocijediti na papirnatoj salveti i poslužiti odmah. Ako želite dodati aromu u smjesu od jaja, možete dodati majčinu dušicu ili sjeckani ružmarin.


Punjeni janjeći but


Foto iStock


Foto iStock



Sastojci za 4 osobe


600 g janjećeg buta


120 g kvalitetne kobasice


50 g kruha bez kore


1 jaje


5 listića kadulje


2 grančice ružmarina


2 režnja češnjaka


2 mrkve


2 kapule


2 stabljike celera


60 g maslinova ulja


0,5 dl crnog vina


papar, sol


1 dl mesnog temeljca


Za temeljac:


kost od buta i ostaci mesa


1 stabljika celera


1 mrkva


1 kapula


0,5 dl crnog vina


sol, papar


1 litra vode


Priprema: Za početak meso očistite od masnoća, uklonite kost i razrežite da dobijete što veću površinu. Zatim krenite s pripremom juhe. Očišćeno povrće za juhu narezati na krupne komade. Staviti u posudu zajedno s kostima. Pržiti na jakoj vatri 3 do 4 minute i zatim preliti vodom. Dodati sol i papar i kuhati sat vremena na laganoj vatri.


Sljedeće je na redu punjenje. Sitno nasjeckati 1 mrkvu, 1 celer i 1 kapulu i kratko ih dinstati na žlici maslinova ulja. Nasjeckati kadulju, listiće jedne stabljike ružmarina i češnjak te pomiješati. Kobasicu prepoloviti i koristiti samo punjenje. U posudu staviti meso iz kobasice, izraditi vilicom i dodati mlako povrće. Od kruha napraviti mrvice i pomiješati sa smjesom od kobasice, jajem i jednim dijelom sjeckanog aromatičnog bilja i češnjaka. Po potrebi dodati još soli i papra i ostaviti po strani. Janjeći but istući i premazati ostatkom mješavine aromatičnog bilja, posoliti i zatim po njemu rasporediti smjesu od kobasica. Zarolati i zavezati kuhinjskim koncem kako punjenje ne bi iscurilo tijekom kuhanja, potom provući preostalu stabljiku ružmarina. U tavu staviti preostalo ulje i roladu popržiti sa svih strana, podliti vinom i pustiti da alkohol ispari. Dodati preostalo povrće narezano na velike komade i za početak jedan decilitar juhe. Kuhati oko sat vremena u poklopljenoj posudi dodajući prema potrebi još juhe. Na kraju izvaditi meso i umak i povrće izraditi štapnim mikserom. Umak procijediti i zagrijati. S mesa ukloniti konac, narezati meso i posložiti ga na tanjur za posluživanje. Poslužiti s umakom i pečenim krumpirom ili nekim drugim prilogom po želji.