LUTKARSKO KAZALIŠTE RIJEKA

Najavljena premijera predstave »Dan kad sam se pretvorio u pticu«: O nesigurnosti(ma) prve ljubavi

Ervin Pavleković

Foto NIKOLA BLAGOJEVIĆ

Foto NIKOLA BLAGOJEVIĆ

Prema riječima Magdalene Lupi Alvir, redateljica Tamara Kučinović je slikovnicu adaptirala u još neobičniju i vrlo začudnu predstavu, koja je istovremeno i poetična i duhovita, vizualno raskošna, a u svojim značenjima višeslojna



RIJEKA – Temeljena na popularnoj slikovnici »Dan kad sam se pretvorio u pticu«, autorice Ingrid Chabbert, istoimena lutkarska adaptacija vizualno dojmljive priče o dječjoj ljubavi i hrabrosti u režiji nagrađivane redateljice i lutkarice Tamare Kučinović imat će uskoro svoju praizvedbu, najavljeno je to u Gradskom kazalištu lutaka Rijeka.


Suvremeni tekstovi i autori


Naglasivši kako Gradsko kazalište lutaka Rijeka »ove sezone na svome repertoaru ima sve suvremene autore«, odnosno »autore koji su inspirirani suvremenim tekstovima i slikovnicama«, a jedna je od takvih i skorašnja predstava »Dan kada sam se pretvorio u pticu«, rađena prema istoimenoj priči francuske autorice poznate po pisanju o nježnim temama, uz upečatljive ilustracije Raula Nieta Guridija, ravnateljica GKLR-a Magdalena Lupi Alvir kazala je kako je redateljica »napravila predstavu inspiriranu slikovnicom, ali potpuno iz svoga rukopisa, autentičnu i višeslojnu«.


 




 



– Sa svojim sjajnim autorskim timom i još sjajnijim glumačkim ansamblom, Tamara je uspjela prenijeti slikovnicu u još neobičniju i vrlo začudnu predstavu, koja je istovremeno i poetična i duhovita, ali krajnje maštovita. Kao i sve Tamarine predstave, i ova je snažna i vizualno raskošna te u svojim značenjima višeslojna. Predstava je jedan zanimljiv spoj lutkarstva, žive igre na sceni i pjevanja uživo, opisuje Lupi Alvir predstavu te dodaje da će u predstavi pojednako uživati i mlađi i nešto stariji.


Nesigurnost prve ljubavi


Redateljici Kučinović ovo je treća suradnja s GKLR-om, a njezina posljednja predstava rađena za GKLR, »Zamrznute pjesme«, najnagrađivaniji je naslov toga kazališta. Glede rada na novoj predstavi redateljica pak ističe kako je put bio trnovit i dugačak, no trud se isplatio.


– Predstava govori o jednome dječaku koji se prvi put u životu zaljubio, a kako to biva u djece, to je jedna velika stvar. To je jako velik događaj u bilo čijem životu, a kamoli u životu jednoga djeteta, tako da iz vizure te neke naivnosti, nježnosti, ljubavi i čistoće, predstava zapravo progovara i o nesigurnosti te prve ljubavi. Jakov je dječak koji je zapravo nesiguran i stidljiv, i boji se da nije dovoljan, što bi zapravo bila tema predstave, pojašnjava nagrađivana redateljica.


Glede zahtjevnosti zadataka, asistent redateljice i dramaturški suradnik Nikša Eldan kazao je kako »glumci ne samo da glume, animiraju, već i pjevaju i uživo sviraju«, što je zahtjevan zadatak, no istovremeno glumački oslobađa.


– Naime, radi se o tome da osim što imamo dva protagonista, dječaka Jakova i djevojčicu Klaru, imamo i kor ptica koji je jako važan element u ovoj predstavi jer nosi radnju, podupire je, odnosno kor strepi nad sudbinom glavnog junaka i glavne junakinje. U samoj srži forme ova je predstava zapravo vrlo jednostavna, a mene osobno podsjeća na neku antičku dramu zato što imamo protagoniste, kor, jedinstvo, mjesta i radnje, pa čak i vremena. Sve se događa u jednom gnijezdu, u jednoj unutrašnjosti, što zapravo simbolizira dušu te djevojčice, govori Eldan.


Mirna i snažna djevojčica


Uloga djevojčice Klare povjerena je Andrei Špindel koja je u tom liku na neki način pronašla i sebe; uloga je suptilna, mirna i tiha, a istovremeno i snažna, emotivno obrazlaže Špindel.


– Radi se o djevojčici u koju se dječak jako zaljubljuje, a zapravo je njegova sušta suprotnost s obzirom na to da je slobodna, autentična te voli ptice, koje na neki način simboliziraju njezinu unutrašnju slobodu, sigurnost, samosvijest, hrabrost te spoznaju. Uloga je toliko suptilna, toliko nježna, toliko tiha, mirna, a u isto vrijeme toliko moćna i snažna. Mislim da je ova predstava vrlo bitna, kako za djecu, tako i za roditelje, zato što smatram da djecu od malih nogu trebamo učiti da budu autentični, da vole sebe, učiti i da su vrijedni u ovome društvu i dostatni, tumači Špindel te dodaje da predstava može i odraslu publiku podsjetiti na važnost autentičnosti.


Radnja predstave


Predstava, piše u opisu, donosi priču o dječaku koji se zaljubljuje u djevojčicu zaljubljenu u ptice. Kako bi joj se približio, smišlja domišljat plan – maskira se u pticu. Kroz nježnu dramsku poemu, ova predstava istražuje svijet prve ljubavi, njezinu snagu i neizvjesnost, ali i važnost izražavanja emocija. Istovremeno, predstava donosi snažnu poruku o prihvaćanju sebe – pokazuje kako nas netko može voljeti onakve kakvi jesmo, bez potrebe za pretvaranjem. Radnja se proteže kroz četiri godišnja doba, donoseći na scenu atmosferu buđenja prirode, proljeća i pjeva ptica. Također, i svi korišteni materijali u scenografiji, kostimima i lutkama su prirodni. Premijera predstave, odnosno praizvedba, je 1. ožujka u 18 sati.