DUBoak

Predstavljena monografija posvećena otočnom velikanu Branku Fučiću

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić



U dupkom ispunjenom malinskarskom Interpretacijskom centru maritimne baštine DUBoak predstavljena je vrijedna monografija posvećena Branku Fučiću, autorstvo koje potpisuje vrsni otočni povjesničar Tomislav Galović, izvaredni profesor i predstojnik Katedre za pomoćne povijesne zanosti i metodologiju historije na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulčteta Sveučilišta u Zagrebu, pročelnik Odjela za povijest Glavnog odbora Matice hrvstke te među ostalim i glavni urednik znanstvenog časopisa Krčki zbornik Povijesnog društva otoka Krka.


Upriličeno u povodu obilježavanja Dana hrvatske glagoljice, predstavljanje monografije posvećeno otočnome velikanu bilo je prilika da se još jednom ukaže na značaj djela i postignuća ovog nedaleko poznatoga hrvatskog povjesničara, znanstvenika koji je rođen ali sahranjen uzpravo na području Dubašnice, a o ostavštini kojeg se, suglasni su svi koji su upoznati s njegovim životom, djelom, zanstvenim dosezima ali i osobnošću, još uvijek ima mnogo toga za reći, pa i zapisati.


Hrvatski glagoljaš


Osim autora koji je tijekom predstavljanja nije skrivao svoje zadovoljstvo iznova pokazanom potvrdom poštovanja i valoriziranja Fučićeve uloge od strane otočne javnosti, dokazane iznimnim interesom i posjećenošću ovog predstavljanja od brojnih otočanki i otočana, o novoobjavljenoj opsežnoj monografiji u ovoj su prilici govorili i općinski načelnik Malinske-Dubašnice Robert Anton Kraljić, akademik Milan Mihaljević te Marijan Bradanović, a uz njih i Ksenija Čulina, direktorica izdavačke kuće Glosa u čijoj je nakladi i ovaj vrijedni rad ugledao svjetlo dana.





Predstavljajući Galovićevu novu monografiju akademik Mihaljević, koji je ujedno bio i recenzent ovog monografskog izdanja, okupljenim je predstavio knjigu koju je okarakterizirao iznimno kvalitetnim, sadržajnim i potpunim intelektualnim životopisom Branka Fučića, uglednog povjesničara umjetnosti i stručnjaka za srednjovjekovne freske i hrvatskog glagoljaša.


Profesor Marijan Bradanović, voditelj Katedre za istraživanje i zaštitu kulturne baštine Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci istaknuo je pak da je monografija “pitko štivo” koje je važno za kulturnu baštinu Hrvatske. Podjetio je i na znanstveni skup održan 2009. godine, na desetu godišnjicu smrti Branka Fučića u Malinskoj, te pri tom ukazao da je u organizaciji i pripremi i tog okupljanja ključnu ulogu odigrao upravo autor ovom prilikom predstavljene monografije Tomislav Galović.


Fučićeva bista


Sam Tomislav Galović u svom se prigodnom obraćanju zahvalio posjetiteljima na dolasku, a predstavnicima malinskarske općinske uprave i na pruženoj potpori u njegovu radu na izradi ove monografije, jednako kao i na mnogobrojnim drugim projektima posvećenim očuvanju spomena na život i rad ovog velikog sina Dubašnice.


Podsjetio je da je, uz ostalo, takav stav lokalne zajednice i njene uprave potvrđen i kroz nedavno realizirano postavljanje Fučićeve biste u mjestu Porat.



Podsjećajući na sve one koji su pomogli i na različite načine pridonijeli nastanku još jednog rada koji predstavlja značaj Fučićeva znanstvenog djelovanja u istraživanju povijesti Kvarnera, Primorja, Istre ali i Hrvatske Galović je među ostalima kojima je posvetio svoje izlaganje posebice apostrofirao i sina Branka Fučića, Ninu Fučića, ali i predstavnike izdavačke kuće Glosa koju je, naglasio je, za izdavača odabrao već i zbog toga što je Josip Žgaljić, autor prethodne Fučiću posvećene monografije, ujedno i urednik ove izdavačke kuće te i sam predani kroničar, promotor i čuvar povijesne i kulturne baštine otoka Krka.


Sama monografija nazvana “Branko Fučić, okvir djela – trenuci života”, po primjerak koje su svi posjetitelji ove prezenmtacije dobili na dar, na tristotinjak stranica podsjeća na sve što je do sad o Fučiću napisano u drugim djelima, predstavlja njegovo rodno mjesto i kraj iz kojeg je ponikao, njegov životni i znanstveni put te se potom koncentrira i na njeg rad odnosno znanstveno djelovanje Brana Fučića na području glaogoljaške Istre, na cresko-lošinjskom otočju, na otoku Krku te na području Rijeka, Trsata, Vinodola i Senja.



Posebno poglavlje prezenira i Fučićev interdisciplinarni pristup znanosti i umjetnosti, njegovu ulogu u popularizaciji znanosti te se u zasebnom odjeljku koncentrira i na njegov odnos prema Dubašnici, “na početku i na kraju njegova života”.


O autoru


Tomislav Galović, izvanredni je profesor na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predavač na Odjelu za informacijske i komunikacijske znanosti, vanjski suradnik Katoličkog Bogoslužnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, član znanstvene izvrsnosti za hrvatsko glagoljaštvo Staroslavenskog instituta u Zagrebu, stručnjak za hrvatsku srednjovjekovnu povijest i pomoćne povijesne znanosti, hrvatsko glagoljaštvo i povijest otoka Krka. Autor je desetak knjiga ali i organizator brojnih znanstvenih skupova te među ostalim i urednik Krčkog zbornika.