Razgovor

Ivona Matošić Gašparović o planovima za Crikvenicu. Otkrila nam je i svoju viziju grada za 10 godina

Robert Šimonović

Foto Marino Klement

Foto Marino Klement

Izglasan je najveći proračun do sada, u iznosu od 36,2 milijuna eura, koji će, kako kaže, omogućiti realizaciju više od dvadeset velikih projekata



Što 2025. godina donosi građanima Crikvenice? Kako Grad planira poboljšati kvalitetu života za lokalno stanovništvo? O ovim i sličnim pitanjima porazgovarali smo s vršiteljicom dužnosti gradonačelnice Crikvenice Ivonom Matošić Gašparović. Kako kaže, brojni projekti i inicijative u 2025. godini usmjereni su na poboljšanje kvalitete života Crikveničanki i Crikveničana. Izglasan je najveći proračun do sada, u iznosu od 36,2 milijuna eura koji će, kako kaže Matošić Gašparović, omogućiti realizaciju više od dvadeset velikih kapitalnih i razvojnih projekata, uključujući ulaganja u infrastrukturu, obrazovanje, zdravstvo i socijalne usluge.


– Posebna pažnja posvećena je našim mladim sugrađanima, s ciljem osiguravanja kvalitetnog odrastanja, obrazovanja, sigurnih prostora za igru i razvoj, te podrške u njihovom osobnom i profesionalnom rastu. Povećana su sredstva za novorođenu djecu, uvedene jednokratne potpore za trudnice i medicinski potpomognutu oplodnju. Također, nastavljamo s besplatnim prijevozom za sve učenike i osiguravanjem rada logopeda, govori naša sugovornica na početku razgovora.


Sportske udruge


Kad je riječ o socijalnim uslugama i podršci, Grad financira stanovanje liječnika, rad turističke ambulante, te uskoro i prijevoz onkoloških bolesnika.




– Besplatno parkiranje za umirovljenike olakšat će našim starijim sugrađanima svakodnevne aktivnosti poput odlaska u trgovinu i sudjelovanja u društvenim događanjima. Božićnica i uskrsnica značit će umirovljenicima financijsku olakšicu i podršku te poboljšanje kvalitete života, kaže Matošić Gašparović.


Po pitanju infrastrukture i održavanja, napominje kako je u planu postavljanje kamera na području cijelog grada, što će stupanj sigurnosti podići na još višu razinu.


– Nastavljamo s ulaganjima u održavanje cesta, javnih površina, pomorskog dobra, zelenih površina i dječjih igrališta, kao i s potporama za poduzetnike. Istaknula bih i skorašnji početak izgradnje sortirnice, čime ćemo gospodarenje otpadom podići na još višu razinu, te završetak izgradnje vrtića u Gornjem kraju. Povećali smo sredstva za financiranje sportskih udruga i korištenje sportskih objekata. Sve to nastojimo pratiti izgradnjom adekvatne infrastrukture, što vjerujemo da je jedan od ključnih razloga postojanja brojnih udruga. Ove udruge otvaraju mnoge mogućnosti za uključivanje građana, omogućujući našim stanovnicima svih starosnih skupina da kvalitetno koriste svoje slobodno vrijeme i pronađu aktivnosti koje ih ispunjavaju, ističe v. d. gradonačelnice.


Ključni projekti


Možete li istaknuti ključne projekte Grada Crikvenice za 2025. godinu, pitamo je.


– Neki od ključnih projekata koje planiramo realizirati u ovoj godini značajno će poboljšati infrastrukturu, sigurnost i kvalitetu života u Crikvenici. Za drugu fazu izgradnje grobnih mjesta na novom groblju u Zoričićima, koja kreće početkom ove godine, osigurano je 900.000 eura. Nastavit ćemo s uređenjem plaže Havišće, radovima na poluotoku Kačjak te oborinskoj odvodnji u Benićima i Basaričekovoj. U ovoj godini započet će radovi na izgradnji vatrogasnog doma, čije je projektiranje u tijeku, čime će se osigurati bolji uvjeti rada za naše vatrogasce, omogućiti brža i učinkovitija intervencija te povećati sigurnost svih građana. Posebnu pažnju posvećujemo parkiralištima, s ciljem stvaranja što više novih parkirnih površina na cijelom području grada. Planiramo izgradnju parkirališta Rasadnik te više manjih parkirnih površina kako bismo olakšali parkiranje našim građanima i posjetiteljima. Uskoro kreću radovi na izgradnji sortirnice vrijedni 2,6 milijuna eura, kao i radovi na energetskim obnovama domova u Selcu i Jadranovu. Realizacija postavljanja tendi na Trgu Stjepana Radića te završetak izgradnje vrtića u Gornjem kraju, vrijedan 2,3 milijuna eura, također su među prioritetima. Uredit će se i pomoćno nogometno igralište postavljanjem nove umjetne trave, a osigurana su sredstva za nove reflektore na glavnom nogometnom stadionu u Crikvenici. Priprema projekta uređenja trga i centra Dramalj također je u tijeku, a uskoro započinju radovi na energetskoj obnovi domova u Selcu i Jadranovu. Planiramo i energetsku obnovu doma u Dramlju. Važan korak prema modernizaciji središta grada je, dakako, rekonstrukcija i uređenje tržnice u Crikvenici. Ovaj projekt uključuje korištenje održivih materijala i sustava, čime se smanjuje ekološki otisak. Prostor će biti opremljen klupama, parkiralištima za bicikle i punjačima za električna vozila, stvarajući ugodno mjesto za kupovinu i druženje, ističe Matošić Gašparović.


Prelazimo na temu turizma, koji je jedna od najvažnijih, ako ne i najvažnija privredna grana Crikvenice. Matošić Gašparović više je puta isticala nezadovoljstvo stanjem u Jadranu, najvažnijoj hotelskoj kući Crikvenice. Primjerice, ove sezone zbog lošeg stanja bila su zatvorena čak tri Jadranova hotela u samom centru Crikvenice, hoteli Internacional, Kaštel i Zagreb. Također, protječe osma godina otkako glavna crikvenička Gradska plaža nema koncesionara. Koliko su prethodno nabrojane situacije nanijele štete crikveničkom turizmu? Kako vidite daljnji razvoj turizma u gradu Crikvenici, pitamo čelnicu Crikvenice.


Jadran i Eko Murvica


– Kao što sam već prethodno isticala u svojim medijskim istupima, Crikvenica je izrazito vezana uz hotelsko poduzeće Jadran d.d., a njegova budućnost je od presudne važnosti za čitavu našu zajednicu, turistički razvoj destinacije i budućnost turizma uopće. Uz to, Grad Crikvenica kontinuirano pruža pomoć i podršku Jadranu i oduvijek je korektan partner. Situacija koja trenutno vlada u Jadranu, apsolutno je neprihvatljiva. Jadranovi hoteli nisu na razini na kojoj bi trebali biti, što je najbolje pokazala ova turistička sezona kada su zbog lošeg stanja hotela čak tri Jadranova hotela u centru Crikvenice bila zatvorena. U trenutku kada je odluka o zatvaranju tih triju hotela donesena, mi je kao zajednica nismo podržali. Vjerujem da su sada, kada su turistički rezultati pred nama, i vlasnici Jadrana, nadzorni odbor, kao i uprava, svjesni da takva odluka nije bila dobra. Očekujem i dalje da će doći do dokapitalizacije društva, a ona mora biti provedena na način da novac bude uložen u hotele koji se nalaze na području grada Crikvenice. Isto tako, ako dođe do prodaje Jadrana ili prodaje jednog dijela hotelske kuće, smatram da je jedino ispravno i dugoročno održivo rješenje da u vlasničku strukturu društva uđe ozbiljan partner, odnosno ozbiljna hotelska kuća, odgovara Matošić Gašparović.


Budući da oporba često ima brojne pritužbe na rad Eko Murvice, a na sjednicama vijeća raspravlja se o neadekvatnom održavanju javnih površina, gomilanju otpada tijekom ljetnih mjeseci, nedostatku parkirališnih površina, prometnom (ne)redu…, v. d. gradonačelnice pitamo je li zadovoljna radom Eko-Murvice, odnosno razinom pružanja komunalnih usluga i obavljanja komunalnih djelatnosti na području grada Crikvenice.


– Svjesna sam napora koje djelatnici Eko Murvice ulažu u održavanje našeg grada, čišćenje i uređenje zelenih površina. Iako svakako ima prostora za napredak, to je naš zajednički izazov. U ljetnim mjesecima naš grad naraste za 7 do 8 puta, stoga cijeli sustav mora biti spreman i posložen za pritisak ljudi koji imamo u tom periodu. Veseli me vidjeti napredak kroz nova, pametna i održiva rješenja, kao i nove zelene površine koje nastojimo stvoriti. Vide se pomaci u održavanju čistoće, ali je jasno vidljiva i potreba za dodatnom radnom snagom u segmentu čišćenja i odvoza otpada tijekom ljetnog perioda, kaže Matošić Gašparović.


Vizija Crikvenice


Čelnicu Crikvenicu pitamo koja je njezina vizija Crikvenice za 5 do 10 godina.


– Moja vizija Crikvenice za sljedećih 5 do 10 godina uključuje održiv turizam, snažno gospodarstvo i važnost povezanog lokalnog gospodarstva. Grad koji pruža jednake mogućnosti za sve svoje građane. Velika mi je želja da Crikvenica živi tijekom cijele godine. To znači stvaranje raznovrsnih sadržaja i događanja koji će privući posjetitelje i izvan ljetne sezone, kao i poticanje lokalnog stanovništva na aktivno sudjelovanje u društvenom životu grada. Na području grada Crikvenice postoji potreba za otvaranjem visokoškolske ustanove koja bi svakako oživila grad i u zimskom periodu. Takva ustanova ne bi samo privukla studente iz drugih krajeva, već bi također potaknula razvoj novih poslovnih prilika i inovacija. Uređene javne površine i parkovi, zeleni grad s pametnim i inovativnim rješenjima te visokim nadstandardom čine Crikvenicu zanimljivom i privlačnom mladima, a ujedno pružaju brojne mogućnosti i podršku mladim obiteljima, odgovara Matošić Gašparović.