Velesajam

Otvoren Sajam lova: Što će lovcu kiseliš?

Siniša Pavić

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević



Zagrebački sajam lova, 7. sajam opreme za lov otvoren je u petak na zagrebačkom velesajmu. Štono bi se reklo, lovci su se ove godine odlučili predstaviti samostalno, nema tu ovaj put lova i ribolova, a i svečanost otvaranja dogodila se koji dan nakon one kojom je otvoren Sajam nautike.


S obzirom na broj posjetitelja već prvog dana sajma čini se da se taj potez isplatio. Pritom treba istaknuti da se Zagrebački sajam lova održava uz potporu stalnog suradnika Hrvatskog lovačkog saveza koji ove godine slavi 100 godina svoga postojanja.


Foto galerija: Na Velesajmu otvoren Sajam lova Foto: Davor Kovačević


Sve ja nazočne, lovce ponajprije, pozdravio i predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza Ivica Budor istaknuvši prije svega sve one dužnosti i zadaće lovaca kojih javnost možda i nije svjesna, od primjerice sprečavanja afričke svinjske kuge, do zaštite divljači i prirode ali i građana s obzirom da su lovačka društva sve više uključena u provedbu programa zaštite naselja obzirom da sve više divljači ulazi u gradove.




Svim posjetiteljima i izlagačima poželio je Budor dobar i ugodan sajam, a svim lovcima, dakako, dobru kob.


Naivno pitanje


Za obilazak sajma ne treba čovjeku toliko dobra kob, koliko mu treba dobro oko, ali i njuh. Vreba tu sa, naime, svega sa štandova 66 izlagača iz osam zemalja; Hrvatske, Češke, Mađarske, Njemačke, Slovačke, Slovenije, Španjolske i Švedske.


Interes u posjetitelja najveći za lovačko oružje i sve što uz njega ide poput dalekozora i optike. No, tu su, primjerice, i dobra obuća i odjeće koja krasi lovca, pa salame od divljači i slanina ‘obična’, tu je i optičarski štand koji se reklamira uz poruku “za dobar ulov lovcu treba dobar vid”, tu su eksponati iz Lovačkog muzeja i preparirane lisice i vuci, a ima dobra kiseliša kojeg u moslavačkoj nošnji nudi Mislav Lukša i njegov OPG Ivanićanka.



Što će lovcu kiseliš, naivno pitamo!?


“Treba uz meso, ili kad gulaš radi”, uči Lukša.


Još je naivnije bilo na štandu na kojem si izložene lovačka pokrivala za glavu pitati što je lovac bez lovačkog šešira.


Skoro pa ništa, premda se danas, kako nam rekoše, u lov može i sa šeširom i sa kapom, ali se na svečana neke događanja ne smije nego s lovačkim šeširom.


Bogat prateći program


Zagrebački sajam lova otvoren je do nedjelje. Za sve posjetitelje organiziran je bogat prateći program. Ima tu svega od primjerice revija lovačkih pasa i prezentacija sokola i sokolarstva, do izložbi divljih prepariranih životinja sa lovačkom čekom, ili pak izložbe gljiva.



U sklopu onog stručnog poslušati se može štošta poput predavanja na temu “Siguran lov”, ili naučiti štogod ako se posluša predavanje “Sustavi ocjenjivanja lovačkih trofeja, važnost trofejnih vrijednosti u procjeni kvalitete gospodarenja divljim životinjama i osvrt na recentne promjene u izmjeri trofeja”.


No, ono možda posjetiteljima i najatraktivnije događa se danas. Subotu će bez sumnje obilježiti humanitarna prodaja lovačkog gulaša kojeg će spremiti jedini lovački restoran u Hrvatskoj, Mošinsky restorana koji je smješten u Zagrebu u Hotelu Republika i koji je u vlasništvu je tvrtke kćeri Hrvatskog lovačkog saveza.


Šajetina “Košulja plava”


Sajam Lova pjesmom i svirkom otvorio je tamburaški sastav Ministarstva unutarnjih poslova i učenika i polaznika Policijske škole Josip Jović.


Pod ravnanjem profesorice i voditeljice sastava Nevenke Pavleković odsvirali su oni i onu Šajetinu “Košulja plava”.


Štono bi se reklo, savršen izbor pjesme i za ovu vrst priredbe i za orkestar u kojem djeluju zaposleni policijski službenici koji u slobodno vrijeme sviraju i učenici koji će policajci skoro biti.