V.B.Z.

Čitajmo domaće: Ena Katarina Haler oduševila riječku publiku

Portal Novi list

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec



U novootvorenoj i najvećoj hrvatskoj knjižari V.B.Z.-a na Korzu održano je predstavljanje novog romana „Nevini” autorice Ene Katarine Haler.


Ovaj događaj označio je početak riječkog ciklusa Čitajmo domaće, posvećenog promociji suvremenih hrvatskih autorica i autora.


Autorica, koja je već svojim prvijencem Nadohvat osvojila književne nagrade i priznanja, još jednom je dokazala svoju literarnu snagu pričom koja tematizira odrastanje u poslijeratnom ruralnom prostoru, prožetom mračnim i potresnim motivima.


Kroz ljubakanja, zlostavljanja i silovanja




O knjizi i njenim intrigantnim temama s Enom Katarinom Haler razgovarali su Aljoša Pužar i Drago Glamuzina, koji su podrobnije predstavili knjigu i naglasili kvalitetu rukopisa.



Jurica Pavičić je napisao da Haler u novom romanu donosi priču o adolescentskom ženskom odrastanju, ispisanu mračno, papreno i skaredno.


Ledenom suzdržanošću jedne Agote Kristof autorica nas provodi kroz djevojačke fiziološke promjene, kroz ljubakanja i zlostavljanja, silovanja i inceste, da bi roman zaokružila dramatičnim nasilnim činom koji će vas manje podsjetiti na krimić, a više na neki antički mit.


Sve se to događa u mikrokozmosu koji se podiže iz pepela napuštenih ili sažganih kuća, u svijetu gdje se o prošlosti ne govori ili se o njoj govori šaptom, a djeca nose krivnju odsutnih, despotskih očeva.


Priča o nesretnim, usamljenim ljudima


Ena Katarina Haler (1996.) rođena je u Osijeku, gdje je završila III. gimnaziju. Diplomirala je arhitekturu i urbanizam na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.



Njezin prvi roman Nadohvat (V.B.Z., 2019.) dobio je nagrade „Ksaver Šandor Gjalski” za najbolje prozno djelo i „Ivan i Josip Kozarac” za knjigu godine.


Radi na Institutu za povijest umjetnosti. Stalna je suradnica tjednika Express, za koji piše reportaže, tekstove o arhitektonskom i urbanističkom nasljeđu, o književnosti i filmu.


U nedavnom intervjuu za magazin Gloria, Haler je istaknula kako se priča o nesretnim, usamljenim ljudima nametnula sama od sebe, te da je željela prikazati ljude otuđene i željne ljubavi.


Također je naglasila da nije mogla pisati o takvim likovima a da u priču ne uključi ratne i poslijeratne okolnosti, jer su ljudi naposljetku rezultat svoje okoline.


Roman pronađite u knjižarama i na web shopu.


Ciklus Čitajmo domaće u Rijeci


Ovim predstavljanjem službeno je započeo ciklus Čitajmo domaće u Rijeci, kojim će se tijekom godine promovirati najnovija djela domaćih književnih imena.



U nadolazećim mjesecima riječkoj će publici biti predstavljeni: Hrvoje Rupčić s putopisom Putešestvije po Turkestanu, Tomica Šćavina s novom knjigom Prešućeni jezik, Nikola Leskovar s romanom Mjesec sja kroz napukla rebra.


Do ljeta nas očekuju i novi naslovi Ivice Prtenjače, Marine Šur Puhlovski i Zorana Ferića, kao i večer posvećena Bekimu Sejranoviću.


Osim književnih predstavljanja, unutar ciklusa će se održavati i zanimljive publicističke tribine, poput rasprave o izvanzemaljcima na temelju knjige Mala knjiga o izvanzemaljcima, te promocije djela Drage Hedla U što vjerujemo mi koji u Boga vjerujemo, koja otvara intrigantna pitanja vjere i društvenih uvjerenja.


Ciklus Čitajmo domaće donosi dinamičan književni program koji spaja vrhunsku književnost i aktualne društvene teme, a riječkoj publici pruža priliku da izravno upozna autore i njihove priče.


Knjižara V.B.Z.-a na Korzu tako postaje novo središte književnih susreta, potvrđujući da Rijeka živi knjigu i domaću književnost.