ŽLU Crikvenica

Nastavljaju se radovi u lukama u Crikvenici, Dramlju, Jadranovu i Selcu

Robert Šimonović

Foto ŽLU CRIKVENICA

Foto ŽLU CRIKVENICA



CRIKVENICA – Županijska lučka uprava Crikvenica u novu godinu je zakoračila s već započetim projektima, koji su, svaki na svoj način, veoma važni za razvoj grada u gospodarskom i društvenom smislu.


Vrijedni projekti i kontinuirano ulaganje za bolje i pristupačnije luke nastavljaju se i u ovoj godini. Više detalja o trenutnim aktivnostima otkrio nam je ravnatelj ŽLU-a Crikvenica Mario Kružić.


Aktivni projekti


Tijekom 2024. godine radilo se u čak sedam luka u sva četiri mjesta crikveničke rivijere – Crikvenici, Dramlju, Jadranovu i Selcu.




– Uz postojeća lučka područja lani smo preuzeli upravljanje na novih osam lučkih bazena za koje smo izradili geodetske elaborate za upis lučkih područja, ali i započeli prijeko potrebne sanacije i projektiranja. Tako su u luci Jadranovo obavljeni radovi na dohrani školjere u lučkom bazenu Vodna. Na području Dramlja su u lukama Pazdehova i Bršćanovica sanirane hodne površine i izrađen glavni projekt za dogradnju luke otvorene za javni promet lokalnog značaja Bršćanovica. U luci Omorika, u kojoj je postavljena web-kamera, sanirali smo obalne zidove u lučkom bazenu Vrtina te lučkom bazenu Ad Turres. U luci Crikvenica izrađen je glavni projekt za montažu plutajućeg pontona. Luka Podvorska dobila je bokobrane na novoizgrađenim gatovima. U luci Selce prošle su godine realizirane razne aktivnosti, od radova na sanaciji hodnih površina, postavljanja sidrenog sustava za privez plovila i sanacije obalnog zida u lučkom bazenu Bazeni Selce pa do izrade glavnoga projekta za izgradnju gata u lučkom bazenu Amabilis, u kojemu su obavljeni i radovi na dohrani školjere. Obavljeno je recertificiranje Sustava upravljanja kvalitetom i Sustava upravljanja okolišem te je izrađen podmorski snimak i 3D vizualizacija stanja infrastrukture luka Crikvenica, Selce, Pazdehova i Jadranovo – govori Kružić.


Kako kaže, vrijedna bespovratna sredstva iz raznih izvora osigurana su zahvaljujući zajedničkom trudu, angažmanu te dobroj suradnji, prvenstveno s osnivačem ŽLU-a Crikvenica, Primorsko-goranskom županijom te resornim ministarstvom. Tako je ŽLU Crikvenica, primjerice, za izgradnju privezišta u luci Jadranovo, projekt vrijedan 911.412,50 eura s PDV-om, dobila 500.000 eura od Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske, a ostatak se sufinancira sredstvima Primorsko-goranske županije i Županijske lučke uprave Crikvenica.


Omorika i Bršćanovica


– Projekt smo počeli lani, a predviđen završetak radova je u ožujku. Uređuje se obalni zid dug gotovo 140 metara, nabavlja se i montira rasvjetna oprema i priključni ormari za struju i vodu te se postavlja novi sidreni sustav. Također, uredit će se dvije zelene površine te postaviti kante za otpad – ističe Kružić.


Uz kontinuirano održavanje cjelokupnog lučkog područja, planira se i početak radova na projektu »Izgradnja luke otvorene za javni promet Omorika« sredstvima iz programa Konkurentnosti i kohezije 2021. – 2027. Vrijednost projekta procijenjena je u iznosu od sedam milijuna eura plus PDV.


– Projektom je predviđena gradnja primarnog lukobrana u duljini od 135 metara, sekundarnog lukobrana i obalnog zida u duljini od 100 metara te jednog gata duljine 56 metara. Luka će u potpunosti biti opremljena ekološkom LED rasvjetom, priključnim ormarima za struju i vodu te sidrenim sustavom. Realizacijom projekta cjelokupna luka bit će isključivo komunalnog karaktera sa stotinjak novih vezova – pojašnjava ravnatelj ŽLU-a Crikvenica.


Dodaje da je ove godine u planu i dogradnja luke otvorene za javni promet lokalnog značaja Bršćanovica u Dramlju, izgradnja gata u lučkom bazenu Amabilis luke otvorene za javni promet Selce te postavljanje plutajućeg pontona u luci Crikvenica.


– Dogradnjom luke Bršćanovica planirana je izgradnja 200-tinjak metara obale, a sredstva u iznosu od 400.000 eura osigurana su za ovu godinu u proračunu Primorsko-goranske županije. Navedeni projekt dobio je i »zeleno svjetlo« Mjesnog odbora Dramalj te se tijekom razgovora razvila ideja za postavom lučke dizalice u Bršćanovici budući da u dramaljskim lukama ona za sada ne postoji – napominje Kružić.


Ravnatelj ŽLU-a Crikvenica Mario Kružić


Luka Črni mul


Otkriva i da je planom davanja koncesija u 2025. godini predviđeno ugovaranje koncesije radi realizacije toliko očekivanog projekta legalizacije i dogradnje luke otvorene za javni promet lokalnog značaja Črni mul, s ciljem bolje zaštite plovila i povećanja komunalnih i nautičkih vezova. Projektom je predviđena izgradnja novog lukobrana dužine 160 metara, jednog gata dužine 35 metara, tri gata dužine 60 metara i ugostiteljsko-turističkog objekta, a procjena vrijednosti radova je devet milijuna eura plus PDV.


– Planirani i realizirani projekti nisu samo financijski zahtjevni, već je i realizacija mnogih od njih poprilično kompleksna. Naravno, ponekad se dogode i nepredviđene okolnosti, što iziskuje brzo reagiranje i prilagodbu. Pomno pratimo svaku fazu realizacije projekata, od pripreme pa do pravovremene koordinacije na terenu i završnih radova. Većina naših projekata će, u manjoj ili većoj mjeri, promijeniti i vizuru naših mjesta, stoga je iznimno važno detaljno planiranje u skladu sa strukom, zakonima i propisima te potrebama samih mjesta – zaključuje Mario Kružić.


Najljepša drvena brodica

Kružić važnim smatra i svakodnevno djelovanje u lokalnoj zajednici, posebice povezivanje te dobru suradnju i komunikaciju s institucijama, tvrtkama, udrugama, društvima, kolegama i korisnicima ŽLU-a Crikvenica.


– Tako ŽLU Crikvenica već godinama provodi razne aktivnosti, poput dodjele nagrade »Josip Ivančić Cene« za najljepšu drvenu brodicu s namjerom poticanja drvene brodogradnje i održavanja drvenih brodica. Posebno nas veseli već tradicionalno druženje s članovima sportskih ribolovnih društava s područja grada Crikvenice u povodu obilježavanja Štovne nedjelje, lijepoga staroga crikveničkoga običaja – kaže Kružić.