Prirodoslovna i grafička škola

Cjeloživotno obrazovanje. Rafinerci stječu kvalifikacije za napredovanje na poslu

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Program »Upravljanje procesnim pogonom u rafineriji nafte« Ini otvara mogućnost zapošljavanja kandidata različitih profila



RIJEKA – Djelatnici Ine polaznici su cjeloživotnog programa obrazovanja »Upravljanje procesnim pogonom u rafineriji nafte«, koji je posebno za njih osmislila Prirodoslovna i grafička škola Rijeka. Pojašnjavajući da se radi o programu stjecanja mikrokvalifikacija, andragoški voditelj Prirodoslovne i grafičke škole, Jasmin Poljak, istaknuo je da je dio industrijskog obrazovanja dug i traje godinama te su nastavnici te škole izdvojili dijelove kurikuluma namijenjenih za specifične poslove u Ini.


– Morali smo kreirati svoje ishode koji su ušli u Hrvatski kvalifikacijski okvir. Dobra strana reforme je što škole i industrija mogu zajednički koncipirati program koji onda odobrava Agencija za strukovno obrazovanje te dobiva mogućnost primjene u cijeloj Hrvatskoj, objasnio je Poljak.


Program besplatan


Direktorica ljudskih resursa za rafinerije, marketing i funkcije Ine, Lovorka Lučić, dodala je da je program dostupan na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje čime je otvoren i za ostale potencijalne polaznike, a ne samo djelatnike Ine.




– Bez ovog programa koji predstavlja tehničku pozadinu naši operateri ne mogu napredovati jer nemaju mogućnost polaganja zakonskih ispita. U planu je da ove godine zaposlimo još tridesetak operatera te je u planu održavanje još jednog ciklusa programa. Na taj način našim zaposlenicima omogućujemo da uče i rade te napreduju u tvrtki, kazala je Lučić.


Foto Sergej Drechsler


Ujedno je dodala da je program ušao i u sustav obrazovnih vaučera, što znači da je njegova provedba za Inu, kao i za polaznike besplatna, dok je školi to dodatan prihod.


– U prvom ciklusu imamo 23 polaznika koji će proći 70 sati teorijske nastave. Tu će im nastavu držati profesori Prirodoslovne i grafičke škole. Nakon toga imaju 130 sati praktične nastave s trenerima u Ini. Tu praktičnu nastavu držat će naši najiskusniji inženjeri. Na kraju se polaže ispit, najavila je Lučić.


Uvjet SSS


Uvjet za pohađanje programa je srednja stručna sprema, a kako pojašnjava Lučić, uvođenje novog programa za stjecanje mikrokvalifikacija Ini otvara mogućnost zapošljavanja kandidata različitih profila jer se zahvaljujući programu obrazuju za ono što je tvrtki potrebno. Dodajući da su mikrokvalifikacije ulaskom u hrvatski obrazovni sustav omogućile prekvalificiranje iz suficitarnih u deficitarna zanimanja, Poljak je kazao da Prirodoslovna i grafička škola ima više programa cjeloživotnog obrazovanja.


Foto Sergej Drechsler


– Ovaj program bio je jedan od izazovnijih jer se radi o zanimanju gdje postoji određeni rizik te je potrebna zaštita na radu. Zbog toga je i postupak odobravanja programa trajao nešto duže. Ishodi za većinu mikrokvalifikacija uzimaju se iz postojećih srednjoškolskih programa, no za ovaj program nismo bili zadovoljni postojećim ishodima te smo napravili nove. Ukoliko se napravi nova potreba za novo zanimanje možemo se poslužiti dijelom ovog programa te stvoriti novi program kvalifikacija, naglasio je Poljak.


Foto Sergej Drechsler


Ideja stara dvije godine


Ideja za stvaranje zajedničkog obrazovnog programa Ine i Prirodoslovne i grafičke škole nastala je prije dvije godine jer, kako je pojasnio ravnatelj Radenko Bradić, Ina se školi obratila s upitom obrazovanja zaposlenika.


Foto Sergej Drechsler


– Klasični program prekvalifikacije traje predugo. Polaznici moraju polagati razlikovne ispite od prve do treće godine i nakon toga moraju polagati cijelu četvrtu godinu. Znali smo da to neće proći kod polaznika te smo se odlučili za program mikrokvalifikacije, ali smo onda shvatili da u bazi Hrvatskog kvalifikacijskog okvira nema ishoda koji nam odgovaraju. Specifičnost programa je što je rađen s gospodarstvom prema onome što baš njima treba, zaključio je Bradić.