SDP-ovi zastupnici su, raspravljajući o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, podržali povećanje materijalnih prava, suglasili se da novac neće roditi djecu, te iznijeli svoje prijedloge. Traže “skidanje“ gornjih granica naknada, univerzalni dječji doplatak, zagovaraju koncept besplatnih i dostupnih dječjih vrtića, veće naknade za roditelje djece s teškoćama, priuštivo stanovanje.


Podržavamo produljenje očinskog dopusta sa deset na 20 radnih dana, to je važno za ravnopravno roditeljstvo, kaže Marija Lugarić i dodaje kako bi predmetni zakon morao biti jasniji i inkluzivniji.




Marijana Puljak (Centar) opetuje kako je najbolja demografska mjera uništiti korupciju i klijentelizam, “tj. pobijediti HDZ“.  Zbog toga nam mladi iseljavaju, otišli su jer im je život u Hrvatskoj nesiguran, jer nema zapošljavanja bez članske iskaznice, nema priuštivog stanovanja, kazala je zastupnica.


HDZ: Zakonom se štiti, promiče i osnažuje roditeljstvo i obitelj


Iz HDZ-a uzvraćaju kako Vlada zakonom jasno poručuje da štiti, potiče i osnažuje roditeljstvo i obitelj, da se zakonom značajno unaprjeđuje  standard roditelja i djece.


Ovim zakonom naknada za prvih šest mjeseci nakon rođenja djeteta istovjetna je plaći, a za drugih šest se podiže na maksimalno 3.000 eura, ističe Majda Burić (HDZ) i dodaje kako je prije deset godina, za vrijeme SDP-ove vlade , naknada za drugih šest mjeseci iznosila samo  353 eura. Plenkovićeva vlada dignula ju je za 750 posto, na 3. 000 eura, što nas stavlja na europski vrh, naglasila je.


Odbacila je tvrdnje SDP-a da je HDZ, kod izrade mjera, “kopirao” njegove ideje.  “A što se ima kopirati, pad plaća i mirovina, smanjenje rodiljnih naknada“, upitala se i kolegama poručila “dajte se, uozbiljite“.


Izmjene Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama na snagu stupaju za 15-ak dana, 1. ožujka i njima se udvostručuje jednokratna naknada za novorođeno dijete, povećava limit naknade tijekom korištenja roditeljskog dopusta te produžuje očinski dopust. Rastu naknade i ostalim korisnicima roditeljskog dopusta, produžuje se i očinski dopust.


Za provedbu predmetnog zakona u ovoj je godini osigurano 474 milijuna eura, u idućoj 521 milijun, a u 2027. gotovo 550 milijuna eura.


Vladina je želja da 2030. svako dijete ima mjesto u vrtiću


Predmetne izmjene važan su iskorak u unaprjeđenju pronatalitetnih politika, naglašava ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić i konstatira kako je rasprava, započeta u srijedu, potvrdila da je pitanje demografske obnove ključno pitanje hrvatske budućnosti, opstanka naroda i razvoja domovine, te da se to pitanje ne rješava unutar jednog tijela, nego je potrebna suradnja svih.


Osvrćući se na primjedbe o nedostatnim vrtićima, istaknuo je kako je Vlada za vrtiće osigurala više od milijarde eura, a 600 milijuna je već ugovoreno.


Naveo je i kako je u ovoj pedagoškoj godini u vrtiće upisano 3 246 djece više, nego godinu ranije, da će se do 2026. u njima osigurati 44. 500 tisuća mjesta više nego ih je bilo 2019. godine. Vlada želi da 2030. svako dijete ima mjesto u vrtiću, kazao je Šipić


Poručio je i kako je demografija nadstranačko pitanje, kako su načelnici i gradonačelnici „prvi demografi“ na terenu te kako je suradnja države i lokalnih jedinica „kralježnica demografske revitalizacije“.