Moć umjetnosti

Donosimo popis od 10 nevjerojatnih građevina koje svojom pojavom oduzimaju dah

Kad ih samo preko slika ugledamo, izazivaju osjećaj divljenja, čuđenja, osupnutosti količinom inovativne genijalnosti i funkcionalne umjetnosti

Na svijetu postoje tri vrste građevina.


Prve su one vulgaris – klasične, prosječne, svrsishodne, rekli bismo “niš’ posebno”. Postoje i one na čiji se pogled pitamo što je arhitekt konzumirao da se toga sjetio ili pak tko je dao dozvolu da se takvo nešto izgradi.


Postoje u konačnici i one koje, kad ih samo preko slika ugledamo, izazivaju osjećaj divljenja, čuđenja, osupnutosti količinom inovativne genijalnosti i funkcionalne umjetnosti. Upravo o ovim trećima pišemo kroz popis od deset ponajboljih u datoj kategoriji, koje svojom pojavom oduzimaju dah!


1. Plešuća kuća, Češka



Foto: iStock

Plešuća kuća u Pragu djelo je arhitekata Franka Gehryja i Vlade Milunića, inače poznatog češkog arhitekta hrvatskog porijekla. Arhitektonski je dvojac svoje djelo trajno upisao na nasipu Rašínovo 1996. godine, a iste je godine nagrađena prestižnom nagradom američkog časopisa Time u kategoriji dizajna.


Građena je četiri godine, a prije arhitektonske intervencije poznatog dvojca, na tom je mjestu stajala kuća uništena uslijed američkog zračnog bombardiranja Praga 14. veljače 1945. godine. Zašto “plešuća”? Zato što su njeni kreatori bili odveć inspirirani plesnim umijećem slavnog filmskog para, pa tako kameni toranj simbolizira Freda Astairea, a stakleni toranj njegovu partnericu Ginger Rogers.


Kuću od milja Pražani nazivaju i “Fred i Ginger”, a ako vas put tamo odvede i odlučite ju posjetiti, unutra možete odsjesti u hotelu, uživati u galeriji i restoranu s terasom s koje puca pogled na čitav Prag.


2. L’Hemisfèric, Španjolska



Foto: iStock

Izvanredna arhitektura L’Hemisfèrica u Valenciji predstavlja divovsko ljudsko oko, otkrio je jednom prilikom arhitekt Santiago Calatrava.


Zapravo, usporedba je skroz na mjestu, jer unutrašnjost ovog spektakularnog zdanja zapravo sadrži golemo 3D IMAX kino sa tri projekcijska sustava na konkavnom platnu od 900 četvornih metara. Jajoliki pokrov dugačak je više od 100 metara, a L’Hemisfèric je ujedno i najveća prostorija u Španjolskoj!


Svoja vrata otvorila je 1998., te je bila prva građevina tog tipa otvorena u Gradu umjetnosti i znanosti, posebnom kulturnom i arhitektonskom kompleksu u Valenciji izgrađenom u isušenom riječnom koritu. Svojim posebnim dizajnom, “Hemisfera” se idealno uklopila među okolne neobične građevine.


3. Longaberger “košara!”, Ohio



Foto: iStock

Godine 1997. Dave Longaberger, osnivač kompanije Longaberger, inače poznate po kultnim košaricama za tržnicu, sastao se s arhitektima kako bi razgovarali o dizajnu novog sjedišta tvrtke. Taj sastanak je izgledao tako da je gospodin Longaberger stavio košaru na konferencijski stol i rekao da želi upravo takvu zgradu.


Kud on okom, arhitekti skokom, pa je tako Newark krajem 1997. postao bogatiji za 30 milijuna dolara “teško” zdanje od 180 tisuća četvornih metara, sedam katova te atrijem sa staklenim stropom. Zanimljivost: ručke košare na krovu teške su 150 tona, a sadrže poseban grijaći element koji sprječava stvaranje leda zimi!


Tijekom vrhunca popularnosti tvrtke, 15 do 20 turističkih autobusa dnevno odbacivalo bi obožavatelje Longabergera u Newark ne bi li obišli sjedište i obližnje proizvodne pogone. Do 2000-ih tvrtka je bilježila sjajne uspjehe u poslovanju, no nakon toga prodaja je počela opadati, pa je 2015. ova zgrada završila na prodaji.


Kupio ju je dvije godine kasnije programer Steve Coon za 1,2 milijuna dolara (uz sitnicu od oko 800.000 dolara zaostalih poreza koje je tvrtka Longaberger dugovala), te je sa njom imao  brojne planove, no pandemija je potom pokucala na vrata pa je čitava priča naglo stala. No Coon čini se gaji strast prema povijesnim građevinama, pa ju, barem kako sada stvari stoje, nema plan sravniti sa zemljom.


4. Nakrivljena kuća, Poljska



Foto: iStock

Ne, nismo se poigrali Photoshopom! Nakrivljena kuća, ili na poljskom Krzywy Domek, pravo je arhitektonsko čudo koje krasi ulicu poljskog grada Sopota od 2004. godine. Radi se o jedinstvenoj građevini koja iznova plijeni pažnju što domaćih ljudi, što turista.


Dizajnirali su ju Szotyńscy & Zaleski, inspirirani bajkovitim ilustracijama i crtežima Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Dio je trgovačkog centra Rezydent, te je dom mnogih popularnih trgovina, restorana, pa čak i radio stanice.


5. Casa do Penedo, Portugal



Foto: iStock

Kamena kuća Casa do Penedo možda ima prapovijesni izgled, ali definitivno ne datira u to doba. Mnogi se iznenade kada saznaju da je sagrađena 1972., i to između četiri gigantska kamena izvorno pronađena u tom području.


Poznata i kao “Kameni dvorac”, djelo je inženjera Guimarãesa, a izvorno je trebala biti ruralno odmaralište za lokalnu obitelj. Sastoji se od prizemlja i prvog kata, a svaka od prostorija u kući ima drugačiji oblik koji je prilagođen geometrijskom obilježju stijene. Čak ima i vanjski bazen!


Ubrzo je ova građevina privukla mnoge znatiželjnike, što je obitelj primoralo da se preseli, a danas je Kameni dvorac mini muzej pun memorabilija i fotografija o povijesti zgrade i prekrasnih okolnih krajolika. Iako je kuća blizu ogromnih vjetrenjača, potpuno je bez struje, a nažalost, tijekom godina pretrpjela je vandalizme zbog čega su sadašnji vlasnici ojačali vrata i zamijenili originalne prozore, dodali ograde, pa čak i neprobojna stakla…


6. Sheraton Hotel, Kina



Foto: iStock

Punog naziva Sheraton Huzhou Hot Spring Resort, impozantan je hotel također poznat i kao “Potkova” ili “Krafna” zbog svog jedinstvenog oblika. Smješten je u gradu Huzhou na jezeru Tai. Ovaj rezort s 4 i pol zvjezdice uzdiže se na 27 katova, a ima 321 sobu, 37 vila, 40 apartmana, predsjednički apartman, parking, fitness i wellness centar, četiri restorana, caffe bar, dječji bazen i sobe s terasama.


Arhitekt Yansong Ma imao je jedinstvenu viziju koja je zaživjela 2013. godine, a zbog svog iznimnog dizajna, ali i funkcionalnosti, hotel je osvojio 3. mjesto na Emporis Skyscraper Awards te godine.


7. Lotosov hram, Indija



Foto: iStock

Ova veličanstvena građevina predstavlja načelo jedinstva čovječanstva koje stoji otvorenih vrata za ljude svih vjeroispovijesti. Lotosov hram posvećen je i otvoren za javnost u prosincu 1986., a dizajnirao ga je iranski arhitekt Fariborz Sahba, koji je dobio priznanje za projekt i prije nego što je hram dovršen. Karakterizira ga konstrukcija s devet strana, u skladu s bahāʾī vjerovanjem u mistična svojstva broja devet. Kompleks hrama sastoji se od 27 nezavisnih mramornih “latica”, koje su grupirane u skupine po tri ne bi li tvorile devet strana (s devet ulaza u središnji prostor) i u skupine od devet tako da tvore tri koncentrična prstena.


Latice u prvom prstenu okrenute su prema van, tvoreći nadstrešnice iznad devet ulaza, drugi prsten pokriva vanjsku dvoranu, a unutarnjem prstenu latice su zakrivljene kako bi djelomično zatvorile središnju molitvenu dvoranu koja prima oko 2500 ljudi. Na vrhu se nalazi stakleni krov, a cjelokupna građevina, koja obitava u prostranstvu uređenih vrtova ostavlja dojam kao stvarnog plutajućeg lotosovog cvijeta.


8. La Pedrera (Casa Milà), Španjolska



Foto: iStock

Još jedna nevjerojatna građevina na ovom popisu nalazi se u Španjolskoj, a nosi naziv La Pedrera (u prijevodu: kamenolom) i Casa Milà (jer je nekoć bila dom istoimene obitelji). Projektirao ju je arhitekt Antoni Gaudí te je bila njegovo posljednje djelo građanske arhitekture. Naručitelji su bili Pere Milà i Camps i njegova supruga i Roser Segimon i Artells. Par je živio ondje od otvorenja 1912. pa do svoje smrti.


Zgrada je dizajnirana da bude moderna i udobna obiteljska kuća, a sadrži i krovnu terasu, bazen te staju za konje. Nakon smrti para, La Pedrera je otvorena za javnost kao muzej i kulturni centar, a radi se o pravom umjetničkom djelu.


Zanimljivo je to što Casa Milà nema niti jedan pravi kut, a njezine zakrivljene linije i organski oblici vizijom arhitekta oponašaju oblike koji se nalaze u prirodi, jer je Gaudí vjerovao da zgrade trebaju biti u skladu s okolinom. Nedostatak pravih kutova u dizajnu zgrade daje joj osjećaj kretanja i fluidnosti, te pomaže razbiti masu i učiniti je vizualno privlačnijom. To je ujedno bila i prva zgrada u Barceloni u kojoj se koristio koristi armirani beton, a danas je pod zaštitom UNESCO-a.


9. Mahanakhon, Bangkok



Foto: iStock

Njemački arhitekt Ole Scheeren ima iskustva u transformiranju azijskih gradskih horizonta, a dokaz tomu je i neboder Mahanakhon koji od 2016. svojim prepoznatljivim geometrijskim stilom prkosi gravitaciji. Neki su Scheerenovo djelo okarakterizirali kao izazivanje tradicionalne predodžbe o tome što je zapravo neboder.


Tako je nastala Scheerenova pikselizirana vizija luksuznog tornja mješovite namjene koji se nalazi u poslovnoj četvrti Bangkoka, a staklena zavjesa ovog zdanja “prekinuta” je kockastom spralom koja kao da je usječena u njegov bok. Sadrži 77 katova, a za kupiti stan u njemu potrebno je biti u najmanju ruku milijunaš.


10. Guggenheim, Španjolska



Foto: iStock

Španjolski Bilbao poznat je po mnogočemu, a jedan od glavnih razloga je i to što je dom muzeja Guggenheim. Dizajniran je od strane kanadsko-američkog arhitekta Franka Gehryja, te predstavlja veličanstven primjer revolucionarne arhitekture 20. stoljeća.


Zbog matematičke složenosti dizajna, Gehry je odlučio raditi s naprednim softverom koji je prvobitno osmišljen za zrakoplovnu industriju. Za vanjsku oblogu zgrade, arhitekt je odabrao titan, čije se boje mijenjaju ovisno o vremenskim i svjetlosnim uvjetima.


Gradnja muzeja završena je 1997., a proteže se na 24.000 m2, od kojih je 9.000 posvećeno izložbenom prostoru. Sama zgrada muzeja nalikuje skulpturi, a ono oku skriveno je to da su tri razine zgrade organizirane oko atrija i povezane zakrivljenim stazama, dizalima od titana i stakla te brojnim stubištima.