![](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/67acde22dc93420f8f5febad.png)
Prema mišljenju istraživača, tijelo je nakon smrti ekshumirano, lišeno glave i ponovno zakopano s torzom okrenutim prema dolje
povezane vijesti
U Račeši, nekadašnjem uporištu vitezova templara u istočnoj Hrvatskoj, 70 milja jugoistočno od Zagreba, arheolozi su otkrili više od 180 grobova. Među njima se ističe grob navodnog vampira, piše talijanski list Il Messaggero.
Grobnica naime čuva ostatke sredovječnog muškarca, vjerojatno starog između 40 i 50 godina. Prema mišljenju istraživača, tijelo je nakon smrti ekshumirano, lišeno glave i ponovno zakopano s torzom okrenutim prema dolje. Nije riječ o skrnavljenju, već je to bio pokušaj da se spriječi povratak pokojnika iz carstva mrtvih, piše talijanski list Il Messaggero. Vijest je prenio i njemački list Der Standard.
Istraživanja nalazišta Rašaška (ili Račeša) donijela su otkriće groba s neuobičajenom pogrebnom praksom. Uz južni zid crkve otkriven je zanimljiv grob, obilježen brojem 157, piše na stranici sveoarheologiji.com.
“Iako je čovjek u početku bio pokopan u skladu s kršćanskom doktrinom”, objašnjava arheologinja i antropologinja Nataša Šarkić, “njegovi posmrtni ostaci kasnije su premješteni po čudnom rasporedu. Glava je odrubljena, a tijelo polegnuto na prsa. Svakako je riječ o ljudskoj intervenciji, koja se dogodila dok su meka tkiva još bila prisutna. To znači da je netko otvorio grob odmah nakon ukopa, pažljivo odvojio lubanju i okrenuo trup. Morao je postojati razlog za to.”
Vitez ili vojnik
Riječ je o navodnom vampiru, objašnjava arheologinja. Vjerovanje u vampire nastavilo se širiti u slavenskim zemljama čak i nakon pojave kršćanstva. “Karakteristika vampira je njihova navodna neuništivost – objasnila je stručnjakinja – iz tog razloga su poduzete mjere opreza kako bi se spriječila transmutacija novih mrtvaca u vampire”. Obično su leševi bivali uništeni ili im je kolac zabijen u srca, kao što su nam na velikim i malim ekranima pokazivali, ali nije uvijek bilo tako. “Koristile su se i druge metode”, rekla je arheologinja i antropologinja Nataša Šarkić, “poput spaljivanja ostataka ili odrubljivanja glave, a zatim naslanjanja glave između stopala i nogu, ali i zakopavanja tijela naopako ili prekrivanja tijela hrpom kamenja.” Ukratko, činilo se sve da ga se spriječi da se ponovno “uzdigne”.
Posmrtni ostaci vampira iz Račeše, koji je živio u razdoblju između 15. i 16. stoljeća, govore ne samo o njegovom mogućem povratku na Zemlju u obliku zlog duha, već i o cijelom životu obilježenom nasiljem.
Najvjerojatnije je to bio vitez ili vojnik koji se našao u najmanje tri različita sukoba. “Ono što nam je privuklo pažnju su ozljede koje pokazuju da je pretrpio brojne traumatične događaje u različitim razdobljima svog života. Neke su ozljede bile posljedica nesreća, druge su ukazivale na međuljudsko nasilje”, kaže dr. Nataša Šarkić, koja iz analize posmrtnih ostataka rekonstruira i trenutak smrti: “Dok se oporavljao od posljednjeg napada u kojem je slomio nekoliko rebara, ubijen je u napadu oštrim hladnim oružjem, možda mačem. Udaren je dva puta u glavu, a zaključujemo da je odmah preminuo uslijed posljednjih pretrpljenih ozljeda”.
Balkanski vampir nije sličan holivudskom
Taj vitez ili vojnik bio je idealan kandidat za antivampirski tretman, smatra arheologinja. “Može predstavljati osobu koja je u svom životu odstupila od normi zajednice, pokazujući grešno i nasilničko ponašanje. Ili bi to mogao biti netko tko je umro nasilno dok je tražio osvetu”, pojašnjava arheologinja.
Otkriće “vampira” u Račeši naglašava i drugo pitanje: njegov izgled prema istočnoeuropskoj tradiciji. “Vampiri balkanskog folklora – naglasila je stručnjakinja – često su opisivani kao korpulentni, s dugim noktima i crvenkastim ili tamnim tenom”, kaže Nataša Šarkić. Hollywood nam je pak oduvijek prikazivao ta stvorenja kao aristokratska, vitka i blijede puti.