Strahovito podrhtavanje

Nakon potresa uklonjeno prijeteće zvono s Kneževog dvora u Pagu; stanovnici Starigrada i Selina: “Svi smo istrčali iz kuća”

Nikolina Lucić

Zadarski HGSS-ovci u akciji skidanja zvona sa zvonika Kneževog dvora u Pagu / FotoŠIME ZELIĆ/PIXSELL

Zadarski HGSS-ovci u akciji skidanja zvona sa zvonika Kneževog dvora u Pagu / FotoŠIME ZELIĆ/PIXSELL

U akciji su sudjelovali zadarski HGSS-ovci. Zvono je stajalo na nosačima koji su sa stoljećima popustili. Zbog potresa zvono se dodatno pomaknulo



Do daljnjeg nema obreda u župi sv. Kuzme i Damjana u Slivnici Gornjoj kod Posedarja, koja je stradala u potresu. Iako napukline na unutrašnjosti crkve nisu duboke, župnik Luka Šustić nam je kazao kako do daljnjeg u crkvi neće biti misa.


– Iz Općine Posedarje službenici su izašli na uviđaj, kako bi provjerili kakvo je stanje crkve, sve snimili i popisali, te dokumente proslijedili dalje nadležnim službama. Mi iz predostrožnosti dok statičari ne daju »zeleno svjetlo« nećemo koristiti crkvu, poručio je Šustić.


Don Luka Šustić / Foto Andrej BRAŠNJIĆ


Osim u Slivnici, veće je oštećenje zabilježeno i na zvoniku paškog Kneževog dvora, pa je 200 kg teško mjedeno zvono radi sigurnosne ugroze uklonjeno. U akciji su sudjelovali zadarski HGSS-ovci. Ovaj dio kompleksa i do sada je bio nestabilan jer stoji na nosačima koji su sa stoljećima popustili te se i ranije bio pomaknuo iz svog utora. Zbog potresa u utorak zvono se dodatno pomaknulo i došlo do točke u kojoj postoji mogućnost da stvarno i padne, pogotovo dogodi li se još neko podrhtavanje. Zbog opasnosti za sigurnost građana zato je i uklonjeno. Stručne gradske službe izašle su na teren, utvrdile stanje i predložile daljnje korake u cilju očuvanja ove neprocjenjive spomeničke baštine ne samo paškog kraja, nego i šire.


Već navikli




Nasreću većih šteta i ozlijeđenih u potresu jačine 4,8 po Richteru nije bilo. Epicentar je bio 15 kilometara sjeverno od Posedarja, na području Nacionalnog parka Paklenica, dok je drugi potres, znatno slabiji, s 2,5 po Richteru bio na oko dva kilometra od Benkovca.


U Zadru je napuknuo zid u prizemlju stambenog objekta u staroj jezgri grada. Većih šteta tako nema, ali potres je građane svejedno potresao.


Velebit “progutao” učinak potresa

 


Prije pet je godine podvelebitsko područje pogodio jednako jak, a 2022. godine ponovo jedan manji potres. To pokazuje da je to područje seizmički aktivno. Ovaj potres je bio jak, osjetio se dosta široko. Na svu sreću, dogodio se u Velebitu, koji je »progutao« učinak potresa koji se tako nije širio. Čvrsto stjenovito tlo je puno bolje jer ne pojačava osnovnu trešnju.

U Starigradu nam je gospođa Marija kazala kako ju je potres iznenadio.


– Mi smo domaći u ovom kraju navikli na potrese. Na svu sreću, štete na kući nemamo i to je najvažnije. U strahu smo izašli iz kuće, kao i brojni susjedi. Nije nam bilo svejedno i jako smo se uplašili, dodala je Marija, dok nam je gospodin Ante kazao kako se nakon potresa život mora vratiti u normalu.


– Samo bi munjenoj osobi bilo ugodno u takvoj situaciji! Strah je zavladao selom, iako pamtimo i ranije potrese slične jačine i to upravo na području nacionalnog parka. Selo je bilo kao ljeti. Susjedi su u panici izašli na ulice i šetali po selu bojeći se vratiti u kuće. No, srećom, šteta nema. Da je potres prešao jačinu od pet po Richteru, tada bi se bojali šteta. Po selu se samo o potresu priča. Ne događa se takva situacija često, poručio je Ante.


U daljnjoj smo šetnji po Starigradu Paklenici naišli i na gospodina Marija, koji nam je kazao kako je potres u prvim sekundama krenuo jako, no brzo je prošao. Toliko brzo da nije stigao niti izaći iz kuće.


Bilo je i jačih


– Doživio sam i jače potrese od ovog, no nikada se na to ne možemo naviknuti i uvijek su neugodni. Velebit je nepredvidljiv, te je najbitnije da štete i žrtava nema, kazao je Mario.


Najbitnije je da štete i žrtava nema – Mario iz Starigrada / Foto A. BRAŠNJIĆ


Pod ništa manjim dojmom nisu bili niti mještani susjednih Selina. Živi su i zdravi, kažu, ali pod dojmom.


– Nemojte me ni pitati da se prisjećam! Sjedila sam na kauču i meditirala. Kad je zatreslo, doživjela sam šok. Ja i suprug smo stari. No, što brže smo pobjegli iz kuće, kazala nam je gospođa Milka, još uvijek pod dojmom trešnje.


Kad je zatreslo, doživjela sam šok – Milka iz Selina / Foto A. BRAŠNJIĆ


– I ranijih nas je godina treslo. Jako smo se prestrašili, dodala je, a u lokalnom su nam kafiću, gdje su se cijelo jutro prepričavali dojmovi, kazali kako ih je potres sve neugodno iznenadio.


– Ja sam u trenutku potresa bio u kupaonici, a žena me je iz kuće zvala da trčim iz kuće. Nisam plašljiva osoba, ali mi nije bilo svejedno. Ljudi su i dalje uplašeni. Ovo je jak potres, kakav se dugo ne pamti. Kći me je zvala iz Rovanjske, kazala mi je kako su se unuci jako uplašili, jer zbog trešnje su im stvari počele padati po kući. Danas nisu otišli u vrtić i školu, pokušavamo im pomoći da zaborave taj ružni događaj, zaključio je gospodin Dragan.