Croatia poliklinika

Savjeti kardiologa: Kako zaštititi srce i krvne žile za dug i zdrav život

NL Promo

Srčane bolesti su jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu, kao i u Hrvatskoj. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2022. godini od kardiovaskularnih bolesti umrle su 22.303 osobe, što čini gotovo 40 % ukupne smrtnosti te godine. Analiza po spolu pokazuje da su takve bolesti uzrok smrti 43,8 % žena i 34,3 % muškaraca. Saša Mikuličić, dr. med., specijalist kardiologije u Croatia poliklinici u Rijeci, objasnio je kako možemo očuvati zdravlje srca i krvnih žila.


Važnost redovite fizičke aktivnosti


„Očuvanje zdravlja srca zahtijeva pridržavanje nekoliko osnovnih pravila. Redovita tjelesna aktivnost iznimno je važna, a preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene fizičke aktivnosti ili 75 minuta intenzivne aktivnosti tjedno“, objašnjava dr. Mikuličić, te dodaje kako održavanje tjelesne mase dodatno doprinosi zdravlju srca.


Fizička aktivnost ima brojne blagotvorne učinke na srce. Ona usporava srčanu frekvenciju, omogućujući srcu dulje faze odmora i bolje prokrvljenost. Također, smanjuje arterijski krvni tlak, čime se smanjuje opterećenje srca. 


„Najbolji učinak postiže se kombinacijom izometrijskih (statičkih) vježbi snage, poput planka, i aerobnih aktivnosti, kao što su brzi hod, trčanje, plivanje i bicikliranje. Čak i lagana šetnja od 30 minuta dnevno može značajno poboljšati zdravlje srca“, napominje dr. Mikuličić.



Prehrana i zdravlje srca


Neizostavna je, dakako, i zdrava prehrana. Prehrana koja doprinosi očuvanju zdravlja srca je mediteranska prehrana bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama, zdravim masnoćama i ribom. Potrebno je smanjiti unos zasićenih masnoća i industrijski prerađene hrane s visokim udjelom soli“, napominje dr. Mikuličić.


Najbolje namirnice su one bogate vlaknima, antioksidansima i vitaminima. „Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u plavoj ribi, orasima i lanenim sjemenkama, izuzetno su korisne za zdravlje srca. Maslinovo i bučino ulje također doprinose zdravlju krvnih žila“, dodaje dr. Mikuličić.


Osim toga, konzumacija voća i povrća, mahunarki i integralnih žitarica dodatno smanjuje rizik od srčanih bolesti. Tamna čokolada i umjerena konzumacija crvenog vina također mogu imati pozitivan učinak. Međutim, popularne poroke, alkohol i cigarete, najbolje je potpuno izbjegavati.


Stres kao glavni neprijatelj


Osim alkohola i cigareta, i stres je potrebno maksimalno izbjegavati. Kronični stres može značajno povećati rizik od srčanih bolesti, a evo i kako:


„Povećano lučenje adrenalina i noradrenalina može dovesti do aritmija, visokog krvnog tlaka i povećane razine kortizola, što doprinosi razvoju metaboličkih poremećaja. Kontrola stresa uključuje pravovremenu identifikaciju i izbjegavanje stresnih situacija. Redovita fizička aktivnost pomaže u smanjenju stresa, a uravnotežena prehrana dodatno doprinosi općem zdravlju. Psihološka potpora i tehnike opuštanja mogu pomoći u ublažavanju negativnih učinaka stresa“, objašnjava liječnik.


Svakako, i za to ima lijeka. Naime, redovita kontrola krvnog tlaka i kolesterola važna je za rano otkrivanje rizika. „Osobe mlađe od 40 godina trebale bi mjeriti krvni tlak svake tri godine, dok bi stariji od 40 godina trebali to činiti jednom godišnje. Kolesterol bi mlađe osobe trebale provjeravati svakih četiri do pet godina, dok bi osobe starije od 45 godina trebale obaviti kontrolu jednom godišnje“, upozorava dr. Mikuličić te dodaje koje su najrizičnije skupine.


„Najugroženije skupine kod kojih je rizik od srčanih bolesti najveći je su hipertoničari, dijabetičari, pretile osobe, pušači i osobe koje su fizički neaktivne“.


Prepoznavanje simptoma srčanog i moždanog udara


Osim toga, važno je znati prepoznati simptome srčanog udara te kako reagirati.


„Srčani udar najčešće se manifestira boli u prsima koji se može širiti u vrat, donju vilicu, ramena i ruke. Osobe koje doživljavaju srčani udar mogu osjetiti otežano disanje, hladan znoj, mučninu i lupanje srca“, napominje dr. Mikuličić, koji objašnjava razliku između srčanog i moždanog udara.


Moždani udar se  prepoznaje po simptomima poput nerazumljivog ili otežanog govora, naglog gubitka vida na jednom oku ili polovici vidnog polja, slabosti jedne strane tijela i asimetrije lica. U slučaju pojave ovih simptoma, potrebno je odmah nazvati hitnu pomoć jer pravovremena reakcija može spasiti život.



Prevencija i očuvanje zdravlja srca


Ako želite provjeriti rad srca i krvožilnog sustava ili osjećate neke od navedenih tegoba, važno je čim prije se konzultirati s liječnikom. Croatia poliklinika idealno je mjesto za to jer okuplja tim priznatih stručnjaka koji koriste najsuvremeniju opremu kako bi pružili precizne dijagnoze i kvalitetnu medicinsku skrb.


Croatia poliklinika je, osim u Rijeci, prisutna u još osam gradova diljem Hrvatske – Zagrebu, Varaždinu, Dubrovniku, Splitu, Puli, Zadru, Osijeku i Koprivnici – što omogućuje jednostavan pristup uslugama svim građanima. Personalizirani pristup i moderna oprema osiguravaju najvišu razinu skrbi koja je prilagođena vašim potrebama.


Redoviti specijalistički pregledi pomažu u prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, osiguravajući bolje ishode liječenja i očuvanje vašeg zdravlja, stoga iskoristite jedinstvenu priliku u Croatia poliklinikama koje do 28. veljače nude 15 % popusta na sve specijalističke preglede. Rezervirajte termin pregleda već danas jer je briga o zdravlju ulaganje u vašu budućnost. Obavite prvi korak prema zdravlju uz Croatia polikliniku i osigurajte si zdrav i miran život.


Za više informacija, posjetite internetsku stranicu ili dođite osobno u Croatia polikliniku u Rijeci na adresi Vukovarska 7a.