Turizam

Rijeka prva u državi u nekomercijalnom smještaju u siječnju

Alenka Juričić Bukarica

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Opatija je bila treća po prometu u hotelima, a Rijeka isto tako treća po broju gostiju u privatnom smještaju



RIJEKA – Najveći turistički promet u inače turistički siromašnom siječnju ostvaren je u Zagrebu, Istri te na Kvarneru koji je bio treća destinacija po posjećenosti.


U siječnju je Kvarner posjetilo 36.000 turista, a ostvareno je oko 114.000 noćenja. Za usporedbu, Zagreb i Istra su imali po nekih 150.000 noćenja.


Kvarner je tako prošlog mjeseca za sobom ostavio sve ostale jadranske destinacije, uključujući i Splitsko-dalmatinsku županiju, koja je puno ovisnija o avioprometu, a koja je mjesec zaključila s nekih 75.000 noćenja.




Na listi najposjećenijih gradova Opatija je četvrta, iza Zagreba, Rovinja i Splita, a osma na listi je i Rijeka.


Opatija je treća i na listi destinacija prema prometu u hotelima, dok je Rijeka treća u Hrvatskoj po ostvarenom prometu u privatnom smještaju, ali i prva u Hrvatskoj po prometu u nekomercijalnom smještaju.


Prema podacima Turističke zajednice (TZ) Kvarnera, u Primorsko-goranskoj županiji je prošlog mjeseca boravilo 13 posto više gostiju nego lani početkom godine, a noćenja su manja za ukupno 9.000.


– Broj noćenja nam je nešto manji jer su hoteli Ičići i Magnolija u Opatiji prošle godine radili i u siječnju, a ove godine su zatvoreni.


Da su i ovi objekti radili kao i lani, u konačnici bismo ponovili lanjski rezultat ili bili i nešto iznad, pojasnila je Irena Peršić Živadinov, direktorica Turističke zajednice Kvarnera, dodajući kako su prošlog mjeseca domaći gosti ostvarili 7 posto bolji promet nego lani, Austrijanci jedan posto, Nijemci 17 posto, a Slovenci čak 36 posto više noćenja.


Najveći fizički turistički promet ostvaren je u hotelima, među kojima su oni s pet zvjezdica imali 20 posto više noćenja nego prošle godine. A u odnosu na 2019. sedam puta više, što ukazuje da je Kvarner ipak značajno »podebljao« kapacitete najviše kategorije.


Iako je zimski period u znaku boravka gostiju u hotelima, zanimljiv je podatak o siječanjskom prometu u kampovima.


Naime, radi se o ukupno vrlo malom broju gostiju koji su u siječnju boravili u nekom od malobrojnih, cijele godine otvorenih kvarnerskih kampova, međutim, znakovito je to da su prošlog mjeseca kampovi imali 17 posto više noćenja.


To ukazuje da polako, ali sigurno iz godine u godinu nalaze svoju publiku i u ovom, inače u kampovima pustom periodu.


Na listi hrvatskih kampova koji su u siječnju imali ostvaren promet tako je u samom vrhu s oko 4.300 noćenja Mali Lošinj, a tu su i Krk te Omišalj. Inače, na razini Hrvatske, kampovi su prošlog mjeseca imalo oko 26.000 noćenja, što je gotovo 20 posto više nego lani. Obiteljski smještaj je, pak, siječanj na Kvarneru zaključio s dva posto više noćenja nego lani.


Dodajmo i kako je ove zime zatvoren i opatijski petozvjezdani butik hotel Ikador koji je kupio bosansko-hercegovački poduzetnik Miro Musa, vlasnik splitskog butik hotela Briig.


Isto tako u radovima je, primjerice, i riječki hotel Jadran. Ukupne brojke fizičkog prometa ruši takozvani nekomercijalni smještaj koji je prošlog mjeseca u minusu od 30 posto, a što ukazuje da se vlasnici vikendica sve manje prijavljuju.