![Foto: Ana Križanec](https://www.novilist.hr/wp-content/uploads/2025/02/10465148-717x478.jpg)
Foto: Ana Križanec
povezane vijesti
RIJEKA – Blagdan Gospe Lurdske i Svjetski dan bolesnika jučer je u kapucinskoj crkvi Gospe Lurdske proslavljen svečanom misom koju je predvodio riječki nadbiskup Mate Uzinić u koncelebraciji s riječkim kapucinima i drugim riječkim svećenicima.
Okupili su se, kao i svake godine na ovaj blagdan brojni vjernici, i mnogi su primili bolesničko pomazanje. Na misi su bili i predstavnici riječkog KBC-a na čelu s ravnateljem dr. Alenom Ružićem, predstavnici drugih zdravstvenih institucija u Rijeci te obrazovnih zdravstvenih ustanova, a svih je u ime riječkih kapucina pozdravio fra Eugen Pavlek.
Aktualizirajući u propovijedi pročitane biblijske ulomke, nadbiskup Uzinić je tumačio simboliku dana stvaranja svijeta, gdje je šesti dan još, rekao je, dan nedovršenosti i nesavršenosti, dok je sedmi dan – dan Božjeg blagoslova, dan punine i dovršenja. To je povezao s porukom pape Franje za ovogodišnji Svjetski dan bolesnika, naslovljenom »’Nada… ne postiđuje’ i jača nas u nevolji«, u kojoj govori »o Božjoj prisutnosti u blizini onih koji pate, osobito pod tri vida koji je karakteriziraju: susret, dar i dijeljenje«.
– Te Papine misli mogu nam pomoći da i u bolesti, svojoj ili drugih, svojih bližnjih, prepoznamo priliku da nam se dogodi sedmi dan odnosno Božja blizina. Puno puta, dok smo zdravi imamo jedan sustav vrijednosti, a bolest nam pokaže da smo maleni, da smo slabi, da smo šesti dan i usmjeri nas prema sedmom danu, prema tom susretu. Papa kaže da se osobito u bolesti shvaća koliko nada dolazi od Gospodina, da se događa pročišćenje srca, pogleda kojim se bolje vidi. Zatim Papa kaže da iz toga proizlaze i druge utjehe jer u Isusu prepoznajemo svog suputnika i supatnika, i svog uskrslog Gospodina, objasnio je propovjednik.
Govoreći o dijeljenju, rekao je da se nigdje više nego u bolesti ne osjeća potreba dijeljenja.
– Tako su nastale bolnice, skrb o bolesnima, ali i bolesnici dijele, obogaćuju one koji se s njima susreću. Toliko se milosti dobiva iz toga davanja i istovremenog primanja, na koje nas bolest potiče. Blažena Djevica Marija je iz šestog dana, ali je već među nama živjela puninu sedmog dana. Ona nam je najbolji primjer kako to povezati. Zato je ona zdravlje bolesnih, zato nas zagovara, ali i potiče da budemo povezani s Bogom kako bismo na Božji način mogli biti povezani i s drugima, kako bismo mogli biti jedni za druge, zaključio je nadbiskup Uzinić.