POSLOVANJE PATI

Radovi na plinovodu zatvorili Golubinjak, jedan od brendova Gorskog kotara ima velikih problema

Marinko Krmpotić

Foto: Marinko Krmpotić

Foto: Marinko Krmpotić

Svjesni smo mi da se to mora napraviti, ali sve zaista ide presporo, kaže Ivica Gržanić, direktor Lokvarke



LOKVE – Na sto su muka u Komunalnom društvu Lokvarka zbog obimnih radova izgradnje drugog kraka plinovoda, onog dijela izgradnje koji zahvaća dio područja Park šume Golubinjak.


Sve ide presporo


Naime, radovi su »udarili« na sam ulaz u ovu mnogima dragu lokaciju, zahvatili prometnicu kojom se dolazi do ugostiteljskog objekta i niza drugih sadržaja te, logično, poremetili, i to jako, poslovanje na ovoj atraktivnoj lokaciji koja je jedan od brendova Gorskog kotara.


Ivica Gržanić / Foto: Marinko Krmpotić


Ivica Gržanić, direktor Lokvarke, govori da Golubinjak u nekoliko posljednjih godina zaista nema sreće s brojnim građevinskim i sličnim radovima u neposrednoj blizini ove lokacije.




– Najprije su skoro pune dvije godine trajali radovi na uređenju vijadukta Golubinjak, dijela autoceste Rijeka – Zagreb, pa smo zbog toga i trpjeli veliku buku.


Potom se također u našoj blizini morala sjeći znatna količina šume, što također nije djelovalo ugodno, a sad evo imamo zaista muku s po meni presporim radovima na izgradnji plinovoda.


“Ulaz” u Park šumu Golubinjak


Svjesni smo mi da se to mora napraviti i ništa protiv izgradnje tog drugog traka plinovoda nemamo, ali sve zaista ide presporo i u velikoj nam mjeri šteti, a moglo bi biti još i gore jer uz ovakve uvjete ne znamo da li uopće početi primati grupe čiji dolasci počinju već u ožujku. Dakle, ako narednog mjeseca ne počnemo »slagati« dolaske gostiju, neće nikako biti dobro – govori Gržanić koji posebno naglašava da već dva mjeseca ne radi ni ugostiteljski objekt u Golubinjaku.


Pao broj posjetitelja


– Kako sada stvari stoje, mi nećemo početi raditi ni do kraja ovog mjeseca. Praktično ćemo biti zatvoreni puna tri mjeseca, a naravno da je u ta tri mjeseca jako pao i broj posjetitelja. Goste nismo mogli primiti za božićno-novogodišnje i školske zimske praznike, dakle razdoblja kad imamo puno posjetitelja. Nažalost, mi smo najavljivane grupe morali odgovarati od posjeta uz obrazloženje da je pristup bitno otežan, a restoran i kafić ne rade jer ne postoje uvjeti za to. No, ljudi su znali i znaju doći i sami, ali ostaju šokirani viđenim. U nekoliko smo navrata tijekom ovih radova ostali bez vode, potrgani su bili i električni vodovi, kao i telefonske žice koje vode do ugostiteljskog objekta. Naravno, to izvođači s vremenom saniraju, ali šteta je tu. Oštećeni smo jer nismo mogli pružati kvalitetnu uslugu jer nismo mogli primiti goste – govori Gržanić koji napominje da s Hrvatskim šumama, koje su vlasnik ovog prostora i kojima Lokvarka plaća zakup, odlično surađuju.


Strojevi rade, ali sve je to sporo…


– Ovo jest dobar posao i mi smo ovdje dobro radili te redovno plaćali najam, ali ovo sada je zaista komplicirano. Svakako ćemo pokušati tražiti naknadu šteta. Mi znamo da sukladno ugovorima izvođači radova moraju sve vratiti u prvobitno stanje.


Posvuda tragovi građevinskih radova


No, strah me je da oni neće htjeti asfaltirati cestu koju smo pred koju godinu asfaltirali uz pomoć Primorsko-goranske županije, vjerojatno neće htjeti ni urediti ulaz onako kako je bio uređen. Tako da me je strah da ćemo nakon svega jedini mi biti bitno oštećeni – zaključio je direktor Gržanić, apelirajući još jednom da izvođači pojačaju ritam, pogotovo jer im vremenske prilike idu na ruku i omogućavaju ovu vrstu građevinskih radova.


Tužan pogled na skulpture


Posebno tužno djeluje pogled na neke od skulptura koje su ovdje godinama postavljene kao dio aktivnosti čuvene Goranske kiparske radionice.



Postavljene u prirodan i oku ugodan okoliš, one su godinama oplemenjivale taj prostor. Sada su »uronjene« u pomalo apokaliptične okvire izrovane i iskopane zemlje pa je činjenica da trenutačno zaista djeluju suprotno od smisla i svrhe zbog koje su i postavljene u ovaj inače lijep prostor.