Djelo Borka i Igora Plešea

Promocija knjige “Delnice nekad i sad”: Osobni doprinos očuvanju prošlosti vlastitog grada

Marinko Krmpotić

Susretište Supilove ulice i Lujzinske ceste nekad... / Foto ARHIVA OBITELJI PLEŠE

Susretište Supilove ulice i Lujzinske ceste nekad... / Foto ARHIVA OBITELJI PLEŠE

Sa 733 fotografije i 35 priloga te određenom količinom teksta otac i sin Pleše ispleli su svoj fotospomenar



 


DELNICE U novu 2025. godinu Gradska knjižnica »Janet Majnarich« ušla je pažnje vrijednim druženjem i osvrtom na dio delničke povijesti, a sve to zahvaljujući predstavljanju knjige »Delnice nekad i sad« čiji su autori Borko i Igor Pleše, otac i sin. Sa 733 fotografije i 35 priloga te određenom količinom teksta otac i sin ispleli su svoj fotospomenar određen nazivom knjige koja na jednom mjestu i to kroz 290 stranica A4 formata donosi njihov, ponajprije onaj starijeg autora, dakle Borisa, pogled na prošlost Delnica, i to u razdoblju od početka 20. stoljeća pa do ovog našeg trećeg desetljeća 21. stoljeća.


Susretište Supilove ulice i Lujzinske ceste danas / Foto B. PLEŠE


Ulice i kuće


Odluka da fotografijom predoče sebi i drugima razlike između nekadašnjih i sadašnjih Delnica posljedica je više desetljeća dugog fotobavljenja stvarnošću, po čemu je Pleše stariji poznat u Delnicama, a sin Igor svakako je itekako puno pridonio u obradi vezanoj uz svu modernu digitalnu tehnologiju. Konačan rezultat je »dokument« koji na vrlo zanimljiv način svjedoči o mijenama koje vrijeme donosi u životu svakog od nas, ali i grada kao na jedan način također živog bića.


Odličan odaziv na promociju knjige »Delnice nekad i sad« / Foto I. RAČKI JOSKIĆ




Autorsko opredjeljenje Plešeovih usmjereno je na pojedine delničke ulice i kuće, kako stare, tako obnovljene i nove, čijim fotografiranjem nastoje svjedočiti o Delnicama nekad i sad. Tako su Plešeovi »prošpartali« Supilovom, Amerikanskom, Školskom, Radićevom… ali istodobno fotografijom podsjetivši na rušenje lipa na Lujzijani, rekonstrukciju Supilove, izgradnju fontane, nove autobusne postaje, Lidla i Konzuma, kao i djelovanje tamburaša, pjevačkog zbora, dolazak Tita u Delnice 1972. godine, veliki snijeg u ožujku 1976. godine… Uz fotografije, našlo se mjesta i za tekstualni dio u kojem su, primjerice, predstavljena sjećanja Vilima i Mire Smiljanić na bombardiranje Delnica i padobrance tom prigodom spašene, odnosno na druženje obitelji Smiljanić s delničkom dobrotvorkom Janet Majnarich. Govori se u tekstovima ove knjige i o obitelji Jelinek, gostionici Pavičić… a završni dio knjige pod nazivom »Prilozi« donosi preslike nekoliko zanimljivih starih dokumenata – nacrta za izgradnju pivnice u Delnicama iz 1890. godine, vlastovnica i gruntovnih izvadaka s kraja 19. stoljeća, građevnih dozvola za to i stoljeće kasnije…


Naslovnica knjige “Delnice nekada i sada”


Očuvanje prošlosti


Sve u svemu, »Delnice nekad i sad« lijep su osobni doprinos očuvanju prošlosti vlastitog grada, ujedno i dokument koji može itekako pripomoći onima koji u budućnosti budu željeli štogod saznati o delničkoj prošlosti ili se baviti proučavanjem ovog dijela goranskog područja.


O knjizi i autorima uoči predstavljanja govorila je Indira Rački Joskić, ravnateljica Gradske knjižnice »Janet Majnarch«, riječi pozdrava okupljenima uputila je i delnička gradonačelnica Katarina Mihelčić, razgovor s Igorom Plešeom (otac Borko bio je zbog bolesti spriječen u dolasku) vodio je Marinko Krmpotić, a završni dio promocije oduševio je sve. Naime, uz razgledavanje izložbe dijela fotografija objavljenih u ovoj knjizi moglo se, zahvaljujući razumijevanju oca i sina Pleše, potpuno besplatno na dar dobiti spomenuta knjiga, a tu mogućnost iskoristilo je svih stotinjak nazočnih na ovoj odlično posjećenoj promociji.