Djelatnici neurološke klinike KBC-a Rijeka tijekom javnozdravstvene akcije / Foto Nikola BLAGOJEVIĆ
Upozoravamo žene da obrate pažnju na svoje simptome, jer moždani udar može se prevenirati zdravim načinom života, kazala je predstojnica riječke Klinike za neurologiju
povezane vijesti
RIJEKA Moždani udar češće se pojavljuje u žena koje sa sobom nose čitav niz manje prepoznatih rizičnih faktora čijom se prevencijom i ranim prepoznavanjem ova bolest može bitno spriječiti. Upravo zbog toga, danas je u Hrvatskoj, pa tako i u Rijeci, sedmi put obilježen Dan crvenih haljina koji se od prošle godine obilježava i kao Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena.
– Po sedmi put sedmog veljače, odnosno svakog prvog petka u veljači, obilježavamo Dan crvenih haljina koji je prošle godine postao Nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena. U cijeloj Hrvatskoj obilježava se ovaj dan koji podsjeća na posebnosti moždanog udara u žena, rizične faktore, simptome, ali isto tako i ishode. Upozoravamo žene da obrate pažnju na svoje simptome, bez obzira na to jesu li mlade ili starije dobi, jer 80 posto moždanih udara može se prevenirati zdravim načinom života i promjenom nekih navika. Ako vide simptome, vrijeme je da se jave u neurološku ambulantu na vrijeme jer današnjim metodama liječenja, trombolizom i mehaničkim uklanjanjem tromba odnosno trombektomijom, ishod liječenja može biti puno bolji. Zna se da žene imaju puno veći broj moždanih udara, zna se da imaju lošije ishode i veću smrtnost, ali jako se puno toga može prevenirati ako se obrati pažnja, kazala je predstojnica Klinike za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof. dr. Vladimira Vuletić.
Čimbenici rizika
Riječka Klinika za neurologiju već godinama obilježava Dan crvenih haljina brojnim događanjima poput javne edukacije, ali i prigodnih koncerata koji je danas održan u Hrvatskom narodnom kazalištu Ivana pl. Zajca. Kako je dodala Vuletić, na taj se način potiče opća svjesnost te se posljednjih sedam godina, koliko održavaju ovakve akcije, vide iskoraci u liječenju.
Teret njegovateljica
Neurologinja doc. dr. Ines Strenja također je naglasila da su žene češće podložne rizičnim faktorima, ali imaju i periode života u kojima su češći moždani udari poput trudnoće i menopauze. – Tu je još jedan razlog zašto ih pogađa moždani udar, a to je što su one najčešće njegovateljice. Teret njegovanja i brige o bližnjemu pada na žene i one tu trebaju misliti na sebe i kako se suočiti s novom situacijom. Ako ona ne bude zdrava, neće moći brinuti ni o svojim roditeljima ili suprugu kojima je potrebna, upozorila je Strenja. |
Prema riječima doc. dr. Davida Bonifačića s Klinike za neurologiju, najčešći znakovi moždanog udara su utrnulost jedne strane lica, ruke, noge, nestabilnost i otežani govor.
– Na takve simptome treba odmah posumnjati, nazvati hitnu medicinsku pomoć koja u ovom slučaju pacijenticu doveze u jedinicu za liječenje moždanog udara što je kod nas u Rijeci Klinički bolnički centar Rijeka. Kod žena je karakteristično to što moždani udar može biti nekarakterističan. To mogu biti simptomi koji se ne pripisuju moždanom udaru i nekad ih se zanemaruje. To mogu biti psihički simptomi, vrtoglavice, glavobolje i opća slabost i malaksalost. Važno je napomenuti da to naglo nastaje i nije uobičajeno za svakodnevnu aktivnost te osobe, rekao je Bonifačić, podsjetivši na promjenjive i nepromjenjive čimbenike rizika.
Redoviti pregledi
Za oba spola važno je kontrolirati krvni tlak, masnoće u krvi, šećernu bolest te svakako prevenirati pušenje i baviti se umjerenom tjelesnom aktivnošću. U starijoj životnoj dobi potrebni su redoviti kardiološki pregledi budući da nepravilni rad srca, osobito u žena, također može biti znak moždanog udara.
– Za žensku populaciju specifičan je i hormonalni status, dakle tu ubrajamo uzimanje oralnih kontraceptiva koji s pušenjem povećavaju rizik od moždanog udara, tu je i trudnoća, a i sama činjenica da žene duže žive te su osjetljivije u starijoj životnoj dobi za rizik od moždanog udara, istaknuo je Bonifačić.