Foto Davor Puklavec/PIXSELL
Za stvaranje hrvatske 'klime' u Japanu bit će potrebno 15 kilometara cijevi i 13 tisuća spojeva i obujmica
povezane vijesti
Hrvatski paviljon za ovogodišnju Svjetsku izložbu EXPO u Osaki uživo će ‘prenositi’ temperature s lokacija iz Hrvatske u devet tisuća kilometara udaljen Japan. Za stvaranje hrvatske ‘klime’ u Japanu bit će potrebno 15 kilometara cijevi i 13 tisuća spojeva i obujmica, rečeno je u petak na predstavljanju u Zagrebu.
U paviljonu velikom pedesetak metara kvadratnih uživo će se putem sustava zagrijavanja i hlađenja cijevi posjetiteljima prenositi osjećaj temperature s pedesetak lokacija u Hrvatskoj.
„Klimatska raznolikost je ključna za zdravlje našeg planeta i njegovih stanovnika”, vrti se poruka na jednom od nekoliko ekrana koji prikazuju meteorološke uvjete u Hrvatskoj, izravno povezane sa sustavom Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Središnja tema rada „izraženi je učinak klimatskih promjena koje jednako utječu na životnu svakodnevicu i na složene geopolitičke procese”, stajalo je u pojašnjenju odabira ovog projekta kao hrvatskog predstavnika na EXPO-u koji će se u trećem najmnogoljudnijem japanskom gradu održati od 13. travnja do 13. listopada.
„To će biti vrlo dobro mjesto za spajanje ljudi iz cijelog svijeta i zahvalan sam što će Hrvatska sudjelovati u tom velikom događaju. Nadam se da će se izložbom dodatno osnažiti prijateljstvo naših dvaju naroda”, rekao je japanski veleposlanik Mitsuhiro Wada za Hinu u prostorijama tvrtke Enison, izvođača projekta.
Hrvatski paviljon sastavljen je od 15 kilometara cijevi i 13 tisuća spojeva i obujmica, a u Japan se šalje ukupno 47 tona materijala, rekao je Pero Vuković iz arhitektonskog ureda ARHIV, član autorskog tima koji stoji iza paviljona.
Predstojnik ureda premijera Zvonimir Frka Petešić, član žirija koji je odabrao taj rad, rekao je da je po „svojoj originalnosti nadišao sve ostale” kandidate.
„Ovo je prvi put u svijetu i povijesti da će se uživo prenositi toplina, to nije nikad napravljeno”, kazao je Frka Petešić.
On je govorio o Svjetskoj izložbi u Parizu 1889., održanoj na stotu godišnjicu Francuske revolucije, kad je hrvatski inovator Josip Belušić predstavio svoj brzinomjer, izum koji je danas u svakom automobilu.
„Nadam se da će i ova inovacija prijenosa temperature s jednog dijela Zemlje na drugi također za nekoliko godina ili desetljeća doživjeti zanimljive aplikacije i primjene koje danas možemo teško dokučiti”, zaključio je predstojnik ureda premijera.
Državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova i nacionalni povjerenik za hrvatski nastup na EXPO-u Zdenko Lucić rekao je kako paviljon nakon predstavljanja kreće u rastavljanje, a da „prvi dijelovi u Japan stižu već u utorak”.
Na Svjetskoj izložbi se „očekuje više od 28 milijuna posjetitelja, tako da će Hrvatska biti adekvatno predstavljena kao zemlja vrhunskih inovacija i rada”, naglasio je.
U timu koji potpisuje paviljon uz Peru Vukovića su i Korina Vuković, Antonio Patljak, Maroje Mrduljaš i Lana Grahek, uz suradnike Petru Bigor, Yujin Jeong i Filipa Majcenića.
Izložba u Osaki održat će se na umjetnom otoku Yumeshima, izgrađenom od recikliranog otpada u svrhu održavanja EXPO-a.