Za ACI, koji je najveći lanac marina na Mediteranu, održivost ne predstavlja samo poslovni imperativ, već i odgovornost prema okolišu i zajednici u kojoj kompanija djeluje. Uz sve veće klimatske promjene ACI kontinuiranim iskoracima aktivno doprinosi smanjenju emisija stakleničkih plinova te racionalizaciji potrošnje energije i vode. Istovremeno pokreće čitav niz inicijativa usmjerenih na očuvanje resursa, smanjenje troškova i posljedično – jačanje energetske učinkovitosti u svim marinama sustava. Svjestan da je Jadransko more jedno od najvrjednijih prirodnih bogatstava Hrvatske te dom bogate bioraznolikosti, ACI već više od četiri desetljeća aktivno doprinosi očuvanju prirodnih resursa i zaštiti okoliša. Očuvanje obale, flore i faune, ključni je prioritet u vremenu sve izraženijeg pritiska na okoliš, ali i čovjeka kao ključnog u gospodarenju prirodnim dobrima.
Pametno upravljanje resursima – ključ održivog razvoja
U sklopu svojih napora za smanjenje potrošnje, ACI d.d. još je 2015. godine u partnerstvu s tvrtkom Rudan d.o.o. pokrenuo projekt energetske učinkovitosti. Kroz sustav automatskog alarmiranja, Aquacontrol, usmjeren na praćenje potrošnje vode i energenata, kompanija je ostvarila značajne uštede.
Riječ je o sustavu koji omogućava pravovremeno otkrivanje gubitaka vode, što rezultira smanjenjem nepotrebne potrošnje i prevenira eventualne gubitke. Na temelju praćenja potrošnje, samo u prethodnoj, 2024. godini, ostvarena je ušteda od 156.107,74 euro, i to prvenstveno, zahvaljujući brzim reakcijama djelatnika na pojavu gubitaka. |
Prošle je godine, prema informacijama tako utrošeno ukupno 186.185 m³ vode, a značajna sredstva su ušteđena zahvaljujući preciznom praćenju i pravovremenoj intervenciji. Ove uštede ne samo da pomažu optimizaciji poslovanja, već omogućuju ACI-ju ulaganje u nove ekološke projekte i daljnje jačanje energetske učinkovitosti.
Osim vode, ACI kontinuirano prati i potrošnju električne energije u čak 20 svojih marina. U 2024. godini, najveće potrošnje pritom su očekivano zabilježene u najfrekventnijim marinama – Split i Dubrovnik. No, zahvaljujući implementaciji inovativnog sustava Energo Monitor, ACI je u mogućnosti sustavno upravljati potrošnjom energenata, identificirati područja s potencijalom za dodatne uštede te poduzeti odgovarajuće mjere.
Energo monitor individualno je dizajniran i programiran za ACI posebno uvažavajući specifičnosti nautičkog turizma. Riječ je o sofisticiranom alatu koji omogućuje detaljan pregled potrošnje energije u marinama, a njegove funkcionalnosti uključuju praćenje potrošnje energenata u realnom vremenu, olakšano donošenje odluka o mjerama energetske učinkovitosti te informiranje zaposlenika i klijenata o ključnim pokazateljima uspješnosti provedenih mjera. |
Ovaj sustav pruža ACI-ju mogućnost ne samo da optimizira potrošnju energije, već i da promovira zelenu vrijednost svoje usluge, educira korisnike i doprinosi održivosti u nautičkom turizmu.
Način na koji se podaci u svrhu uštede prikupljaju je IoT – Internet of Things. Riječ je o senzorima za prikupljanje podataka koji su dislocirani i postavljeni na različitim mjestima u raznim marinama, ali svi su umreženi i spojeni na jednu centralnu jedinicu koja upravlja sustavom.
Kompanija koja brine o prirodnom nasljeđu i održivoj budućnosti
Akcije čišćenja mora i priobalja koje ACI kroz godine aktivno i neprestano provodi u svojim marinama, najbolji su dokaz brige o okolišu, ali i posvećenosti zelenoj tranziciji. Samo u protekloj godini kompanija je tako inicirala više ekoloških akcija od kojih ćemo istaknuti najznačajnije. Ronilačka sezona započela je akcijom u ACI marini Vodice, a potom su uslijedile i inicijative u Skradinu te Šimunima. Upravo u potonjoj je sudjelovao i Kristijan Gligora, ACI-jev ambasador te najmlađi podvodni istraživač na svijetu. Ronilačka sezona službeno je zatvorena u studenom, čišćenjem mora i podmorja u ACI marini Milna na otoku Braču, gdje je akvatorij luke Milna te istoimene marine rasterećen značajne količine otpada.
Upravo su ovakve akcije, ali i sveprisutne Plave zastave, međunarodni simbol ekološke kvalitete, najbolja potvrda očuvanja okoliša te čistoće mora i odgovornog upravljanja priobaljem i dostupnim morskim resursima. Također, poslovna kultura tvrtke ACI vodi računa i o kontinuiranom educiranju – kako djelatnika kompanije, tako i svih uključenih u dinamičan nautički svijet. Upravo iz tog razloga, u suradnji s organizacijom Green Sail, ACI provodi radionice i edukacije u svojim marinama, podižući svijest nautičara o važnosti održivog turizma.
Svakako treba dodati i kako je riječ o jednoj od prvih tvrtki iz turističkog sektora koje su certificirane prema četiri ISO standarda, pa se ACI tako može pohvaliti sa ISO 9001 za kvalitetu, ISO 14001 za okoliš, ISO 50001 za energetsku učinkovitost, kao i međunarodnom normom za sustav upravljanja informacijskom sigurnošću – ISO 27001:2013. Naime, riječ je o certifikatima koji ne samo da pokazuju i osiguravaju visoke standarde usluge domaćeg nautičkog lanca, već potvrđuju fokus kompanije na kontinuirano unaprjeđenje poslovnih procesa te neizostavno – promicanje održivih turističkih praksi.