Isporuke su ponovno pokrenute nakon što je Bijela kuća povukla svoju početnu odluku da će zaustaviti svu pomoć Ukrajini, rekla su dva izvora.


Postoje frakcije unutar administracije koje se ne slažu oko toga u kojoj bi mjeri Sjedinjene Države trebale nastaviti pomagati ratne napore Kijeva oružjem iz američkih zaliha, rekao je jedan američki dužnosnik. Bijela kuća nije zasad odgovorila na zahtjev za komentar.




Zaustavljanje dotoka američkog oružja omelo bi sposobnost Ukrajine da se bori i stavilo bi ju u manje povoljan pregovarački položaj u mirovnim pregovorima.


Nije jasno hoće li Trumpova administracija službeno priznati pauzu i naknadni nastavak isporuka.


U svojim posljednjim mjesecima na dužnosti, Biden je odobrio u prosjeku više od milijardu dolara vrijednog američkog oružja za Ukrajinu, kao i nove ugovore za buduću proizvodnju.


Pomoć SAD-a u naoružavanju Ukrajine djelomično je olakšana upotrebom ovlasti koja predsjedniku omogućuje brz prijenos oružja i opreme iz američkih zaliha u strane zemlje bez potrebe za odobrenjem Kongresa.


Otkako je Donald Trump preuzeo dužnost, nikakvi paketi pomoći nisu najavljeni, ali smatralo se da će pošiljke koje je odobrio Joe Biden nastaviti pritjecati mjesecima zbog zaostataka.


Trumpova administracija nije poslala jasnu poruku o tome hoće li nastaviti pružati značajnu vojnu pomoć Ukrajini u njezinoj borbi protiv ruske invazije.


Od početka sukoba, Sjedinjene Države su Ukrajini pružile vojnu pomoć vrijednu milijarde dolara, uključujući topničke sustave, streljivo i protutenkovske projektile.


Pomoć SAD-a imala je značajan utjecaj na sukob, pri čemu su ukrajinske snage koristile opremu kako bi nanijele značajne gubitke ruskim vojnicima i opremi.