Čarobno ukusne

Pripremite se na vrijeme: imamo savjete za uzgoj najboljih rajčica

Lucija Sučić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Možete ih uzgojiti čak i ako nemate puno prostora, a ni vrt!

Ne postoji ništa čarobnije, ukusnije i u konačnici zdravije kada je u pitanju povrće od uživanja u svježim i domaćim proizvodima izravno iz našeg vrta.


Neodoljiv okus svježe ubrane rajčice je nešto nenadmašivo, a da ne spominjemo veliki plus da je to jedna stavka manje koju morate dodati na svoj popis za kupovinu.


Radi se o iznimno svestranoj i izdržljivoj biljci čije plodove kasnije možete spremati za zimnicu u različitim varijantama ili pak u njima uživati u salatama i na razne druge načine u sirovom obliku.


Rajčice kod kuće možete uzgojiti čak i ako nemate puno prostora, a ni vrt!



Foto: Pexels

Pravo mjesto i pravo vrijeme


Prva stvar koju ćete morati odlučiti kako bi uzgojili plodove vrhunske kvalitete je odabrati sortu – hoće li to biti uspravne, visoko rastuće sorte ili grmolike rajčice koje ne zahtijevaju potporu.


Od ožujka do početka travnja najbolje je vrijeme za sjetvu sjemena, a ako imate staklenik možete ih početi sijati od kraja veljače.


Presadnice vole temperaturu od oko 18°C, stoga ih držite na osunčanoj prozorskoj dasci ili u plastičnoj vrećici. Ako vam je ovo prva godina uzgoja rajčica, možda je bolje početi sa sadnicama i usredotočiti se na učenje o tome kako se brinuti za njih!


Najbolje vrijeme za sadnju je u svibnju, ali ne brinite ako ste propustili vrijeme za sjetvu iz sjemena jer ćete vjerojatno uspjeti sa sadnicama!



Foto: Pexels

Ne žurite!


Pričekajte s kupnjom i sadnjom dok ne prođe sav rizik od mraza i dok noćne temperature zraka pouzdano ne budu iznad najmanje 15°C. Imajte na umu da ne dobivate ništa od sadnje prije nego što su uvjeti idealni, i ultimativno, čak i one koje su kasnije posađene imaju tendenciju bolje roditi od onih koje su posađene prerano.



Foto: Pexels

Vole sunce, ali…


Rajčicama je potrebno bogato, dobro drenirano tlo na sunčanom mjestu, što znači najmanje šest sati izravnog sunca dnevno, a idealno i više. Ovo je posebno važno u hladnijim klimama s kraćim sezonama rasta.


Ako rajčice uzgajate u toplijim klimama, dobro će im doći djelomična sjena ili zaštita od vrućeg poslijepodnevnog sunca. Rajčice vole tople, ali ne jako visoke temperature, i često će im smetati previsoke temperature.



Foto: Pexels

Cijene puno vode


Održavanje rasporeda navodnjavanja kako bi se tlo održalo vlažnim važno je za rajčice jer one ne vole biti žedne, no količina vode ovisiti će o sorti pa se svakako nakon odabira sorte informirajte što točno pokoja preferira,


Zalijevanje će isto tako ovisiti o tome hoćete ih uzgajati u žardinjerama ili pak u vrtu u zemlji.


Rano ujutro je najbolje vrijeme za zalijevanje rajčica, te nastojte obilno zalijevati 1-2 puta tjedno, umjesto malo po malo svaki dan, te težite stalnoj vlažnosti tla i nemojte dopustiti da se tlo potpuno osuši.


Nastojte da lišće bude što je moguće suše dok zalijevate. Zalijevajte tlo oko biljaka, umjesto da vodu prelijevate po vrhu biljke.


Rajčice u žardinjerama će zahtijevati češće zalijevanje, jednom dnevno tijekom većeg dijela sezone i dva puta dnevno u najtoplijim danima ljeta.