"Paolo Rossi i nogometne legende"

FOTO Izložba u Muzeju grada Rijeke: Sjećanje na legendarnog Pablita, neponovljivog lovca na golove

Igor Duvnjak

Izložba puna emocija / Foto Marko Gracin

Izložba puna emocija / Foto Marko Gracin

U krasnoj riječkoj večeri posvećenoj najboljem strijelcu Svjetskog nogometnog prvenstva 1982. godine, uz niz slavnih imena na otvaranju izložbe bila je i supruga pokojnog Paola Federica Cappelletti i svjetski šampion iz 2006. godine Gianluca Zambrotta



 


RIJEKA – Od Muzeja glagoljice do Muzeja grada Rijeke, popularne Kockice, lagana šetnja, jučer je bila tim ugodnija kad čovjek pomisli kako sa službene presice u povodu izložbe »Paolo Rossi, zlatni dječak i nogometne legende« iz glagoljaškog okruženja koji je velika hrvatska baština, po škalicama ide na otvorenje izložbe o pokojnom Paolu, čovjeku čije ime i prezime i poslije tolikih desetljeća zvuči tako golgeterski.


Diego Maradona, Marco Tardelli, Paolo Rossi, Osvaldo Ardiles i Jorge Olguin na utakmici Italije i Argentine, na SP-u 1982. / Foto Marko Gracin


Nakon iznimnog uspjeha prvih izložbi u Rimu, Milanu, Firenci, Torinu, Trentu, Riminiju, Bologni, Beogradu, Veneciji, Zürichu, Tirani i Skoplju, izložba je, eto, stigla i u naš grad. Iduće joj je odredište ni manje ni više nego New York.




Riječ je o iznimnom projektu, ostvarenom u suradnji s ambasadom Italije u Hrvatskoj, u čije ime je istupio veleposlanik u Hrvatskoj Paolo Trichilo, riječkim sveučilištem, Talijanskom unijom, Hrvatskim nogometnim savezom, riječkim Pravnim fakultetom, te uz pomoć sponzora kao što su PBZ (gruppo Banca Intesa Sanpaolo), Generali te drugi. Na otvorenju je blistalo od istaknutih imena, sve u skladu s razinom događaja, bili su uz Paolovu suprugu Fabriziju Cappelleti.


Izložba »Paolo Rossi, zlatni dječak i nogometne legende« polučila je veliko zanimanje Riječana / Foto Marko Gracin


Spoj dviju kultura

 


Vanja Smokvina, profesor s Pravnog fakulteta mogao je zadovoljno odahnuti nakon što je izložba svjetske vrijednosti stigla u Rijeku.


– Počelo je susretom na Pravnom fakultetu u Rijeci prilikom utakmice Italije i Hrvatske na prošlom EP-u. Talijanski veleposlanik u Hrvatskoj Paolo Trichilo u Rijeku je doveo Paolovu suprugu Federicu Cappelletti i Marca Schembrija, kustosa izložbe. Rijeka je bila idealna za projekt ovakvog razmjera jer u našem gradu se spajaju dvije kulture, talijanska i hrvatska, čak i nogometom. S jedne strane Paolo Rossi, s druge strane činjenica da je prva službena nogometna utakmica na teritoriju današnje Hrvatske igrana baš u Rijeci. Posjetitelji mogu uživati sad u nečem jedinstvenom i to besplatno, sve do 14. veljače. Uostalom, iz Rijeke izložba seli u New York, u sjedište UN-a, rekao je docent Smokvina, spiritus movens tog velikog, atraktivnog događaja.

Vrijednosti fair playa


– Govorim prvo kao supruga jednog fantastičnog čovjeka. Njegovao je duboke vrijednosti fair playa, ponajviše one humane uz one nogometne. Najviše me raduje što se te vrijednosti nastavljaju, sada vam ovdje donosimo djelić Italije. Hvala svima za ovaj iznimno velik obavljeni posao, hvala i Gianluci Zambrotti koji je već postao naš drugi junak, koji i radi vrijednosti koje cijeni, mnogo sliči Paolu. Osim što je legenda i šampion, on je čudesan čovjek, rekla je signora Federica.


Gianluca Zambrotta, Krešimir Šamija, Federica Cappelletti, supruga Paola Rossija, rektorica Snježana Prijić Samaržija i veleposlanik Paolo Trichilo / Foto Marko Gracin


Epopeja Paola Rossija ostaje u povijesti calcia i svjetskog nogometa, epizoda bi bilo za uspješnu TV seriju, Ipak, ona na SP-u 1982. s Enzom Bearzotom na klupi i čovjekom iz pjesme Sandrom Pertinijem (»un partigiano come presidente«) ostaje u legendi. Rossi je dao tri gola Falcaovom Brazilu, matirana je potom Maradonina Argentina pa Boniekova Poljska, u finalu Briegelova Njemačka. Rossi je bio najbolji strijelac Prvenstva nakon čega je osvojio i Zlatnu loptu.


Samo je jedan »broj 20« / Foto Marko Gracin


– Rođen sam 1977. godine, one 1982. imao sam pet godina, kaže Gianluca, nogometaš Juventusa, Barcelone u doba Messija te Milana, svjetski prvak iz 2006. godine.


Rođen je u Comu, na to je podsjetio legendarni vaterpolist Dubravko Šimenc, Zambrottin prijatelj iz Hrvatske turističke zajednice koji je igrajući baš u Comu osvojio jedan od svojih europskih kupova.


– Paolo je bio jedan od naših idola. Bio nam je primjer ne samo na terenu, nego najviše izvan njega.


Imao sam čast poznavati ga te upoznati Federicu, kao i njihove kćeri. U logotipu izložbe slova iz imena i prezimena su spojena u zlato, »oro«. Paolo je uistinu bio zlatni dečko. Ponajviše izvan travnjaka jer je predstavljao sve vrijednosti sporta, iskrenost, strast, poniznost, i za starije i za mlade uvijek je bio na raspolaganju. Za mene i za nas bio je veliki primjer i prije svega jako velika osoba. Privilegij je biti ovdje i predstavljati ga. Ova poruka »Paolo Rossi Zlato« ga savršeno opisuje, rekao je Šimenc.


Paolo Rossi u dresu Juventusa / Foto Marko Gracin


Riječ veleposlanika Trichila ​

 


I veleposlanik Republike Italije Paolo Trichilo je u koru onih kojima Rossi i danas mnogo znači.


– Paolo Rossi je ikona svjetskog nogometa. Ali dio izložbe je posvećen i hrvatskom nogometu. Uz tolike šampione mislim da će Riječani imati u čemu uživati, ovo je nešto nevjerojatno. Lijepo je pričati o nogometu, oživjeti sjećanja na osobe koje su stvarale povijest ovog sporta. Sjećam se Pablita i onog Mundiala 1982., imao sam 18 godina. Jasno da sam sve doživio s velikim oduševljenjem, kaže talijanski veleposlanik.

Filigranski posao


Izložba je itekakav dugotrajni filigranski posao, doslovno je prezentirano blago calcia, u biti svjetskog nogometa, u što su se s guštom uvjeravala i istaknuta imena poput Samira Baraća i Darija Šimića.


Pablitova Zlatna kopačka sa Svjetskog prvenstva 1982. godine / Foto Marko Gracin


– Donijeli smo u Rijeku uistinu izvanredan projekt. Tu su kopačke kojima su postignuta ona tri gola Brazilu 1982. godine, službeno priznanje FIFA-e, također iz ‘82., dres koji je Paolo nosio u finalu na »Bernabeuu«. Također i Zlatna lopta, Zlatna kopačka, sve njegove medalje… Posjetitelji će moći i nanovo vidjeti tu utakmicu Italija-Brazil zahvaljujući tehničkim inovacijama nikada primijenjenim za nekog igrača. Tu su i dresovi s potpisima Tottija, Ibrahimovića, Neymara, Mbappéa, Guardiole, svi darovani Paolu. Također i onaj Messijev sa SP-a 2014. godine. Izložene su jedinstvene fotografije s Maradoninim potpisom, dresovi Diega i Pelea, videosnimke Andree Bocellija, Erosa Ramazzottija, Adriana Panatte, Giannija Infantina i Roberta Baggia. On priča kako je kao dijete s ocem išao na stadion »Menti« u Vicenzi gledati kako igra Paolo. Inače, ta Vicenza je jedini grad na svijetu gdje su igrale dvije Zlatne lopte, Baggio i Rossi. Na izložbi je značajan prostor hrvatskog nogometa, Modrićev dres iz finala Lige prvaka u Cardiffu s Juventusom 2017., također i dresovi Šukera, Prosinečkog, Bobana, Šimića, Brozovića, Kovačića, Tudora, Pašalića…


Uz to i sve Zlatne lopte od Stanleya Matthewsa do Rodrija, kao i one uz cijelu karijeru Pelea i Maradone. Generacije mogu doći na svoje, nonići vidjevši one Zlatne lopte Rossija, unuci Messijev dres. Tu je 600-700 izložaka da posjetitelji ostanu zatečeni, rekao je »glavni i odgovorni«, kustos izložbe Marco Schembri.


Samir Barać, Gianluca Zambrotta, Dubravko Šimenc i Darijo Šimić / Foto Marko Gracin