Nužno je naplatiti dugovanja

Gradonačelnik Vrbovskog: Krećemo u službeni postupak ovrhe tvrtke Cedar

Marinko Krmpotić

Kako je moguće da stečaj traje tako dugo? / Snimio M. KRMPOTIĆ

Kako je moguće da stečaj traje tako dugo? / Snimio M. KRMPOTIĆ

Na kraju ispada da smo mi kao lokalna samouprava u gubitku jer smo Cedru, u dobroj namjeri, naplaćivali i naplaćujemo manje doprinose, ali nam se ni to ne plaća. To ne želimo dozvoliti, kaže Mufić



 


VRBOVSKO – Grad Vrbovsko više neće tolerirati neplaćanje obveza koje prema ovoj lokalnoj samoupravi ima poduzeće Cedar u stečaju, govori gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić, dodajući kako će koristiti sve zakonske mogućnosti i inzistirati na naplati dugovanja. Pojašnjavajući trenutačno stanje gradonačelnik Mufić podsjeća kako je Grad Vrbovsko prije više od deset godina krenuo u aktivnosti kojima je cilj bio sačuvati, pa i povećati broj radnih mjesta na području ove lokalne samouprave.


Kostur nikad izgrađene pilane simbol je propasti Cedra / Snimio M. KRMPOTIĆ


– U skladu s tim mi smo kupovali poduzeća koja su došla u krizu – objekte Prometa, poduzeće Sljeme te prostore i nekretnine nekadašnje Drvne industrije Vrbovsko. Upravo s tim bivšim DIV-om bili smo i najzadovoljniji jer smo nakon kupnje i obnove rada došli do vrlo ozbiljnog ulagača, poduzeća Cedar, koji je ne samo kupio DIV, već i dokupio prostor, uložio velike novce te zaposlio više od dvije stotine ljudi. Nažalost, nekoliko godina kasnije sve skupa je, iz meni nepoznatih razloga, završilo u stečaju.




Točnije, trenutačno se vode dva stečaja. Svi smo se nadali da će nakon propasti Cedra stečaj donijeti neke rezultate – ili pokretanje proizvodnje, ili ulazak novog kapitala. No, to se još nije dogodilo i to sada u sve većoj mjeri ometa i nas kao lokalnu samoupravu u radu.


Što se čeka?

 


– Ukupan iznos dugovanja Cedra prema Gradu u trenutku pokretanja stečaja bio je 544.754 kune ili današnjih 72.301 euro. Do danas je tijekom stečaja još stvoren dug od 49.417 eura i to po procjeni naplate komunalne naknade od 50 posto. Dakle, da smo naplaćivali punu svotu to bi bilo gotovo 100.000 eura, a ukupna svota duga prije i nakon stečaja ide do više od 170.000 eura. Logično je da se pitamo zašto je to tako jer ovako ispada da Grad Vrbovsko – sufinancira banke! Jer, banke su preuzele stečajnu imovinu, ali do prodaje ili bilo kakvog drugog rješenja ne dolazi već pet godina! Zato idemo u ovrhe kojima ćemo naplatiti dugove, ali se svi mi pitamo je li zaista trebalo proći toliko godina bez ikakvog rješavanja? Zašto nešto što je vrijedilo, po riječima bivšeg vlasnika, 70 milijuna eura, ne može biti prodano? Što banke čekaju i zašto se tako ponašaju, pita gradonačelnik Mufić.

Ovrha


Naime, mi smo i ulagali u kupovinu bivšeg DIV-a s namjerom da se sve pokrene, da Grad od toga ima neke koristi, ne samo od toga što će tu biti uposeni ljudi s ovog područja, već i zbog naplate komunalnih doprinosa i komunalne naknade. Naravno, u skladu s poticanjem poduzetništva mi smo prvih godina, sukladno odluci Gradskog vijeća, te obveze naplaćivali po znatno manjem postotku, a kad je sve trebalo doći do razine punog iznosa komunalne naknade, dogodio se stečaj. Potom je, nažalost, i stečajna upraviteljica od nas tražila da smanjimo te obveze, što smo i učinili nadajući se da ćemo i time pripomoći u stečajnoj prodaji, odnosno rješenju stanja. Nažalost, ništa se nije dogodilo pa na kraju ispada da smo mi kao lokalna samouprava u gubitku jer smo, u dobroj namjeri, naplaćivali i naplaćujemo manje, ali nam se ni to ne plaća.


Dražen Mufić, gradonačelnik Vrbovskog / Snimio M. KRMPOTIĆ


Nitko na dobitku


Naravno da to ne želimo dozvoliti pa ćemo krenuti u postupak ovrhe jer smo ovako mi žrtva. Jer, nakon što je prošlo onih prvih pet godina oslobađanja od plaćanja punog postotka komunalne naknade, Cedar je nama godišnje u proračun trebao uplaćivati oko milijun kuna, a i prije toga nam je temeljem komunalnog doprinosa vezanog uz izgradnju uplatio oko dva milijuna tadašnjih kuna. To nisu mala sredstva i s tih nekadašnjih milijun kuna, odnosno oko 150.000 eura godišnje, mi bismo sasvim solidno pojačali naš proračun. No, to nije moguće jer traje stečaj, a kraja tom stečaju se ne vidi i nitko ovdje nije na dobitku.


Tome smo odlučili stati na kraj i krenut ćemo u službeni postupak ovrhe jer nakon pet godina razgovora, trženja i dopisa prema stečajnim upraviteljicama drugog rješenja nemamo, zaključio je gradonačelnik Mufić.