Raskopana ulica

Kada će završiti radovi na Trsatu? Građani se žale, nitko im ništa ne govori

Marinko Glavan

Neasfaltirana cesta stvara poteškoće stanarima koji svaki dan prolaze Vrtlarskom ulicom

Neasfaltirana cesta stvara poteškoće stanarima koji svaki dan prolaze Vrtlarskom ulicom

Trenutno se završavaju zahvati na Donjoj Vežici, a potom se vraćaju na Trsat gdje će se početi s asfaltiranjem dijela ulice Vrtlarski put



RIJEKA – Naša ulica raskopana je već mjesecima zbog Energovih radova. I Energu i Mjesnom odboru Trsat pisali smo još u studenom prošle godine, pokušavajući saznati kada će radovi biti gotovi, a ionako uska ulica napokon asfaltirana, požalila se našoj redakciji čitateljica, stanarka ulice Vrtlarski put, dodajući kako stanari do sad nisu dobili nikakve informacije o rokovima za završetak višemjesečnih radova u njihovoj ulici.


– Razumijemo da su u tijeku radovi u našoj ulici te se veselimo boljoj infrastrukturi.


Međutim, željeli bismo skrenuti pažnju na trenutnu situaciju koja stvara velike poteškoće za stanare koji Vrtlarskim putem, što pješice, što automobilima, prolaze svakodnevno, najčešće i nekoliko puta dnevno, k tome u doba godine kad je zbog kraćih perioda danjeg svjetla, ali i vremenskih prilika, vidljivost slabija.




Trenutno stanje, osobito nakon kiše, otežava sigurno kretanje te povećava rizik od ozljeda i oštećenja vozila, stoji u e-mail poruci koju su stanari ulice poslali Energu i MO-u Trsat, uz zamolbu da se, do potpunog završetka radova, osigura privremeno saniranje ili zatrpavanje prokopa na način koji bi omogućio sigurnije i lakše kretanje.


Obnova toplinarstva


Upit o dinamici radova na tom dijelu Trsata i rokovima za njihov završetak uputili smo Upravi Energa, odnosno direktoru Marku Križancu, koji odgovara kako je riječ o radovima u sklopu velikog projekta Obnova toplinarstva grada Rijeke, u sklopu kojih se, između ostalog, mijenjaju dotrajale toplovodne cijevi novim predizoliranim toplovodnim cijevima.


– Na navedenoj trasi do sada je izvršena zamjena cijevi od toplane Vojak do početka ulice Vrtlarski put kod pizzerije Pampas te od Dvorane mladosti, preko Trga Viktora Bubnja do Šenoine ulice. U ovom je trenutku građevinska i strojarska operativa preusmjerena na završetak radova na Gornjoj i Donjoj Vežici radi prioriteta povezivanja sustava u jedinstveni toplinski sustav Istok. Radovi na Donjoj Vežici su u završnoj fazi, a nastavak radova na području Trsata planiran je u prvom tjednu veljače. Zahvati će započeti asfaltiranjem dijela ulice Vrtlarski put ispred pizzerije Pampas te autobusne stanice u Ulici Slavka Krautzeka, kaže Križanec.


Najavio je i da istovremeno započinju radovi na nastavku iskopa i zamjene toplovodnih cijevi u ulicama Šenoina, Linićeva i Vrtlarski put za što je planirani rok završetka kraj ožujka, dok je završetak svih radova, uključujući asfaltiranje, u planu do kraja travnja 2025. godine.


Interaktivna mapa


Obavijesti o projektu Obnova toplinarstva grada Rijeke nalaze se na internetskoj stranici Energa i službenoj stranici projekta www.energotoplinarstvo.com. Na navedenoj stranici postavljena je i interaktivna mapa s lokacijama i statusom radova na zamjeni i izgradnji toplovoda.


Projekt Obnova toplinarstva grada Rijeke provodi se u okviru mehanizma Integrirana teritorijalna ulaganja (ITU). Vrijednost projekta je oko 15 milijuna eura, a najveći dio, oko 11 milijuna, sufinancira se iz europskog Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Cilj ovog projekta je povećanje energetske učinkovitosti toplinskog sustava i pouzdanosti opskrbe toplinskom energijom. Obuhvaća obnovu postojeće toplovodne mreže, u duljini od 7,9 kilometara, izgradnju 2,5 kilometara novih spojnih toplovoda, modernizaciju i povezivanje tri toplane u sustav Istok, tri toplane u sustav Zapad te rekonstrukciju toplane Srdoči.


Prije projekta obnove sustav je obuhvaćao 11 odvojenih toplana, tri kotlovnice i 16 kilometara distributivne mreže, a nakon projekta sustav toplinske energije sastojat će se od sustava Istok i sustava Zapad, pet toplana s distributivnom mrežom te četiri kotlovnice, uz duljinu distributivne mreže od gotovo 18 kilometara.