Arhiva NL
Grad je predložio da se davanja odrede u minimalnom iznosu za sva naselja
povezane vijesti
OPATIJA – Do 16. veljače otvoreno je internetsko javno savjetovanje o nacrtu prijedloga odluke o visini paušalnog poreza po krevetu, smještajnoj jedinici u kampu i smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj na području grada Opatije. Kako je objavljeno na gradskim mrežnim stranicama gdje se mogu saznati svi detalji vezani uz novu odluku, prema dosadašnjoj odluci o visini paušalnog poreza, donesenoj na temelju Zakona o porezu na dohodak, propisana je visina paušalnog poreza ovisno o naselju u rasponu od 19,91 euro do 45,79 eura, odnosno za naselja Opatija, Ika i Ičići 45,79 eura, za Pobri i Oprič 31,85 eura, Poljane, Dobreć i Veprinac 26,54 eura te za Velu i Malu Učku 19,91 euro.
Paušal za sve isti
Zakonom o porezu na dohodak te pravilnikom o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu koji su bili na snazi u trenutku donošenja ove odluke bilo je propisano da je predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave obvezno donijeti odluku kojom će propisati visine paušalnog poreza po krevetu, odnosno po smještajnoj jedinici u kampu, a koje ne mogu biti niže od 19,91 euro niti veće od 199,08 eura.
Sukladno tim propisima, predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave moglo je donositi odluku za područje naselja u kojem se djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu pružaju, a iznimno prema ulicama u naselju. No, od upravo započete godine, to više neće biti slučaj, već će se isti paušal prema predloženoj odluci plaćati za sva područja na teritoriju grada Opatije, inače svrstane u prvu kategoriju turističke razvijenosti…
– Dana 1. siječnja 2025. godine stupio je na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak. Tim su izmjenama i dopunama propisani novi rasponi paušalnog poreza po krevetu, smještajnoj jedinici u kampu i smještanoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, utvrđeni prema kategorijama jedinica lokalne samouprave razvrstanih (prema indeksu turističke razvijenosti koje mogu biti I, II, III, IV i O).
Iznos paušalnog poreza kreće se u rasponu od 20 eura do 300 eura, ovisno o indeksu turističke razvijenosti, a budući da grad Opatija spada u prvu kategoriju turističke razvijenosti, paušalni porez po krevetu se može uvrditi u rasponu od 100 do 300 eura. Predstavničko tijelo dužno je donijeti novu odluku ako je postojeća visina paušalnog poreza izvan granica propisanih novim izmjenama Zakona, što je slučaj i kod grada Opatije. Ako se takva odluka ne donese do 28. veljače 2025. godine, tada se za grad Opatiju primjenjuje paušalni porez u visini od 200 eura po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici, što je značajno više u odnosu na sadašnji iznos paušalnog poreza i predloženi novi iznos paušalnog poreza. Stoga je u interesu iznajmljivača potrebno donijeti ovu odluku.
Djelomično prihvaćeno
Uslijed zakonskih izmjena Grad Opatija je dakle dužan povećati iznos paušalnog poreza na minimalan iznos od 100 eura po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici (do maksimalno 300 eura), što predstavlja značajno povećanje poreza. U cilju da se iznajmljivače što manje optereti povećanim poreznim davanjima, prijedlog je da se paušalni porez odredi u minimalnom iznosu definiranim Zakonom, odnosno u visini od 100 eura po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici, neovisno o naselju.
Dvije trećine objekata za smještaj turista se nalazi na području Opatije, Ike i Ičića, dok se preostala jedna trećina objekata nalazi na ostalim područjima grada Opatije. Grad Opatija se aktivno uključio u javno savjetovanje na prijedlog navedenog zakona, ističući stajalište da predložena visina poreza predstavlja preveliko povećanje u odnosu na dosadašnju te da bi kod određivanja visine paušalnog poreza ipak trebalo uzeti u obzir sve usporedive podatke kada se oporezivanje tzv. »turističkog najma« uspoređuje s oporezivanjem ostalih oblika dohotka od imovine.
Naime, kod određivanja visine paušala, ali i samog načina oporezivanja uopće se nije vodilo računa o poreznoj snazi svakog poreznog obveznika jer istu poreznu obvezu ima krevet u smještajnoj jedinici s 3 zvjezdice i s 5 zvjezdica. Iako se slažemo da nam je cilj održivi turizam visoke kategorije, porezni se sustav treba temeljiti na jednakom snošenju poreznog tereta, što je uostalom i ustavna kategorija.
Pored toga, ne može se drastičnim povećanjem poreza riješiti sustavno zanemarivanje problema povećanja broja smještajnih kapaciteta u privatnom smještaju koji se nikako ne mogu smatrati pružanjem ugostiteljskih usluga u domaćinstvu jer u velikom dijelu takvih objekata »domaćina« nema. Prijedlozi Grada Opatije samo su djelomično prihvaćeni jer je izvorno predložena minimalna visina poreza za I. kategoriju mjesta (150 eura) u konačnom prijedlogu smanjena na 100 eura – objašnjava se na internetskim stranicama Grada Opatije.
Dakle, premda je Grad Opatija odabrao najniži mogući iznos paušalnog poreza po krevetu, opterećenje će za privatne iznajmljivače biti puno veće nego do sada, a za one s adresama izvan Opatije, Ike i Ičića, kojima je do sada paušal po krevetu bio između 19,91 i 31,85 eura, pogotovo. Ostvareni prihod od paušalnog poreza će se podijeliti na način da će općini ili gradu pripasti 74 posto, županiji 20 posto, dok je 6 posto udio za decentralizirane funkcije.
Ukupno povećanje paušalnog poreza 147 postoKako se navodi na mrežnim stranicama, uzimajući u obzir sadašnji broj prijavljenih kreveta po pojedinim naseljima, ukupno povećanje paušalnog poreza iznosi 147 posto. Ovim povećanjem bi ukupni prihod Grada Opatije porastao sa 167.000 eura na 412.000 eura, dakle povećanje je za oko 245.000 eura. Ukupno je na teritoriju grada Opatije 5.570 prijavljenih turističkih kreveta na koje se ova odluka odnosi, od čega najveći broj otpada na Opatiju (2.549), a slijede Ičići s 925 kreveta, Oprič s 512, Veprinac s 454, Pobri s 424, Poljane s 259, Ika s 253, Dobreć sa 190 te Vela Učka s tek 4 kreveta u privatnom smještaju. Savjetovanje sa zainteresiranom javnošću će biti u trajanju od 30 dana, a izvješće o njemu, zajedno s konačnim prijedlogom nove odluke, dostavit će se Gradskom vijeću na usvajanje. |