Foto Vedran Karuza
povezane vijesti
S ciljem podizanja svijesti i povećanja informiranosti o mentalnom zdravlju i mogućnostima koje mladi imaju putem portala Sve je OK!, kao i uključivanje mladih u rad i inicijative Savjeta mladih te jačanja suradnje između mladih, lokalnih dionika i institucija, Savjet mladih Grada Rijeke u suradnji s Akademijom primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci od 23. siječnja do 5. veljače organizira kampanju “Naš glas protiv nasilja promicanjem važnosti mentalnog zdravlja mladih”.
“Ovo je naš odgovor”
Kampanju su predstavili zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan i predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke Luka Čanković.
– Tema kojom se bavi ova kampanja izuzetno je važna. Kroz odrastanje, mladi se danas suočavaju s velikim izazovima i očekivanjima koja su pred njih stavljena, bilo od društva, roditelja ili njih samih, što je rezultiralo time da je u Hrvatskoj evidentan porast mladih koji se nose s problemima anksioznosti, tjeskobe i depresije.
Mladi danas trebaju imati osjećaj sigurnosti, moraju znati da žive u zajednici koja ih želi čuti, a mi im moramo pokazati da želimo razgovarati o njihovim problemima i da želimo pomoći.
Veliki broj odgojno-obrazovnih ustanova nema stručnu pomoć u vidu psihologa. Nažalost, svjedoci smo i porasta nasilja u našem društvu što zahtjeva adekvatan odgovor.
Ovo je naš odgovor, želimo pomoći onoliko koliko možemo, ali upućujem i apel državi da odgojno-obrazovne institucije koje trebaju pomoć psihologa u svom radu, da ga i dobiju.
Upravo zbog svega navedenog Grad Rijeka je odmah rekao “Da” za ovu kampanju, jer je izuzetno važno brinuti o zdravlju mladih općenito, rekla je zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan, dodajući kako Grad Rijeka godinama aktivno djeluje po pitanju mentalnog zdravlja mladih, a posljednji primjer takve aktivnosti je zdravstveni odgoj i obrazovanje, uveden u riječke škole po uzoru na građanski odgoj.
Ova kampanja ima jasnu poruku – “Ne nasilju”, ali i skinuti stigme s teme problema mentalnog zdravlja, poručila je Krpan, koja je pohvalila inicijativu Savjeta mladih za pokretanje ove kampanje.
Odgovor na potrebe mladih
Predsjednik Savjeta mladih Grada Rijeke Luka Čanković istaknuo je kako je kampanja “Naš glas protiv nasilja promicanjem važnosti mentalnog zdravlja mladih” pokrenuta kao odgovor Savjeta mladih Grada Rijeke na potrebe mladih za boljom zdravstvenom skrbi u domeni mentalnog zdravlja te pomoći u rješavanju poteškoća s kojima se, izloženi stresu i pritiscima, suočavaju.
– Ovaj projekt smatram izuzetno vrijednim jer je riječ o temi o kojoj treba više progovarati, ali i iz razloga jer mnogi mladi možda ne znaju gdje i kome se obratiti za pomoć.
Nadam se da će ova kampanja privući pažnju onih kojima je pomoć potrebna. U sklopu kampanje će na dvanaest frekventnih lokacija u blizini fakulteta i srednjih škola biti postavljeni vizualni materijali povezani sa Savjetom mladih, a koje su osmislili studenti Akademije primijenjenih umjetnosti.
Suradnja Akademije i Savjeta mladih uspostavljena je još 2022. godine za potrebe izrade vizualnog identiteta Savjeta mladih Grada Rijeke.
Suradnja se nastavila i kroz ovu kampanju te su studenti dobili zadatak osmisliti vizuale za njezinu provedbu. Njihove radove ocjenjivalo je Povjerenstvo koje je odabralo osam različitih vizuala.
Autori odabranih radova su studenti Laura Novinc, Edo Begagić, Ira Andrea Potnar, Lana Deković, Stjepan Gržančić, Ilona Supliona, rekao je Čanković.
Usluge savjetovanja
Dodao je kako je sastavni dio vizuala i QR kod koji vodi na besplatno on-line psihološko savjetovanje za mlade, portal Sve je OK!, www.svejeok.hr.
Usluge savjetovanja putem ovoga portala potpuno su besplatne i anonimne za korisnike u dobi od 15 do 30 godina starosti.
Uslugu pružaju psiholozi/psihoterapeuti ovlašteni za pružanje psihološkog savjetovanja, profesionalci zaposleni u KBC Rijeka, obrazovnim ustanovama, u vlastitim psihološkim praksama ili udrugama, koji se i profesionalno bave problemima mladih i rade s mladima, zaključio je Čanković te podsjetio kako je kontinuirana provedba kampanja o važnosti mentalnog zdravlja mladih kroz aktivnost Unapređenje modela informiranja mladih u lokalnoj zajednici sastavni dio programa rada Savjeta mladih Grada Rijeke za 2025. godinu.
Lokacije na kojima će plakati biti postavljeni su Franje Čandeka, Ivana Čikovića Beloga, Krešimirova, Kumičićeva, Kvaternikova, Mlaka, Osječka, Riva, Tome Strižića, Fiumara i Franje Belulovića. Neke od poruka istaknute u sklopu kampanje su “Nisam OK – jedan enter može promijeniti sve”, “Ne moraš postati samo sjenka”, “Tjeskoba te ne definira”, “Kako ću pronaći pravi put kad sam izgubljen u svojoj glavi”, “Razgovor nije rješenje svega, ali može biti početak”…