Klub zastupnika Možemo! u srijedu je u saborsku proceduru poslao prijedlog izmjena Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kojim traže da se naknada za dugotrajno bolovanje jednom godišnje mora usklađivati s visinom prosječne plaće u Hrvatskoj.


“Mnogi dugotrajni onkološki pacijenti preživljavaju s ni 300 eura mjesečno, jer im naknade za dugotrajno bolovanje godinama nisu usklađivane s rastom prosječne plaće koje je do 2023. bilo predviđeno zakonom, da bi i tu mogućnost ukinuo bivši ministar Beroš”, rekla je zastupnica Možemo Ivana Kekin u Hrvatskom saboru.




Ministarstvo je pak odgovorilo da Kekin sa svojim zahtjevima kasni jer aktivo rade na prijedlogu izmjena i dopuna toga Zakona.


Prvi sastanak radne skupine održan je 20. prosinca 2024. upravo s ciljem povećanja naknada osiguranicima u slučaju privremene nesposobnosti za rad, koja, uključuje i naše najranjivije pacijente – onkološke bolesnike, kažu u Ministarstvu.


Navode pritom da se predviđaju značajna povećanja naknada, konkretno s trenutnih 565 na 995 eura, a izmjene će stupiti na snagu donošenjem Zakona.


“Dakle, radi se o objedinjenom pristupu povećanja naknada za privremenu nesposobnost za rad za sve kategorije pacijenata”, poručili su iz Ministarstva, navodeći da je krenulo u izmjenu naknada za onkološke bolesnike “dok su neki bili u kampanji za predsjedničke izbore”.


Kažu da su iznenađeni količinom dezinformacija koje u posljednje vrijeme dolaze od zastupnice Kekin, navodeći da se postavlja pitanje prati li ona rad Ministarstva i Vlade budući da je i predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku.


Smatraju da su krajnje neozbiljni i amaterski istupi kojima je, navode, jedini cilj zastupnice Kekin unijeti nemir među građane, ali i potaknuti nepovjerenje u hrvatski zdravstveni sustav.


Pozvali su je, ako je istinski zainteresirana za boljitak zdravstvenog sustava, da im se pridruži na narednim sastancima gdje će joj pojasniti dokle su stigli u radu.


Građane, posebice pacijente, Ministarstvo je pozvao da se za točne informacije obrate nadležnim institucijama, u konkretnom slučaju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje i Ministarstvu zdravstva, koji, navode u Ministarstvu, u sinergiji rade na omogućavanju adekvatnih naknada za onkološke bolesnike, ali i sve ostale pacijente u slučaju nesposobnosti za rad.