Najavljeno

Na riječki Dan mimoza kampanja prevencije raka vrata maternice

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Novi protokol preporuča da se cijepe učenici petih razreda osnovne škole, što je novina i izuzetno dobro, rekla je dr. Nataša Dragaš Zubalj



Kao sanjar i entuzijast poručila bih vam da zamislite svijet u kojem jednog raka uopće nema, a mi u svojim rukama imamo oružje za to, samo nam treba znanje i edukacija generacija koje dolaze.


Svake godine šansa je za tako nešto veća, kao i naše mogućnosti. Napravimo svijet bez bolesti od koje umiru mlade žene i nemojmo dozvoliti da nijedna mama odlazi i ostavlja svoju djecu, rekla je najavljući ovogodišnje 18. izdanje Dana mimoza predsjednica Lige protiv raka Primorsko-goranske županije dr. Ira Pavlović Ružić.


Liga će Dan mimoza i Europski tjedan prevencije raka vrata maternice obilježiti u subotu edukativnim štandovima u Rijeci, Opatiji, Lovranu, Matuljima, Crikvenici, Delnicama, Malom Lošinju, Omišlju i Rabu.


Kohorta osmaša




Kako je kazala Iva Sorta-Bilajac Turina s Odsjeka za zdravstvenu izobrazbu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, od raka vrata maternice danas u Hrvatskoj svake godine oko 300 žena oboli, a 120 žena premine.


– To je značajan javnozdravstveni prioritet jer mjesto gdje je smještena ta vrsta malignoma, dostupno je za pravovremenu dijagnostiku.


Taj rak pogađa mlađe dobne skupine i žene ispod 50. godine predstavljaju više od trećine oboljelih. Prema posljednjim podacima za 2023. godinu, u Hrvatskoj je preminula 121 žena, a u PGŽ-u sedam žena.


Te su brojke u svakom slučaju prevelike ako znamo da postoji direktna veza infekcije i razvoja bolesti, a između toga stoji cijepljenje, rekla je Sorta-Bilajac Turina dodajući kako prevencija raka vrata maternice počiva na cijepljenju djece i redovitim preventivnim ginekološkim pregledima.


Pritom je Hrvatska u Europskoj uniji na 11. mestu po broju novoobeljih i 12. mjestu po broju umrlih od ovog sijela raka.


Procijepljenost cjepivom protiv HPV-a u PGŽ-u, kako je kazala zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a, dr. Nataša Dragaš Zubalj, zasad se može sagledavati samo na kohorti osmaša koji se trenutno cijepe, iako se cijepi i puno drugih, prvenstveno starijih uzrasata do 25. godine.


– U toj skupini procijepljenost u našoj županiji je između 40 i 45 posto i već polako idemo prema 50 posto procijepljene djece. U postocima bih rekla 60 posto djevojaka i 40 posto mladića.


Bilježimo i sve veći interes srednjoškolaca i studenata, posebno punoljetnih koji tada sami odlučuju o sebi. To naravno podržavamo i cijepimo ih.


Također, ako netko već ima HPV, najvjerojatnije nije zaražen sa svih devet tipova. Cjepivo ne može izliječiti HPV, ali može osobu zaštititi od ostalih tipova kojima nije zaražena te se cjepivo preporučuje i osobama koje su pozitivne, rekla je Dragaš Zubalj.


Rijetke nuspojave


Prema njezinim riječima, radi se o izuzetno sigurnom cjepivu koje kao i Dan mimoza obilježava svoj 18. rođendan. Cjepivo je ušlo u primjenu 2007. godine, a PGŽ je već 2008. godine krenuo s cijepljenjem.


– Tada je to bilo četverovalentno cjepivo, a danas je devetovalentno cjepivo i pokriva puno više tipova HPV-a. U početku smo cijepili na način da je cjepivo dobilo preporuke raznih stručnih društava, a velika je potpora bila u jedinicama lokalne i regionalne uprave.


Županija nam je bila velika potpora, mi smo financirali sva cijepljenja djevojčica sedmih razreda, no cjepivo je 2015. ušlo u kalendar cijepljenja kad kreće i cijepljenje dječaka.


Mi smo jedna od rijetkih zemalja koje cijepe i dječake, što je jako važno jer postoji jako puno vrsta raka koji ne pogađaju samo žene.


Pritom muškarci nemaju dostupne preventivne preglede kao i žene. Od 2018. godine uvedeno je devetovalentno cjepivo i formirani su novi protokoli.


Cijepe se osmaši, ali i studenti i srednjoškolci. Novi protokol preporuča da se cijepe učenici petih razreda osnovne škole, što je novina i izuzetno dobro jer je imugenost u toj dobi puno bolja nego kasnije te je velika šansa da dijete nije stupilo u rizičan kontakt pa je benefit jako velik.


Mi ćemo kao školska medicna već sad početi cijepiti, tako da do osmog razreda završimo cijepljenje protiv HPV-a, rekla je Dragaš Zubalj ističući kako je u 18 godina cijepljenja rijetko srela nuspojeve, a one koje je susrela bile su vrlo blage.


Pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo Vesna Čavar zahvalila se svima na velikom trudu i upornosti u borbi protiv raka vrata maternice dok je Karla Mušković, pročelnica gradskog Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i unaprijeđenje kvalitete života dodala kako i Grad Rijeka sufinancira niz programa koji promoviraju zdrave stilove života i prevenciju bolesti.