Neugodan problem

Što su gljivične akne i kako ih se riješiti?

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Različite od uobičajenih

Mnoštvo malih prištića, koje se mogu pojaviti prvenstveno na čelu, ali i u području čeljusti, te na leđima i tjemenu, znakovi su takozvanih gljivičnih akni, poznatih i kao Malassezia folikulitis. Male crvene točkice često svrbe i lako se mogu zamijeniti s uobičajenim aknama. Zato je bitno saznati sve o ovom posebnom obliku akni i što možete najbolje učiniti u vezi s tim.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli faye seager🌻🌸🧸 (@fayes_skin)



Gljivične akne lako se mogu zamijeniti s klasičnim aknama. Karakterizira ih mnoštvo malih crvenih prištića koji se prvenstveno pojavljuju na čelu, ali i na drugim dijelovima kože. Razlika je u tome što ova vrsta kožne bolesti obično svrbi i oboljeli često češu područja.


Ključna razlika između normalnih i gljivičnih akni prvenstveno je u tome što ih uzrokuje. Dok akne uzrokuju bakterije, sebum i mrtve stanice kože, gljivične akne su gljivična infekcija folikula dlake na koži. Zbog toga se razlikuju i metode liječenja ova dva oblika akni, pa ih je važno pravilno dijagnosticirati. Ako sumnjate da imate gljivične akne, obratite se svom obiteljskom liječniku ili dermatologu.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Anti Aging Clinic Toronto (@antiagingclinic_toronto)



Gljivične akne lako je razlikovati od normalnih jer, za razliku od uobičajenih akni, svrbe. Često se iznenada pojavljuju mnogi mali crveni prištići koji podsjećaju na osip. Koža počinje svrbjeti i peći.


Gljivične akne mogu pogoditi bilo koga, ali najčešće pogađaju mlade odrasle osobe s vrlo masnom kožom. Postoje i razni vanjski čimbenici također utječu na pojavu gljivičnih akni, kao što su boravak u vlažnoj i vrućoj klimi, oslabljeni imunološki sustav, jako znojenje, uzimanje antibiotika ali i nepravilna njega kože.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Kristýna Straková (@kris_ty_n)



Ako sumnjate na gljivične akne, najbolje je prvo konzultirati dermatologa. Oni obično mogu propisati kreme koje sadrže antimikotike, posebne lijekove koji se koriste za liječenje gljivičnih infekcija. Kako biste podržali svoje liječenje lijekovima, kod kuće možete obratiti pozornost na sljedeće faktore. Kao prvo, izbjegavajte proizvode za njegu na bazi ulja. Umjesto toga, koristite proizvode za njegu na bazi vode. Također smanjite upotrebu agresivnih proizvoda protiv prištića što je više moguće i koristite nježne, pH-neutralne kreme i proizvode za čišćenje.