Foto: iStock
Radi se o malo drugačijim formulacijama kojima nećete promijeniti sadržaj onog što želite reći, ali ćete definitivno zvučati profesionalnije, pristupačnije i ljubaznije
povezane vijesti
Budući da je email vrsta formalnijeg komunikacijskog kanala gdje se razgovori odvijaju na nešto profesionalnijem nivou – ili bi barem to trebali biti, tanka je granica između profesionalnog i pomalo bezobraznog tona.
Istina, ponekad je nespretno odgovoriti, a da se određena rečenica ne protumači pogrešno ili sa tonom koji nismo namjeravali odaslati, no za to postoji par trikova koje možete implementirati u vaš email da biste zvučali doista ljubazno i profesionalno.
Radi se o malo drugačijim formulacijama kojima nećete promijeniti sadržaj onog što želite reći, ali ćete definitivno zvučati profesionalnije, pristupačnije i ljubaznije.
Foto: Pexels
Praktični primjeri
Umjesto “Isprike na kašnjenju” možete napisati “Hvala na Vašem strpljenju”, čime sebe ne stavljate u poziciju “prekršaja”, već drugu osobu na neki način komplimentirate radi strpljenja, ističući njihovu vrlinu.
Umjesto “Nema problema/Bez brige”, napišite “Uvijek sam spreman/na pomoći”, jer time ne spominjete riječi negativne konotacije, a opet, poručili ste više manje jednaku poruku.
Formulaciju “Nadam se da to ima smisla” možete zamijeniti sa “Ovdje sam ako imate bilo kakvih pitanja”. Prva formulacija može zvučati kao da govorite “svisoka”, pa je bolje to malo ublažiti s drugim prijedlogom.
“Mislim da bismo trebali…” zamijenite sa “Bilo bi najbolje…” jer kao i u gornjem primjeru, ne želite zvučati kao da pametujete, već da svojim znanjem sugerirate ono najbolje.
Konačno, umjesto da kažete “Ispričavam se, totalno sam to previdio/la” možete napisati “Hvala što ste mi na to ukazali”, čime ponovno ne stavljate sebe u poziciju da ste nešto pogriješili, već veličate drugu osobu zbog njihove dobre namjere.