ZDRAVSTVO

Novi linearni akceleratori napokon stižu u bolnice, pitanje je samo – tko će na njima raditi

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Osim redovitog zračenja, novi će uređaji osigurati veću preciznost radioterapije i manje oštećenje okolnog zdravog tkiva. Pitanje je jedino - tko će raditi na tim uređajima, s obzirom na manjak radiologa



KBC Rijeka prvi je krajem listopada prošle godine u rad pustio novi linearni akcelerator nabavljen bespovratnim sredstvima putem Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). U ostalim bolnicama za koje se iz EU fondova nabavlja ukupno 21 linearni akcelerator još uvijek se pripremaju bunkeri u koje će novi uređaji biti smješteni, a njihovo je stavljanje u funkciju ušlo u krajnju godinu u kojoj bi trebali zamijeniti stare dotrajale uređaje koji se stalno kvare. Optimistične najave iz splitskog i osječkog KBC-a da će nove uređaje pustiti u pogon prije kraja 2024. nisu se realizirale, pa je većina bolnica dočekala 2025. godinu, kao krajnji rok projekta koji će osigurati liječenje onkoloških pacijenata naprednim radioterapijskim tehnikama. Osim redovitog zračenja, novi će uređaji, naime, osigurati veću preciznost radioterapije i manje oštećenje okolnog zdravog tkiva. Pitanje je jedino – tko će raditi na tim uređajima, s obzirom na manjak radiologa te činjenicu da Hrvatska još uvijek nema specijalizaciju iz radioterapije.


Zamjena opreme


Zagreb dobiva čak deset takvih uređaja, po pet u svakom KBC-u. Prva dva linearna akceleratora na Rebru mogla bi, kako doznajemo, početi primati prve pacijente u veljači. KBC Zagreb u sklopu ovog projekta mijenja četiri postojeća linearna akceleratora te se za peti gradi novi bunker koji će biti dovršen u ljeto 2025. Prva dva su dovršena, no od isporuke uređaja do početka zračenja prvih pacijenata treba čekati i više od mjesec dana.


– Linearni akceleratori bit će isporučeni sukcesivno, kako koji prostor bude spreman. Prije početka kliničkog rada, linearne akceleratore potrebno je instalirati, kalibrirati i provesti sve potrebne provjere. Planirani početak kliničkog rada za prva dva akceleratora je predviđen u veljači, a za treći u travnju, kažu u ravnateljstvu KBC-a Zagreb.




Na Rebru se ovih dana otežano radi. Tri od četiri postojeća linearna akceleratora već su demontirana, a zračenja se obavljaju na jednom uređaju koji će nastaviti s radom do veljače, kada će i taj bunker biti prilagođen za instalaciju novog uređaja. »Tako osiguravamo kontinuitet terapije pacijentima tijekom zamjene opreme. Stara se neće više koristiti jer nakon zamjene neće biti upotrebljiva za klinički rad«, kažu na Rebru. Novi linearni akceleratori omogućuju primjenu naprednih tehnika, kao što je volumetrijska radioterapija (VMAT), a uvodi se i stereotaksijska radiokirurgija i radioterapija, što dodatno proširuje mogućnosti liječenja. Sve će to omogućiti preciznije zračenje i poštedu okolnih rizičnih organa.


Sinkroni rad


U Klinici za tumore KBC-a Sestre milosrdnice adaptacija postojećih bunkera je pri kraju, a u narednih mjesec-dva očekuje se isporuka novih uređaja. Na lokaciji Vinogradska dograđuje se novi objekt s još dva bunkera te prostor za CT simulacije, zbog čega je instaliranje novih uređaja na čekanju. KBC Sestre milosrdnice bit će opremljen s ukupno pet novih linearnih akceleratora, 2 CT simulatora te uređajem za brahiterapiju. U Vinogradskoj će bolnici zadržati akcelerator instaliran 2020. godine. Tako će, umjesto dosadašnja četiri, imati šest linearnih akceleratora te će se liste čekanja, tvrde u toj bolnici, skratiti.


U KBC-u Rijeka prvi je uređaj pušten u rad sredinom listopada, a preostala dva su stigla krajem prosinca i u punom pogonu bi trebala biti do lipnja 2025 godine. Kako se novi uređaji smještaju u postojeće bunkere, u tijeku je renoviranje još jednog prostora u kojem će uređaji biti smješteni, kažu u ravnateljstvu bolnice.


U KBC-u Split očekuju da će novi linearni akcelerator proraditi u idućih nekoliko tjedana jer je završena instalacija dva od ukupno četiri uređaja namijenjenih za ovu bolnicu. U obnovljene bunkere instalirat će se i novi CT simulator i uređaj za brahiterapiju.


Time će se značajno povećati kapacitet radioterapije, a liste čekanja mogle bi se čak i ukinuti. Digitalni linearni akceleratori zadnje generacije, od kojih će jedan imati i radiokiruške mogućnosti, bit će značajan iskorak u smislu brzine i preciznosti radioterapijskog liječenja, kažu u KBC-u Split.


U KBC Osijek stigla su sva tri nova linearna akceleratora, a trenutno su u fazi montaže i usmjeravanja. Prvi će, najavljuju iz ravnateljstva osječke bolnice, biti pušten u rad u travnju, drugi u lipnju, a treći u srpnju ove godine. Time će KBC Osijek imati ukupno četiri linearna akceleratora, zbog čega očekuju povoljnije ishode liječenja onkoloških bolesnika.


Udruge pacijenata rezervirane


Očekivalo bi se da će udruge pacijenata zdušno pozdraviti instaliranje uređaja na koje čekaju već godinama, no iz njih podsjećaju da su novi uređaji dobrano zakasnili.


– Još od 2018. godine javnosti je poznato da su kapaciteti za radioterapijsko liječenje zadovoljavali samo 50 posto potreba, odnosno tek 50 posto pacijenata imalo je pristup takvom liječenju. U tom trenutku je većini postojećih linearnih akceleratora rok trajanja istjecao za dvije godine, odnosno 2020. Danas, četiri godine kasnije, situacija je iznimno loša, sa zastarjelim strojevima za koje je gotovo nemoguće nabaviti rezervne dijelove, s učestalim kvarovima zbog kojih se liječenje odgađa, a pacijenti odustaju od radioterapijskog liječenja, navodi Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu (KUZ). Najava je Ministarstva zdravstva da će svi novi radioterapijski aparati biti instalirani do kraja 2025., ali ostaje otvoreno pitanje kadra koji bi tim aparatima trebao rukovati, podsjeća.


– Uglavnom, u sedmogodišnjem razdoblju pacijenti u Hrvatskoj nisu osjetili dobrobiti nabavljene radioterapijske opreme, a što će se događati u budućnosti, ostaje nam vidjeti, rezerviran je Belina.