ZAPELO OKO PLAĆA

Nema dogovora. Sindikati Rijeka plusa pokrenuli postupak mirenja, spremni su i na štrajk

Marinko Glavan

Foto V. KARUZA

Foto V. KARUZA

Uprava Rijeka plusa ponudila je povećanje plaće od 210 eura bruto, no članovi sindikata su glasovanjem to odbili



RIJEKA – Nakon neuspjelih pregovora s upravom Rijeka plusa, tvrtke koja upravlja riječkim gradskim parkiralištima, garažama, tržnicom i prometnim službama, dva sindikata koja djeluju u toj gradskoj tvrtki – Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH) i Sindikat primorsko-goranskih komunalaca (SPGK) pokenula su pred Gospodarsko-socijalnim vijećem, neovisno jedan o drugome, proces mirenja. Ukoliko tijekom mirenja ne dođe do sporazuma s poslodavcem oko povećanja plaća i drugih materijalnih prava radnika, te nakon izjašnjavanja članstva, iz oba sindikata spremni su i na druge industrijske akcije, uključujući i štrajk.


Pregovori oko povećanja plaća započeli su još u lipnju prošle godine, a nakon što do kraja prošlog tjedna dogovor nije postignut, sindikati su pokrenuli postupak mirenja, te bi prvi sastanak u tom postupku trebao biti održan već danas, u 12 sati.


Promjena sistematizacije


Marina Palčić, predsjednica većinskog sindikata NSRH-a kaže kako su predstavnici sindikata tijekom postupka pregovaranja bili izloženi brojnim izazovima koji dovode u pitanje dobru vjeru poslodavca u kolektivnom pregovaranju.




– Poslodavac je u prvoj ponudi predložio povećanje od nula eura, što smo, naravno, odbili. Druga ponuda iznosila je 210 eura bruto za svakog radnika, što smo dali na glasanje među našim članovima. Sto posto naših članova odbilo je tu ponudu, što je razumljivo s obzirom na to da govorimo o povećanju od svega sedam eura bruto dnevno, kaže Palčić, dodajući kako poslodavac odbija u kolektivni ugovor uključiti ključna materijalna prava radnika, poput isplate toplog obroka, koeficijenata radnih mjesta te osnovice za obračun plaće..


– Posebno zabrinjava činjenica da je poslodavac tijekom ovih pregovora više puta mijenjao sistematizaciju radnih mjesta, bez pravovremenog obavještavanja sindikata. Iako smo tražili da nas poslodavac izvijesti o promjenama sistematizacije, taj zahtjev je odbijen, pa smo prisiljeni oslanjati se na kontinuirane dojave radnika. Naši članovi bili su spremni prihvatiti povećanje od 350 eura bruto, što predstavlja umanjenje od prvotnog zahtjeva sindikata, iako smatramo da je taj iznos nedostatan s obzirom na rast troškova života i značajna povećanja plaća u drugim riječkim društvima. Međutim, i tu ponudu poslodavac nije prihvatio. Od tada je prošlo nekoliko mjeseci tijekom kojih svjedočimo kontinuiranom rastu cijena i najavama novih, drastičnih poskupljenja, kaže Palčić, izražavajući i zabrinutost zbog zapošljavanja stranih radnika u Rijeka plusu.


– Dok traju pregovori i dok poslodavac odbija povećati plaće, istovremeno započinje proces zapošljavanja jeftinije radne snage iz trećih zemalja. Ovaj proces provodi se tako da se oglašavaju radna mjesta s plaćama koje su premale da bi privukle radnu snagu iz Hrvatske, nakon čega se zaključuje da nema dostupnih radnika na domaćem tržištu, kaže Palčić.


Materijalna prava


Alen Bartulac, predsjednik Sindikata primorsko-goranskih komunalaca kaže kako traže povećanje plaće od najmanje 20 posto za sve radnike Rijeka plusa, uz povećanje drugih materijalnih prava – regresa na iznos od 700 eura, umjesto dosadašnjih 320, božićnice na 500 eura, umjesto sadašnjih 300 te povećanje naknada za otpremnine, jubilarnih nagrada te drugih naknada za zaposlene.


– Prošle godine plaće su u Rijeka plusu bile povećane od pet do šesnaest posto, a tražili smo povećanje za sve radnike u iznosu od najmanje 250 eura, uz povećanje drugih materijalnih prava. Očekujemo da ćemo tijekom postupka mirenja postići dogovor s poslodavcem, a ukoliko se to ne dogodi, spremni smo provesti izjašnjavanje među našim članovima te, ako oni tako odluče, pokrenuti i daljnje sindikalne akcije, uključujući i štrajk, rekao je Bartulac.


Uprava: Isplatili smo bruto dodatak od 210 eura


Gdje je “zapelo” u pregovorima sa sindikatima, pitali smo i upravu Rijeka plusa, odnosno direktora Željka Smojvera. Iz Ureda uprave društva odgovoreno je da je dosad održano 11 sastanaka sa sindikatima.


– Poslodavac je nakon niza sastanaka ponudio uvođenje fiksnog bruto dodatka za sve radnike u iznosu od 210 eura, te je isti Odlukom Uprave isplaćen u siječnju ove godine, za prosinac 2024. godine, iako je primjena kolektivnog ugovora zahtijevana od 1. siječnja 2025. godine. Nakon održanih sastanaka i prihvaćanja iznosa od 210 eura bruto, jedan od sindikata predložio je i dodatno povećanje za određenu skupinu radnika, koji su ujedno i članovi sindikata. Ističemo kako se u posljednje četiri godine povećanje plaće radnicima redovno provodilo u skladu s mogućnostima Društva. Posljednje povećanje izvršeno je u srpnju 2024. godine, kada je donesena odluka o skalarnom povećanju plaća za sve radnike u iznosu od šest do petnaest posto, kao i isplata maksimalnog iznosa neoporezivih naknada za sve radnike. Naglašavamo kako bi prihvaćanje svih zahtjeva sindikata upućenih prema Poslodavcu značajno narušilo platne razrede, financijsko poslovanje, ali i hijerarhiju radnih mjesta. Zaključno, Rijeka plus je obaviješten od sindikalnih predstavnika o pokretanju postupka mirenja pred Gospodarsko-socijalnim vijećem, koji će se provesti sukladno svim zakonskim odredbama, stoji u odgovoru Rijeka Plusa.