Foto Mladen Trinajstić
povezane vijesti
Prema očekivanjima, obzirom da do konca veljače moraju biti donesene sa zakonskim novinama usklađene odluke o lokalnim porezima odnosno visini paušalnog poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu, i Grad Krk je ovih dana u postupak e-savjetovanja s javnošću stavio dva svoja takva nova nacrta.
Do 16. veljače Krčani tako imaju priliku svojim prijedlozima i sugestijama utjecati na nove lokalne akte koji ih se svih nedvojbeno dotiču, a koji se odnose na vrijednosti novouvedenog poreza na nekretnine i iznajmljivačkih paušalnih davanja.
A ona su, kako znamo, u samoj završnici prošle godine doživjela niz zakonskih novina učinci kojih tek trebaju pokazati jesu li, u kojoj mjeri i s kojim rezultatom pogodili od nadležnih ministarstava ali i parlamentarnih zakonodavaca zacrtanu metu smanjenja zamaha izgradnje i stavljanja na tržište novog, turističkom iznajmljivanju namijenjenog smješataja kao i povaćavanja fonda stambenih jedinica namijenjenih stalnom stanovanju građana.
Porez na nekretnine
U onom prvospomenutom savjetovanju s zaintersiranom javnošću žitelji Grada Krka mogu se očitovati o prijedlogu koji bi do konca veljače izglasan trebao biti na Gradskom vijeću Grada Krka, a koji ide za tim da se novi porez na nekretnine plaća se u iznosu od 3,50 eura po četvornom metru korisne površine nekretnine na cijelom području Grada Krka, određene propisom kojim se uređuju uvjeti i mjerila za izračun zaštićene najamnine.
Kriteriji za uvećanje spomenute visine poreza istim se prijedlogom određuju tako da se slijedom novih pravila nekretninama kojima je građevinska dozvola izdana nakon 1. siječnja 2014. godine spomenuta porezna obveza uveća za dodatnih 1,50 eura po četvornom metru, a za nekretnine koje imaju izgrađene bazene za 1 euro po svakom kvadratu njihove korisne površine.
Podsjetimo, dosadašnjom je, u prosincu 2023. godine donesenom odlukom bilu uređeno da se porez na kuće za odmor, koji se sad zamijenjuje porezom na nekretnine, plaćao u vrijednoti 3,5 eura po četvornom metru kuća za odmor odnosno onih namijenjenih povremenom boravku, bez odredbi kojim se povaćavala ta vrijednost.
Novina je i to da će se obveza plaćanja poreza na nekretnine, podmirenja koje su oslobođeni vlasnici nekretnina koje služe za stalno stanovanje, koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje, onih javne namjene i nekretnina namijenjenih institucionalnom smještaju osoba odnosno onih u vlasništvu jedinica lokalne samouprave te koje se iznajmljuju u objektima u kojima vlanik stalno stanuje, oslobađati i oni koji nadležnim poreznim tijelima činjenicu njihove stalne nastanjenosti dokažu podacima o korištenju dijelova infrastrukture, ali ne i samom činjenicom prijave prebivališta na toj adresi.
Porez za iznajmljivače
Što se pak poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu tiče, novim, u savjetovanje netom puštenim prijedlogom predviđa se podizanje dosadašnjeg paušala određenoga u vrijednosti 55 eura po postelji, odnosno u vrijednosti 80 eura po smještajnoj jedinici u kampu, kamp-odmorištu i smještajnoj jedinici objekta za robinzonski smještaj podigne na iznos od 100 eura po postelji, odnosno 150 eura po smještajnoj jedinici u kampu i objektu za robinzonski smještaj na području Grada Krka, i to za sva naselja.
Stotinu eura, podsjetimo, minimalan je iznos Zakonom predviđen za naselja razvrstana u prvu kategoriju indeksa turističke razvijenosti, a koji u toj kategoriji može biti u rasponu od stotinu pa do tri stotine eura.
U najvišu kategoriju indeksa tursitičke razvijenosti, recimo i to, uz Grad Krk spadaju i sve ostale krčke jedinice lokalne samouprave, uz izuzetak općina Vrbnik i Dobrinj koje spadaju u drugu kategoriju.
Paušalni porez u Malinskoj
Novom odlukom o visini paušalnog poreza na dohodak za djelatnost iznajmljivanja i smještaja u turizmu, a koja je samo koji dan prije Grada Krka u javnu raspravu stavljena i za područje Općine Malinska-Dubašnica, predlaže se zadržavanje dosadašnje prakse općinskog tretiranja iznajmljivača u dvije zone.
U onoj prvoj zoni visina paušalnog poreza po krevetu iznosila 110 eura, a spomenuta bi zona kao i do sad zahvaćala naselja Malinska, Radići, Bogovići, Milčetići, Zidarići, Turčići, Vantačići i Porat.
U onoj drugoj zoni, u kojoj bi se paušal naplaćivao u minimalnom iznosu kojeg predviđa novi zakon, stotinu eura paušala po turističkoj postelji plaćali bi iznajmljivači iz svih ostalih naselja te krčke lokalne jedinice.
Na isti način formirale bi se i dvije zone vezano za paušalni porez na dohodak po smještajnoj jedinici u kampu i kamp-odmorištu odnosno po smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj, a koje bi također iznosile 110, odnosno 100 eura.
Spomenuti treba i da se novim zakonom predviđa da one lopkalne jedinice koje do konca veljače ne donesu odluke usklađene s zakonskim novinama dobijaju obvezu uvesti paušal u prosječnoj vrijednosti raspona tog davanja za njihovu kategoriju, a što bi u slučaju Malinske-Dubašnice ali i Grada Krka značilo paušal od 200 eura po postelji.