Možemo!

Marin Živković: Zbog ovog poteza HDZ-a priuštivo stanovanje postaje još nedostižnije

Portal Novi list



“Vlada HDZ-a i Andreja Plenkovića dodatno smanjuje priuštivost stanovanja u Hrvatskoj novim Izmjenama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima”, istaknuo je na današnjoj konferenciji za novinare saborski zastupnik stranke Možemo! Marin Živković.


Zahvaljujući predloženim izmjenama Zakona, sada će nekretnine u Hrvatskoj pod jednakim uvjetima kao i svi građani Hrvatske kupovati i državljani i tvrtke iz zemalja članica OECD-a: Australije, Kanade, Čilea, Kolumbije, Kostarike, Islanda, Izraela, Japana, Južne Koreje, Meksika, Novog Zelanda, Norveške, Švicarske, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država.


“Nakon što mjesecima slušamo o tome kako će Vlada napokon početi sustavno raditi na priuštivom stanovanju, tako što će, gotovo isključivo, raditi na povećanju ponude stambenih jedinica, sutrašnjom točkom na dnevnom redu sabora se ipak u potpunosti razotkrivaju sve slabosti njihove reforme.




Upravo će sutrašnji zakon otvoriti vrata da se i potražnja značajno poveća”, tumači Živković.


Dodao je da je među uzrocima značajnog rasta cijena nekretnina točno prepoznat utjecaj špekulativnog kapitala na hrvatsko tržište nekretnina:


“Špekulativnom nekretninskom kapitalu je tu lijepo i toplo i taman da se ušuška. Porezno opterećenje, čak i po novome je minimalno, vrijeme koje moraju čuvati nekretninu prije nego se može prodati je minimalno, a godišnji rast vrijednosti je često i dvoznamenkast.


Zato kada domaći i strani kapital traži neko mjesto da se smjesti, hrvatsko tržište nekretnina se čini kao sigurno utočište.


To je naravno dobro za BDP i statistiku kojom se Plenkovićeva Vlada hvali, a negativno za sve naše građane koji žive od svojeg rada, jer će ih dodatno osiromašiti.


Negativno je i za industrijsku proizvodnju jer višak kapitala u nekretninama ne stvara dodatnu vrijednost, što je sigurno i jedan od uzroka pad industrijske proizvodnje u Hrvatskoj”.


Živković naglašava kako Hrvatskoj u ovom trenutku nije u interesu privlačiti strani kapital u području kupnje nekretnina, već je Hrvatskoj strani kapital u području prometa nekretninama problem s kojim se HDZ-ova, Plenkovićeva Vlada ne želi baviti.


Zbog toga je pozvao Vladu da prije izglasavanja ovih izmjena Zakona učini sljedeće.


Prvo, da proširi broj obveznika poreza na otuđenje nekretnina tako da taj porez plaćaju svi koji, po našem prijedlogu, prodaju nekretninu unutar osam godina, pod uvjetom da nisu koristili tu nekretninu za stanovanje.


Tako bi izravno i brzo odvratili špekulante s domaćeg tržišta nekretnina.


Druga važna mjera je kontrola cijene rente kako bi osigurali stabilnost cijena najma, čiji rast također utječe na vrijednost nekretnina. Time bi smanjili pritisak na rast cijena te smanjili potražnju.


Naime, podsjeća Živković, dio potražnje je generiran visokim prinosima od rasta vrijednosti nekretnina. Važan aspekt takve mjere je i njezin antiinflacijski učinak.


Naime, siromašniji troše puno viši udio svojih prihoda na stanovanje, i uz hranu to im je najviši trošak. Zato čak i kad plaće rastu, siromaštvo se u Hrvatskoj ne smanjuje, pojašnjava.


Kako pokazuju podaci Eurostata, cijena najma jedna je od najosjetljivih na porast plaća. Tako kada plaće rastu najmodavci automatski dižu cijenu najma jer znaju da sada mogu uzeti veći dio od rada podstanara.


Za razliku od drugih usluga čija je cijena osjetljiva na porast plaća jer su radno intenzivne, najam stvarno, ali stvarno nije radno intenzivna aktivnost.


“Sve što se događa je da se upravo vlasnicima stanova za najam prelijeva porast plaća, a ako usvojimo ovaj zakon, bez predloženih mjera, to prelijevanje bi se moglo nastaviti prema najbogatijim državama svijeta.


Kontrola rasta najma bila bi prava i primjerena antiinflacijska mjera u ovim okolnostima”, ističe zastupnik Možemo!


Treća mjera je da se postavi znatno viša stopa poreza na nekretnine za vlasnike van Europske unije, kao što se upravo predlaže u Španjolskoj. Španjolska u ovome trenutku predlaže sto posto poreza za vlasnike izvan EU područja.


U Španjolskoj su prepoznali da upravo zemlje koje sutra dodajemo na popis onih koje mogu slobodno kupovati nekretnine u RH, su one koje značajno utječu na dostupnost i priuštivost stanovanja u Španjolskoj, objasnio je Živković.


Četvrto i finalno, Možemo! predlaže da se jedinicama lokalne i regionalne samouprave omogući da uvedu znatno veću poreznu stopu poreza na nekretnine na prazne stanove kao i da im se da veća ovlast u tome da same određuju kako će ograničavati dnevni najam.