Turizam

Curi vrijeme. Ne donesu li lokalne vlasti do kraja veljače novi paušal, stradat će iznajmljivači

Alenka Juričić Bukarica

Porezna uprava objavila je iznose za općine i gradove koji svoje odluke ne donesu na vrijeme



Još samo malo vremena, a rok je kraj veljače, imaju gradovi i općine za određivanje visine paušalnog poreza na dohodak za iznajmljivače, sukladno novim razredima koji su izglasani prošle godine i kojim su ti iznosi drastično povećani. Da podsjetimo, u općinama i gradovima koji su prema indeksu turističke razvijenost u 1. kategoriji, a to je većina primorskih destinacija, paušalni porez na dohodak za iznajmljivače moguće je izglasati u rasponu od 100 pa čak do 300 eura po krevetu.


Jedinicama lokalne samouprave koje su do lani imale definiranu visinu paušalnog poreza na dohodak izvan ovih granica, u pravilu manju, dan je, dakle, produženi rok do 28. veljače da definiraju nove iznose paušala, dok su oni koji su ostali u novim granicama, a riječ je mahom o onima manje razvijenima ITR 3 i 4, kao i do sada su visinu paušala morali izglasati do kraja 2024. godine.


Javno savjetovanje


Oni koji su dosad bili izvan novooutvrđenih raspona, sada moraju odlučiti koliko će paušal iznositi u ovoj godini, a iako je do isteka roka još nekih mjesec i pol dana, tek su neki u javno savjetovanje dali svoje prijedloge. Tako je u Rijeci definirano kako će paušalni porez i za 2025. godinu iznositi 120 eura po krevetu. Grad Rijeka je već lani značajno podignuo paušal iznajmljivačima, međutim, na Gradskom vijeću ipak nije prošao prijedlog od 199 eura po krevetu. A i sa 120 eura po krevetu, Rijeka je ustvari unaprijed ušla u okvire koje je država propisala krajem prošle godine.




Isto tako, 10. siječnja počelo je javno savjetovanje o visini paušalnog poreza za iznajmljivače grada Pule, a koje će trajati do 10. veljače. Prema prijedlogu te odluke, paušalni porez koji je dosad iznosio 99 eura podigao bi se za jedan euro. Tako bi paušal iznosio 100 eura po krevetu, odnosno po smještajnoj jedinici u kampu i/ili kamp odmorištu te po smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj.


I Grad Poreč je u javno savjetovanje ovih dana poslao Odluku o iznosu visine paušalnog poreza na dohodak prema kojoj se i ova destinacija odlučila za najniži mogući iznos od 100 eura po krevetu, odnosno po smještajnoj jedinici u kampu i/ili kamp odmorištu te po smještajnoj jedinici u objektu za robinzonski smještaj.


Porezna uprava objavila je i visine paušala koji će se primjenjivati ako jedinice lokalne samouprave ne donesu na vrijeme svoje odluke. Tako će za općine i gradove koji su u 1. kategoriji turističke razvijenosti paušalni porez na dohodak po krevetu biti 200 eura. Na području jedinica lokalne samouprave koje su u 2. kategoriji turističke razvijenosti, iznajmljivači će plaćati 135 eura po krevetu, dok je dozvoljeni raspon između 70 i 200 eura. Kod općina i gradova koji su u 3. kategoriji turističke razvijenosti, plaćat će se 90 eura po krevetu, dok je dozvoljeni raspon između 30 i 150 eura, a oni najnerazvijeniji, u četvrtoj kategoriji, ako gradsko ili općinsko vijeće na vrijeme ne donese odluku, plaćat će po krevetu 60 eura. Raspon unutar kojeg se može odrediti visina paušala kod općina i gradova u 4. kategoriji turističke razvijenosti je od 20 do 90 eura.


Mnogi nisu definirali


Vremena je još malo, a dobar dio onih jedinica lokalne samouprave koje su izvan novih okvira ustvari još nije definirao visinu paušala za ovu godinu.


– Općine i gradovi počeli su s javnim savjetovanjima, pretpostavljam da će se većina tih odluka donositi kroz veljaču. Za očekivati je da će praktički sve jedinice lokalne samouprave ostati na donjim granicama jer nam ove godine slijede lokalni izbori. Međutim, do kraja ove godine se već donosi odluka za 2026., a koju će donositi novoizabrana predstavnička tijela, tako je pitanje što će biti s paušalnim porezom za 2026., rekao je Nedo Pinezić, konzultant za obiteljski smještaj.


Do 15. siječnja trebalo je predati i obrazac TZ 2, odnosno obračunati i uplatiti članarinu turističkoj zajednici te dostaviti izvješće o visini i uplati članarine nadležnoj ispostavi Porezne uprave. Iznajmljivač plaća godišnji paušalni iznos članarine za svaki krevet u sobi, apartmanu i kući za odmor, za svaku smještajnu jedinicu u kampu i kamp-odmorištu te prema kapacitetu u objektu za robinzonski smještaj. Turistička članarina plaća se prema mjestu gdje se nekretnina nalazi.


Novost je ove godine da se Obrazac TZ 2 predavalo elektroničkim putem, putem sustava e-Porezna.


– Uvedeno je da se ove godine prijavu može odraditi samo putem e-Porezne, međutim, kako imamo informacije s terena, još uvijek su se prihvaćali i obrasci na papiru. Od iduće godine će se predaja obrazaca TZ 2 obavljati isključivo online. Riječ je o godišnjoj prijavi turističke članarine, obrascu putem kojeg se kontrolira i promet, odnosno je li iznajmljivač ostvarenim prometom prešao prag za ulazak u sustav PDV-a, pojasnio je Pinezić.


Dodajmo i kako se od 1. siječnja ove godine porez od svih oblika najma i zakupa plaća prema mjestu gdje se nekretnina, odnosno smještajna jedinica, nalazi. Slijedom toga, uplatni računi su računi lokalne jedinice gdje se nekretnina, smještajna jedinica nalazi.


Turističku članarinu svi plaćaju isto, bez obzira na zaradu


Kao što smo rekli, do 15. siječnja trebalo je predati i obrazac TZ 2, odnosno obračunati i uplatiti članarinu turističkoj zajednici. Turistička članarina nekad se plaćala na ostvareni promet, a sada se utvrđuje i plaća u paušalnom iznosu. Samim time, država ima pregled ostvarenog prometa pa bi realno i oporezivanje mogla definirati prema prometu. Kako je pojasnio Nedo Pinezić, Austrija ima sustav postavljen tako da se isto plaća paušal, ali na osnovu podataka o prometu, umjesto, kao kod nas da svi plaćaju isto, bez obzira na zaradu.