Foto Suncokret ruralnog turizma Hrvatske
povezane vijesti
U Hrvatskom domu Vukovar u petak navečer održana je svečana dodjela nagrade „Suncokret ruralnog turizma – The Sunflower Award“.
“Riječ je o godišnjoj nacionalnoj, a sada već i međunarodnoj nagradi za najbolje u ruralnome turizmu i to u deset različitih kategorija. Ocjenjujemo obiteljska poljoprivredna gospodarstva, različite projekte, manifestacije, interpretacijske centre, uveli smo i nove nagrade za pametne ruralne zajednice , a jedna od posebnih je i nagrada „Dr.Eduard Kušen” za najbolju i najaktivniju osobu u ruralnome turizmu”, rekla je predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj “klub članova Selo” koja je i organizator dodjele ove prestižne nagrade koja je okupila brojne goste iz cijele Hrvatske.
Dodjeli nagrada nazočio je i ministar turizma Tonči Glavina. Istaknuo je da kontinentalni turizam ima sve veći značaj u kontinentalnoj ponudi Hrvatske, što dokazuju i brojke.
Sve veći značaj kontinentalnog turizma
„Ova manifestacija jako puno pomaže u promociji i prepoznatljivosti kontinentalnog turizma u Hrvatskoj i to je osobito važno. Nalazimo se u rekordnom investicijskom valu od preko 350 milijuna eura u javnu i privatnu turističku infrastrukturu od čega 80 posto tih sredstava je namijenjeno ulaganjima na kontinentu i u manja razvijena turistička područja. Sa završetkom tih investicija imat ćemo zdrav i konkretan rast kontinentalnog turizma“, rekao je Glavina.
Vukovarsko – srijemski župan Franjo Orešković istaknuo je da su Vukovar i županija ponosni jer su domaćini jedne takve manifestacije.
„Tu su najbolji iz ruralnog turizma, a te nagrade nisu samo nagrade nego i daljnji poticaj i motivacija kako za nagrađene tako i za ostale. Čovjek je ključ uspjeha, a današnji gost traži destinaciju koja nudi mir, čist zrak, lokalnu hranu i domaćina toplog i otvorenog srca“, rekao je Orešković.
Grad Županja je dobitnik Zlatne povelje za manifestaciju „Kruh naš svagdašnji“.
Direktor Turističke zajednice Županja Kruno Šarić rekao je kako istok Hrvatske nema more i da se zato turistički djelatnici moraju pozabaviti drugim stvarima kao što su manifestacije po kojima su nadaleko poznati.
„Danas je u promociji najbitnije da se na jedan moderan način prikaže kako se nekada radilo i živjelo i to prenesemo na mlade“, poručio je Šarić.
Kneževi Vinogradi top destinacija
Zlatnu povelju je dobilo i Etno selo Karanac iz općine Kneževi Vinogradi u Baranji, a načelnik Vedran Kramarić poručio je kako je to druga titula za tu općine u dvije godine.
„To je dokaz da svi skupa radimo dobar posao, a nagrada nam je dodatni poticaj da još bolje i više radimo. Etno selo Karanac je tijekom godina postalo svojevrsni turistički brend ne samo naše općine ili Baranje nego cijele Hrvatske.
Postali smo top destinacija koja nudi vrhunsku gastronomski, ruralni i ambijetalni turizam uz specifične manifestacije, lov i prirodu. Tu je uvijek i gostoljubivost domaćina. Vjerujem da ćemo u budućnosti biti još bolji“, rekao je Kramarić.
Dodjeli nagrada u Vukovaru nazočila je i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković i zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak (HDZ).