Svako jutro, jedno jaje...

Da, boja žumanjka je vrlo važna. Evo što znači ako je žuta, a što ako je narančasta

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

DSM Yolk Color Fan je indeks boja od 16 skala koji razlikuje boju žumanjka

Ako ne kupujete jaja uvijek na istom mjestu, onda se nerijetko dogodi da ga razbijete i uočite da je žumanjak jarko narančast, iako je kod prethodnih jaja bio blijedožut.


Ili obrnuto.


Zato vam se nijansa može učiniti neobičnom, iako možda nema razloga za paniku.


Dok istraživači peradi primjećuju da narančasti žumanjak nije nužno bolji od žutog, nijansa može ukazivati ​​na to kako je kokoš uzgojena.


Koje boje mogu biti žumanjci?


Puno je mogućnosti kada je u pitanju boja žumanjka. “Boja žumanjka jajeta može varirati od gotovo bijele do krvavocrvene, ali takvi se ekstremi rjeđe viđaju”, kaže Richard Blatchford, dr. sc. , istraživač peradi i suradnik specijalist na Akademskom odjelu Sveučilišta Davis.


Dodaje da jaja iz trgovine obično imaju jarko žuti ili blijedo narančasti žumanjak, ali postoje varijacije unutar tih boja.


Stručnjaci za perad i uzgajivači vode računa o boji žumanjka.


DSM Yolk Color Fan je indeks boja od 16 skala koji razlikuje boju žumanjka i naširoko se koristi u peradarskoj industriji. Ispod ljestvice svaki broj odgovara drugoj nijansi. Broj jedan je, na primjer, blijedožuta, dok je 16 duboka nijansa narančaste.


“Ljudi stvarno vole bogate, tamne žumanjke”, opaža Blatchford za MSN.


Što utječe na boju žumanjka?


“Puno je čimbenika koji mogu utjecati na boju žumanjka koju kokoš proizvodi, a većina se svodi na prehranu”, kaže Sunoh Che, dr. sc., pomoćnik profesora na Sveučilištu Maryland, na Odjelu za perad.


Ovo su najutjecajniji čimbenici, prema stručnjacima:


Sastav hrane za kokoši: količina žuto-narančastih karotenoida (biljnih pigmenata), poput luteina iz brašna lucerne i zeaksantina iz ekstrakta cvijeta nevena, značajno utječe na boju žumanjka.


Količina kukuruza u hrani: kukuruz može utjecati na to koliko će žutanjak biti žut. Kokoši koje proizvode jaja za trgovine obično se hrane hranom koja se temelji na kukuruzu. Zato je većina jaja u trgovinama žute boje, ali ne baš svijetle.


Sadržaj ksantofila: ksantofil je žuti spoj koji utječe na boju žumanjka jajeta. Može se pronaći diljem svijeta, ali se obično nalazi u lišću i žitaricama.


Nisu svi biljni materijali jednaki kada je u pitanju sadržaj ksantofila – neki imaju veće koncentracije i različite vrste pa vrste biljaka koje sadrže ksantofil koje kokoš jede, mogu utjecati na boju žumanjaka.


Pristup svježem pašnjaku: kokoši koje imaju pristup svježoj travi i pašnjaku imaju tendenciju proizvesti jaja s jarkim bojama žumanjka. To je zato što ove kokoši općenito imaju raznovrsniju prehranu s izvorima proteina iz kukaca te karotenoida i ksantofila iz biljaka, piše MSN.