Važno pitanje

Hoće li poskupjeti dječji vrtići u Rijeci? Evo što piše u gradskim dokumentima

Ingrid Šestan Kučić

Dječji vrtići Grada Rijeke u ovoj pedagoškoj godini imaju 200 odgojno-obrazovnih skupina u koje je upisano 2.943 djece / Foto M. GRACIN

Dječji vrtići Grada Rijeke u ovoj pedagoškoj godini imaju 200 odgojno-obrazovnih skupina u koje je upisano 2.943 djece / Foto M. GRACIN

Dječji vrtići Grada Rijeke u ovoj pedagoškoj godini broje 200 odgojno-obrazovnih skupina u koje je upisano 2.943 djece



RIJEKA – Kao poticajna mjera roditeljima za ranim uključenjem djece u organizirani i stručni sustav odgoja i obrazovanja, ali i izvjesno umanjenje troškova koji opterećuju mlada kućanstva, Grad Rijeka je prije godinu dana umanjio cijenu vrtića za 25 eura, a sudeći prema nacrtu prijedloga Programa javnih potreba u predškolskom odgoju i obrazovanju za 2025./2026. godinu, ta će cijena ostati na istoj razini.


Naime, nacrt se trenutno nalazi na javnom savjetovanju, a ovisno o mjesečnom dohotku po članu kućanstva, cijena smještaja djece u vrtić kretat će se u rasponu od 48 do 70 eura.


Posebna kategorija


Dječji vrtići Grada Rijeke u ovoj pedagoškoj godini broje 200 odgojno-obrazovnih skupina u koje je prema rezultatima upisa upisano 2.943 djece.




Cijena dječjeg vrtića može se umanjiti u slučaju korištenja prava iz socijalne skrbi, zatim obiteljima s više djece, pa tako za drugo dijete 30 posto, za treće dijete 60 posto, a za četvrto i svako sljedeće dijete 100 posto, pod uvjetom da su sva djeca upisana u dječji vrtić članovi istog kućanstva.


Sufinanciranje u vrtićima drugih gradova i općina

Grad Rijeka će nastaviti sufinancirati predškolsku djelatnost u dječjim vrtićima drugih osnivača na području drugih gradova i općina, uz uvjet da oba roditelja i dijete imaju prebivalište na području grada Rijeke, a dijete pohađa dječji vrtić izvan područja grada Rijeke zbog raznih životnih okolnosti. Roditelji stoga imaju mogućnost podnošenja zahtjeva za sufinanciranje te se slijedom odobrenog zahtjeva s dječjim vrtićem sklapa ugovor o sufinanciranju programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.


U proteklom razdoblju, u dječje vrtiće drugih gradova i općina bilo je upisano 12 djece koja su u mogućnosti ostvariti sufinanciranje, a predlaže se nastavak sufinanciranja istog maksimalnog broja djece kao i do sada, odnosno 20. Redoviti cjelodnevni program predškolskog odgoja sufinancirat će se iznosom od 150 eura po djetetu mjesečno, a redoviti poludnevni program iznosom od 105 eura po djetetu mjesečno.

Nadalje, cijena se smanjuje za dane bolesti djeteta za 20 posto, a za 50 posto umanjuje se za dane kada dijete odsustvuje iz dječjeg vrtića zbog sudjelovanja u višednevnom programu odgoja i obrazovanja izvan dječjeg vrtića, koji provodi i dodatno naplaćuje dječji vrtić, te za također 50 posto za dane kada dijete izbiva iz vrtića iz privatnih razloga, u trajanju od najmanje mjesec dana u kontinuitetu, s time da ovu mogućnost roditelj-korisnik usluga može koristiti najviše dva puta tijekom jedne pedagoške godine.


Posebnu kategoriju umanjenja cijene predstavlja razdoblje opservacije i utvrđivanja teškoća u razvoju djeteta kada dijete boravi u dječjem vrtiću do najviše tri sata dnevno, a za koje se razdoblje iznos sudjelovanja u mjesečnoj cijeni usluga smanjuje za 70 posto.


Privatne ustanove


Grad će nastaviti i sa sufinanciranjem smještaja djece u vrtiće drugih osnivača na riječkom području, a uglavnom je riječ o privatnim vrtićima čiji su osnivači fizičke i pravne osobe te vjerske zajednice. Ukupno devet takvih vrtića ima kapacitet za smještaj 600 djece, a dječji vrtići izrađuju izračun ekonomske cijene koja se razlikuje od ustanove do ustanove.


Razlozi za to su što neki dječji vrtići obavljaju predškolsku djelatnost u vlastitom prostoru, dok drugi imaju prostor u najmu, neki vrtići nude posebne programe koji zahtijevaju dodatnu didaktičku opremu i edukaciju djelatnika, dok drugi vrtići provode redoviti odgojno-obrazovni program.


Popis faktora koji utječu na izračun ekonomske cijene je poduži te je nemoguće sve ustanove predškolskog odgoja svesti pod zajednički nazivnik. Stoga Grad predlaže dosadašnji model sufinanciranja na način da se jaslički odgojno-obrazovni program sufinancira iznosom od 285 eura mjesečno po djetetu, a vrtićki odgojno-obrazovni program iznosom od 225 eura mjesečno po djetetu.