Sjajni gimnastičar

Dobivamo novog olimpijca: Ilia Kovtun zatražio hrvatsko državljanstvo

Krešimir Lacković

Ilia Kovtun / Foto Gojko Mitić

Ilia Kovtun / Foto Gojko Mitić

Promjena "papira" svojevrsna je zahvala Ukrajinaca za gostoprimstvo u Osijeku



Potiho se o takvoj mogućnosti već govorilo, a sada je dobila i službenu potvrdu. Ilia Kovtun, sjajni ukrajinski gimnastičar, osvajač srebrne olimpijske medalje na ručama u Parizu, četverostruki europski prvak, koji je zajedno sa svojom trenericom Irynom Gorbachevom nakon ruske agresije na njihovu zemlju pronašao utočište u Osijeku, podnio je zahtjev za hrvatsko državljanstvo!


Procedura


Ilia i njegova trenerica već su neko vrijeme članovi Gimnastičkog društva Osijek Žito, a od dolaska u Osijek treniraju u Sokol centru.


Zajedno s vodstvom kluba Hrvatskom gimnastičkom savezu poslali su pismo namjere u kojem je izražena želja za hrvatskim državljanstvom i nastupom pod hrvatskom zastavom.




To je već razmatrao Izvršni odbor Hrvatskog gimnastičkog saveza, koji je jednoglasno odlučio da se nastavi postupak njihova primanja pod hrvatsku zastavu, te su već podneseni zahtjevi Ministarstvu unutarnjih poslova za dobivanje hrvatskog državljanstva.


Ilia Kovtun Foto Gojko Mitić


Premda će za odluku o dobivanju hrvatskog državljanstva MUP zatražiti i očitovanje Ministarstva turizma i sporta, čini se da je u postupku kada hrvatsko državljanstvo zatraži vrhunski sportaš procedura prilično ubrzana.


Ono što bi moglo usporiti Kovtunov nastup pod hrvatskom zastavom jest upis i promjena državljanstva u Svjetskoj gimnastičkoj federaciji.


Naime, očekuje se kako bi se Ukrajinski gimnastički savez mogao žaliti na tu odluku. Stoga nas zanima što bi se moglo dogoditi u najgorem slučaju.


– U najgorem slučaju Ilia će biti u svojevrsnoj karanteni, bar što se tiče međunarodnih natjecanja, u trajanju od godine dana. Ali ako se i taj najgori slučaj dogodi, bolje da se dogodi sada, u prvoj godini olimpijskog ciklusa, negoli poslije, objasnio je Vladimir Mađarević, izbornik seniorske gimnastičke reprezentacije Hrvatske i glavni trener u GD-u Osijek Žito, koji je ipak optimističan oko ranijeg dobivanja dopuštenja za nastup 22-godišnjeg gimnastičara za Hrvatsku.



– Bilo je u ukrajinskom sportu već nekoliko slučajeva promjene državljanstva u posljednje vrijeme. Istina, ne u gimnastici, nego u borilačkim i nekim drugim sportovima, tako da imamo uvjeravanja da će i u ovom slučaju sve biti brzo zaključeno.


Ne treba, mislim, posebno naglašavati kako bi Osijek i Hrvatska mogli dobiti vrhunskog sportaša, kandidata za medalje na svim velikim natjecanjima, koji zbog svoje dobi, ako ga zdravlje posluži, može odraditi još najmanje dva olimpijska ciklusa.


Treba naglasiti da ovoga svega ne bi bilo, ni njihova boravka i ostanka u Osijeku, da nismo otpočetka imali snažnu podršku tvrtke Žito i gospodina Marka Pipunića, koji je odmah u svemu prepoznao potencijal i koliko je njihov dolazak koristan i za naš klub – pričao je Mađarević.


Zahvala Osijeku


Odluka o promjeni državljanstva svojevrsna je zahvala Ilije i njegove trenerice na gostoprimstvu koje imaju sada već gotovo tri godine u Osijeku.


Već su se prilagodili životu u slavonskoj metropoli, Irynina kći pohađa osječku gimnaziju, a ono čime su bili posebno oduševljeni jest što su ljetos bili pozvani i sudjelovali na dočeku osječkih olimpijaca s Olimpijskih igara u Parizu zajedno s ostalim predstavnicima grada.


Tada su shvatili kako ih Osijek već doživljava svojim “legicama i legama”. Iz Ukrajine, očekivano, stižu vijesti razočaranja. Slična reakcija bila bi i kod nas da neki sportaš odluči promijeniti državljanstvo i nastupati za drugu državu.


Na društvenim mrežama dosta njih i shvaća takvu odluku, a, s druge strane, neki ih nazivaju “nacionalnim izdajicama”, što prilično pogađa i Iliju, a posebno njegovu trenericu Irynu.


Jer, računajući samo Olimpijske igre, svjetska seniorska i juniorska prvenstva te Olimpijske igre mladih, Ilia je Ukrajini donio čak 25 medalja.


Usto, njegova trenerica i on cijelo vrijeme ruske agresije ponosno su nosili ukrajinsku zastavu i pronosili priču po svijetu o časnoj borbi ukrajinskog naroda.