Ivana Pečnik Kastner i Katarina Mihelčić otkrile su spomen-ploču / Snimio M. KRMPOTIĆ
U Delnicama je osim Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske obilježena i 1100. obljetnica Hrvatskog Kraljevstva, točnije trenutka kad je, davne 925. godine, okrunjen na Duvanjskom polju prvi hrvatski kralj, Tomislav
povezane vijesti
DELNICE Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, najznačajnijeg trenutka u povijesti samostalne suvremene Hrvatske, danas je u Delnicama na dostojanstven i pažnje vrijedan način obilježen druženjem koje je u najvećoj mjeri bilo usmjereno ne samo na taj iznimno bitan datum današnje države, već i na obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva, točnije trenutka kad je, po povijesnoj predaji, davne 925. godine okrunjen na Duvanjskom polju prvi hrvatski kralj, Tomislav.
Otkrivena spomen-ploča
Da bi podsjetili na te značajne povijesne trenutke Hrvata kao naroda u Delnicama su najprije priredili otkrivanje prigodne spomen-ploče ugrađene u repliku kamenog spomenika koji je 1925. godine, prigodom obilježavanja 1000 godina hrvatskog kraljevstva, podignut u Delnicama. Uz natpis na stijeni Golubinjaka u Lokvama te skulpturu lava u Čabru to su prije sto godina na goranskom području bili jedini te godine podignuti spomenici u slavu tisućgodišnjeg hrvatskog kraljevstva. Stoljeće kasnije aktualna delnička gradska vlast dodala je spomentoj replici spomenika novu spomen-ploču koja svjedoči o odavanju počasti priređenom od strane sadašnjih generacija.
Riječi pozdrava nazočnima je uputila gradonačelnica Delnica Katarina Mihelčić podsjetivši i zahvalivši nekolicini na trudu vezanom uz uređenje ploče – KTD-u Risnjak Delnice, Klesarskom obrtu Škarabot iz Liča, stručnim službama Grada Delnica te gradskom vijećniku i bivšem gradonačelniku Ivici Kneževiću zahvaljujući čijem angažmanu je 2014. godine postavljena replika spomenika koja tekstom i izgledom čuva duh prije sto godina iskazanog ponosa i ljubavi prema hrvatskoj prošlosti, a novim zapisom nastoji tu tradiciju ne samo sačuvati, već i produžiti. Novi zapis otkrile su gradonačelnica Katarina Mihelčić i Ivana Pečnik Kastner, predsjednica Gradskog vijeća Delnica, a prigodno slovo uz ovaj spomenik prošlosti održao je potom i prof. dr. sc. Željko Bartulović, predstojnik Katedre za povijest prava i države riječkog Pravnog fakulteta i Pročelnik Riječkog stola Družbe Braće Hrvatskog zmaja.
Povijest
Danas su navršene 33 godine od dana kad je 15. siječnja 1992. Hrvatsku priznalo svih 12 tadašnjih članica Europske unije (Irska, Belgija, Danska, Francuska, Grčka, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Njemačka, Portugal, Španjolska i Ujedinjena Kraljevina) te još i Austrija, Kanada, Bugarska, Mađarska, Poljska, Malta, Norveška i Švicarska, a prije njih to je još u prosincu 1991. godine učinio Island. Do kraja siječnja Hrvatsku su priznale 44 države (Argentina, Turska 6. Ruska Federacija, Iran, Japan, SAD, Kina, Indija….). Stoga se 15. siječnja obilježava kao spomendan – Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. |
Predavanje prof. Bartulovića
Drugi dio današnjeg dana sjećanja protekao je u znaku kvalitetnog predavanja “Kralj Tomislav – 1100. obljetnica hrvatskog kraljevstva” koje je održao prof. Bartulović istaknuvši kako mu je drago što je otkrivanje spomen-ploče održano na godišnjicu priznanja Hrvatske kao samostalne države. Govoreći o proučavanju povijesti hrvatske državnosti Bartulović je podsjetio kako do sredine 19. stoljeća nije bilo ozbiljnijeg znanstvenog pristupa toj temi.
– Tek 1881. godine povjesničar Ivan Kukuljević Sakcinski donosi podatke o kralju Tomislavu i njegovoj krunidbi na Duvanjskom polju. Godine 1906. povjesničar Emil Laszowsky pokreće rad Družbe Braće Hrvatskog zmaja koja u velikoj mjeri usmjerava svoj rad na otkrivanje povijesnih činjenica vezanih uz prošlost Hrvata, a baš u okviru tih stremljenja dolazi se na ideju da se 1925. godine obilježi tisuću godina hrvatskog kraljevstva, pri čemu su na državnoj razini najznačajniji spomenici te odluke spomenik kralja Tomislava na Jelačićevom trgu u Zagrebu, a u Gorskom kotaru kip lava u Čabru i spomen-obilježje u Delnicama, rekao je Bartolović, založivši se za daljnji rad na analizi povijesti ovog područja vezanoj uz hrvatsku povijest.
Konkretno, već tijekom predstojećeg proljeća u Delnicama je u planu održavanje stručnog i znanstvenog skupa o povijesti Delnica i ovog dijela Gorskog kotara vezanog uz nazočnost Zrinskih i Frakopana, najznačajnijih hrvatskih velikaša. Riječ je o temi koja može u velikoj mjeri pridonijeti povijesnom vrednovanju ovih dijelova Hrvatske i Primorsko-goranske županije, a nedvojbeno je kako bi sustavno proučavanje itekako pripomoglo i kulturi te turizmu ovog kraja koji se već u lijepoj mjeri i veže uz određene dijelove povijesti čuvenih hrvatskih velikaških obitelji.