Integracijom turističkih i okolišnih politika, projekt REVERS osigurat će dugoročnu održivost uz očuvanje jedinstvene biološke raznolikosti i prirodnih resursa ovih zaštićenih područja
povezane vijesti
GOSPIĆ – U javnosti je pomalo nedovoljno poznato da će se do 2027. godine provoditi međunarodni REVERS – Integration of eco touristic development and nature preservation in protected areas, operativni program Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Pri tome je kao vodeći partner istaknuta Natura-Jadera, javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije. Kao partneri ističu se Zadarska županija (RH), Javna ustanova Park prirode Velebit (RH), Javno preduzeće Nacionalni park »Una« Bihać (BIH), Prijestonica Cetinje (MNE). Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na 1.425.224,50 eura. Natura-Jadera u tome iznosu sudjeluje s 308.100 eura. Razdoblje provođenja projekta je od 1. rujna 2024. do 28. veljače 2027. godine, pri čemu je cilj unaprijediti ulogu kulture i održivog turizma u regiji, potičući gospodarski razvoj, socijalnu uključenost i inovacije. Integracijom turističkih i okolišnih politika, projekt REVERS osigurat će dugoročnu održivost uz očuvanje jedinstvene biološke raznolikosti i prirodnih resursa ovih zaštićenih područja.
Inovativnost
Projekt REVERS nastoji preokrenuti negativne učinke neodrživih turističkih praksi u zaštićenim prirodnim područjima, uključujući tri rijeke (Zrmanju i Krupu u Hrvatskoj, te Unu koja izvire u Lici, prolazi kroz Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu), te dva planinska područja (Crnopac u Hrvatskoj i Lovćen u Crnoj Gori). Ova područja imaju visok potencijal za daljnji razvoj održivog turizma, ali se suočavaju sa značajnim izazovima. Nedostatak ujedinjenog modela održivog turizma, uz fragmentirane politike i manjak suradnje među dionicima, doveli su do propuštenih prilika za razvoj kvalitetnih, inovativnih turističkih proizvoda i usluga. Projekt REVERS usmjeren je na integraciju turizma i zaštite okoliša u zaštićenim područjima Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Edukacija
Negativni primjer vezan uz ovu problematiku imali smo prošle godine, kada je zabranjen pokušaj devastacije izvorišnih dijelova rijeke Une kod Srba. Cilj je potaknuti održivi razvoj kroz inovativne turističke proizvode koji će promovirati očuvanje prirodne i kulturne baštine te smanjiti negativan utjecaj turizma.
Kroz projekt će se formirati multidisciplinarna radna skupina koja će surađivati na izradi strategija za uravnotežen razvoj turizma i zaštite okoliša. Kreirat će se inovativni ekoturistički proizvodi koji naglašavaju prirodne i kulturne vrijednosti, omogućujući odgovorno turističko iskustvo koje pridonosi razvoju lokalnih zajednica. Jedan od ključnih ciljeva je digitalizacija zaštićenih područja. Putem postavljene opreme, nadzora, mobilne aplikacije i platforme REVERSE HUB posjetiteljima će biti omogućeno lakše istraživanje destinacija te dobivanje informacija o prirodnim i kulturnim znamenitostima, čime se promoviraju manje poznata, ali jednako vrijedna područja. Projekt uključuje i edukaciju lokalnih dionika kako bi se poboljšale njihove vještine u održivom upravljanju turizmom i prirodnim resursima. Fokus će biti na uključivanju lokalnih zajednica u valorizaciju njihove baštine i stvaranje novih prilika za zapošljavanje kroz ekoturizam.