Akademska slikarica Koraljka i njezina "kolegica" maca, Medolina, Foto: Privatna arhiva
"Moja ljubav prema životinjama bila je logična uz odrastanje s irskom setericom Azrom s kojom sam i prohodala, držeći se za njena leđa", otkriva umjetnica
povezane vijesti
Ljubav prema kućnim ljubimcima poseban je blagoslov svim vlasnicima pasa, mačaka i ostalih životinjica koje nam se obraduju kada dođemo doma i pružaju nam poseban osjećaj sreće.
Među najpopularnijima svakako su mačke za koje znanost kaže da luče hormon sreće i ljubavi zbog čega su među omiljenijim ljubimcima diljem svijeta.
Nedavno smo imali priliku razgovarati s umjetnicom Koraljkom Polaček koja je počela slikati portrete ljubimaca pod motom “svaki ljubimac zaslužuje svoj portret”, a posebno se predala “mačkoslikama“.
Naziv je to za njezino slikarstvo posljednjih godina odnosno za cikluse slika u tehnici akrila na platnu, inspirirane prvenstveno mačkama.
Polaček je odrasla u zagrebačkoj obitelji umjetnika – njezin djed Slavko Marić bio je akademski slikar (1921.-1995.), a prabaka Katarina Pezer (1904.-1977.) keramičarka koja je još ’60ih godina osnovala keramičarski studio u Baški na Krku.
Akademska slikarica Koraljka i njezina “kolegica”, maca Medolina, Foto: Privatna arhiva
Emotivna dimenzija portretiranog ljubimca
“Moja ljubav prema životinjama bila je logična uz odrastanje s irskom setericom Azrom s kojom sam i prohodala, držeći se za njena leđa.
Kasnije, kada sam se pripremala za upis na Akademiju likovnih umjetnosti 1991. godine, tadašnji ljubimci pas i dvije mace, bili su mi posebno dragi modeli za vježbe crtanja. Tijekom godina nakon diplome sve češće sam slikala životinje, animalističko slikarstvo postalo mi je najdraža tema likovnog stvaranja”, otkriva Polaček.
Kao što smo već naveli, portrete ljubimaca koje i danas radi smatra posebnom kategorijom u svojem slikarstvu, a kaže nam da se isti najčešće naručuju za poklon sebi ili dragoj osobi.
“Ponekad je riječ o pokojnom psu ili maci, kada vlasnik želi sačuvati uspomenu na dragu, neprežaljenu životinjicu. Moj moto je da svaki ljubimac zaslužuje svoj portret, stoga sam sretna kada na platnu uspijem predočiti poseban karakter, emotivnu dimenziju portretiranog psa ili mace”, otkriva Polaček.
Priča oko mačkoslika je započela njezinom selidbom na Cres 2007. godine kada je počela primjećivati nedovoljnu brigu o uličnim “ničijim” mačkama.
Aktivno se angažirala u spašavanju napuštenih maca i mačića pa se povezala s lokalnom lošinjskom udrugom i otočkim volonterima, što je rezultiralo građanskom inicijativom “Cres Cat Rescue” kroz koju je nekoliko stotina otočkih maca bilo spašeno, sterilizirano, liječeno i udomljeno.
“Spašavanje mačaka znači i nužno prihvaćanje mnogobrojnih maca u vlastiti dom. Kroz moju kuću su prošle mnoge mace koje su se liječile i oporavljale, a nekoliko ih je ostalo do danas. Ponekad kažem da sam ja pomogla macama, a one su zauzvrat uskočile na moja platna – i ostale na njima zauvijek”, priznaje Polaček.
Životinjice dualizma
Tako su nastali motivi poput Mačkograda, Maca vešerica i Mačjeg dvorca koje intenzivno slika posljednjih desetak godina pod zajedničkim nazivom “mačkoslike”.
“Motiv mačaka nikad mi ne dosadi. Uvijek nalazim novu inspiraciju u njihovim elegantnim i gipkim tijelima.
Smještam ih na prozore, skakuću po mjesecu, barkama i štrikovima s rubljem, izviruju sa škalina i balkona. Volim svakoj maci na slici dati njezin specifičan karakter – znaju biti znatiželjne, ljute, zaigrane, vedre, mudre, mazne, ili smišljaju neki novi trik.
To su životinjice dualizma, istovremeno su i krotke i divlje, plišanci i opasne zvjerčice, ovisno o trenutku i njihovom raspoloženju”, pojašnjava.
Kaže da su mačke od pamtivijeka smatrane posebnom vrstom, životinjama onkraja, tajanstvene i opasne, samostalne i prelijepe; bilo da su ih ljudi štovali poput starih Egipćana ili ih smatrali izaslanikom mračnih sila kao u europskom srednjem vijeku, nitko nikad nije ravnodušan na njih.
“Mistične, povezane s lunarnim ciklusom i ženskim principom, mace uvijek provode svoju volju. Stoga je poznato da maca bira vlasnika, a ne on nju. Zahvalna sam macama jer su ‘zauzele’ moja platna i pružaju mi uvijek novo nadahnuće”, dodaje.
Po pitanju stila i umjetničkih uzora, njezin kolorizam i ekspresija vezani su uz djedovo naslijeđe te uz njezinog umjetničkog idola, legendarnog Eduarda Muncha. Polaček objašnjava da volim energiju na platnima, dinamiku jakih, životnih boja, kao i brze poteze kistom.
Sukladno tome, studirala je slikarstvo u klasi profesora Eugena Kokota, našeg velikog slikara sličnog umjetničkog senzibiliteta.
Motiv mačke mnogi su slikari prikazivali u svojim djelima, poput Renoira i Matissea, a njoj najbliskije su mačke njemačkog ekspresionista Franza Marca, koji im je dao glavnu ulogu na platnima.
“Priče” na platnima postaju nadrealni svijet
“Većina slikara razvija i mijenja svoj izričaj tijekom vremena, tako i moje mačkoslike danas dobivaju pomalo drukčiju ‘notu’. Počevši od realističnih prikaza, preko ekspresivnih platna, danas stvaram jedan novi mačkosvijet.
Fantastične, ponekad iracionalne ‘priče’ na platnima postaju nadrealni svijet u kojem sada prevladavaju plavi i ljubičasti tonovi. To je umirujući meditativan mikrokozmos koji poziva gledatelja na ulazak u moju mačju priču ispisanu kistom na platnu”, kaže Polaček.
Na naše pitanje o reakcijama promatrača njezinih mačkoslika, objašnjava da su zanimljive i lijepe, pogotovo jer se najčešće radi o mačkoljupcima.
Dodaje da ju posebno veseli kad neki od njih stvaraju kolekcije njezinih mačkoslika pa tako njezine slike upotpunjuju domove ljubitelja umjetnosti i vlasnika maca u Zagrebu, Ljubljani, Rijeci, Beču, Ravenni, Sofiji.. ali i u dalekoj Australiji.
“Kada slikam, prvenstveno usrećujem sebe. Slikanje je za mene beskrajna igra i čarolija stvaranja. Zato sam izuzetno ponosna i zahvalna kada novi vlasnik moje slike reagira oduševljenjem te kada moja radost slikanja pronađe put do tuđeg srca”, komentira.
Osim slikarstva na platnu, naša sugovornica oduvijek voli i modeliranje u glini pa povremeno stvara unikatne glinene mačje figurine. Više je godina predavala likovnu kulturu, najprije u zagrebačkoj, zatim i u creskoj osnovnoj školi.
Kaže da je crtanje i modeliranje životinja poput maca, učenicima uvijek zabavan i privlačan zadatak te da to nije samo prilika za upoznati i prikazati anatomiju i karakter životinja koje volimo, već i za razgovor te osvještavanje nužnosti da budemo humani i brinemo o napuštenim ljubimcima.
Kreativna Koraljka Polaček trenutačno dovršava novi ciklus slika pod nazivom Equilibrium, trinaest većih mačkoslika koje uskoro putuju u Zagreb na izložbu, a dok se priprema, društvo joj rade pas Jeff i maca Medolina za koju kaže da je crna kao ugljen i koja izgleda kao da je upravo iskočila s jedne od njezinih mačkoslika.
Equilibrium je ujedno i njezina 45. samostalna izložba, a stručno će je popratiti povjesničarka umjetnosti Iva Koerbler.
Otvorenje će se održati u zagrebačkoj galeriji Oblok, KGZ, 20. siječnja u 18 sati, a izložba ostaje otvorena do 14. veljače.
U mačkoslikama možete uživati i u njezinom atelieru u centru Rijeke.