Foto: Pivatna arhiva gropp.arete
Njene ruke su čarobnog dodira i stvaraju najposebnije kreacije pod okriljem brenda gropp.arete
povezane vijesti
Jeste li čuli za macramé?
Ako i niste, vrlo je vjerojatno slučaj da ste se barem jednom divili pokojoj umjetnini ili predmetu napravljenim uz pomoć ove umjetničke tehnike, a da to niste niti znali!
Radi se o bezvremenskoj vještini uzlanja, odnosno kreativnoj tehnici vezivanja konopa u dekorativno/funkcionalne svrhe, a mogućnosti izrade su neograničene.
S macramé tehnikom mogu se izraditi viseći držači za biljke, odjeća, zidne umjetnine, ogrlice, naušnice, zavjese… Gotovo sve, ako pustite mašti na volju.
Više o toj tehnici ispričala nam je kreativka i maherica u macramé tehnici, Vojka Kotiga, inače zaljubljenica u život, mačke, putovanja, zumbule, čokoladu, slobodu, umjetnost, kavu, zimu – i “cotton art”.
Njene ruke su točno one čarobnog dodira koje stvaraju najposebnije kreacije pod okriljem brenda gropp.arete.
“I prije pandemije, zasitila sam se uredskog posla i uz svo svoje visoko obrazovanje, uspinjanje na hijerarhijskim ljestvicama nije me više ispunjavalo. Oduvijek sam nešto kreativno radila u slobodno vrijeme i dok smo bili u lockdownu, naišla sam na jednu divnu fotografiju interijera koji je imao puno sobnih biljaka, veliki prozor, mačke i macramé zidnu dekoraciju na zidu.
Sve mi je do tada bilo poznato, osim – što je to na zidu?
Počela sam istraživati, naručila prve konce i probala napraviti nešto na jednoj naplavini i shvatila da me to izrazito opušta i da se osjećam baš dobro dok to radim”, opisala je početke svoje kreativne štorije Vojka čije umjetnine danas krase mnoge zidove.
Ne mora biti savršeno
U razgovoru se prisjetila izrade prve macramé zidne dekoracije, a samu tehniku naučila je prateći tutoriale na internetu, proučavajući vrste materijala, čitajući, griješeći i pokušavajući ponovo stvarati i pronaći neki svoj stil.
“Bila je to jedna kričavo narančasta, zidna dekoracija… U koroni, kada je distribucija materijala bila otežana, takvu boju sam jedino mogla naručiti. Kasnije se taj moj pokušaj, prvijenac – neuspjeh (smijeh) prodao na štandu na oduševljenje kupca i moje čuđenje.
Prekrasna stvar kod macraméa je što nema pravila i ne mora biti savršeno da bi netko u njemu vidio nešto savršeno. U macraméu ljepota je u očima promatrača“, zaključila je.
‘Čvor na zidu’
Naziv gropp.arete također je ukrao našu pažnju, a oduševili smo se kada smo čuli što zapravo znači.
“Nisam htjela slatko, mazno, hipijevsko, personalno ime, pa sam se vratila korijenima jezika i povezala macramé tehniku (koju čini izrada čvorova) i zid. U Istri se za čvor kaže ‘grop’, a ‘parete’ je na talijanskom zid, tako da ime brenda u biti znači ‘čvor na zidu’ što je i najizvorniji oblik macraméa – zidna dekoracija.
Točkica na krivom mjestu je da malo zbuni ‘protivnika’, a malo slovo na početku je bunt prema pravilima”, šaljivo će Vojka.
Za željeni osjećaj
Tako se u ponudi “buntovničkog” gropp.arete mogu pronaći police, ogledala, duge, sove, torbe različitih veličina, nakita te zidne dekoracije na naplavnom drvetu, sve dakako izrađene u macramé tehnici.
“U macraméu se mogu raditi i haljine, jastučnice, zavjese, anđeli, visilice za cvijeće, raznolike zidne dekoracije, dekoracije za vjenčanja… Zaista svašta“, nadodala je.
U ponudi postoje i proizvodi po narudžbi, pa tako Vojka po željenoj veličini, obliku naplavnog drveta i boji konopa izrađuje dekoracije koje zahvaćaju upravo željeni osjećaj.
“Starije generacije vole macramé sove jer ih one vraćaju u mladost kada su to i one radile te predstavljaju mudrost, djeca pak vole macramé duge, gospođe u najboljim godinama vole torbe, dok tinejdžeri vole zidne macramé dekoracije i to su mi omiljeni kupci jer, koliko se god trudili ostati cool, ne mogu sakriti oduševljenje kad vide ono što žele. Onda znam da dobro radim!”, podijelila je.
Kao veliku posebnost svojih radova istaknula je originalnost i autentičnost koja proizlazi iz njenog osobnog umjetničkog stila.
“Netko teži pravilnošću, urednosti, netko je boho, hipijevski, neuredan… Ja volim raditi bez plana i nacrta, na razvojnom putu proizvoda nalaziti rješenja i dekoracije te ne slijediti simetriju i pravila. Moji proizvodi su spontani, izvorni i unikatni“, ponosno će Vojka.
Opuštajuće i kreativno
“Macramé je poput slikanja… Ponekad je gotov u sat vremena, a ponekad ga danima dotjerujem”, rečenica je kojom je okvirno opisala trajanje izrade jedne umjetnine.
Podijelila je s nama i najveću grešku kod macraméa, a to je prekratki konop.
“Nema krpanja!”, upozorava Vojka, naglasivši da u svom radu skice ne voli, već pristupa izradi dekoracije izvana prema unutra dok joj, kako sama kaže, nije dovoljno “nakićeno”.
“Vrlo opuštajuć, kreativan, i smiren proces – skoro pa poput igranja sa čvorovima!”, govori nam Vojka.
Umjetnost raspoloženja
Gledajući divne radove, zanimalo nas je u čemu pronalazi inspiraciju, na što je kazala da su joj nepresušna inspiracija priroda i zima.
“Kad utihne kraj i turisti odu doma, onda su krajolici koji me okružuju najljepši. Macramé boje su boje tla, vode, neba, prirode koja miruje… Centralna Istra, Učka, Kvarner – to su moje ljubavi i inspiracije. Macramé je umjetnost raspoloženja i bitno je biti ispunjen i sretan dok ga radiš”, ispričala nam je.
Kao najljepši dio svog posla istaknula je slobodu – “Slobodu da ga mogu raditi kada i koliko želim, u boji kojoj želim i sa konopom debljine koju želim, na ravnoj, krivoj ili polumokroj naplavini i znam da će na kraju meni izgledati lijepo, ali i da će naći svog kupca. Nema greške kod macraméa, ma kao ni kod bilo koje druge umjetnosti, zar ne?”.
Osim možda prekratkog konopa! 🙂
Suradnje i planovi za budućnostU razgovoru Vojka je podijelila da je otvorena za različite vrste suradnji, a postoji i opcija organiziranja radionice izrade macramé predmeta, od osnovnih do naprednih, bilo da je riječ o privatnom prostoru, yoga studiju, udruzi, organizaciji, rođendanu, djevojačkoj ili obljetnici nečeg lijepog. Radionice traju oko tri sata i u tom vremenu mogu se svladati osnove čvoričanja i pritom izraditi sovu, manju torbicu za mobitel, manju zidnu dekoraciju… “Moja iskustva sa radionica su da ljudi koji ih pohode brzo uče, znatiželjni su i vrlo kreativni. Uvijek je puno smijemo i zabavljamo! I još odu kući sa torbom”, veselo će Vojka. Nadodala je da će ove godine biti dio kreativnih radionica u Motovunu koje će se održati u Artipolis prostoru gdje će polaznici moći uživati u gradu, dobrom društvu i igranju sa konopima. “Pratite me za dalje i nadam se da se vidimo na mom brdu!”, poručuje! |