Tržišta

Dolar prema košarici valuta ojačao šesti tjedan zaredom

Portal Novi list, Hina

Foto REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Foto REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo



Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta porasla i prošloga tjedna, šestoga zaredom, jer je sve izglednije da će američka središnja banka u ovoj godini usporiti tempo smanjenja kamatnih stopa.


Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošloga tjedna 0,7 posto, na 109,64 boda, a u jednom je trenutku dosegnuo i 109,68 bodova, novu najvišu razinu u dvije godine.


Pritom je tečaj eura prema dolaru pao 0,6 posto, na 1,0244 dolara.




Američka je valuta ojačala i prema japanskoj, za 0,3 posto, pa je njezin tečaj dosegnuo 157,70 jena.


Zamah dolar traje otkako je polovicom prosinca američka središnja banka poručila da u 2025. planira usporiti tempo smanjenja kamatnih stopa.


Čelnici Feda procijenili su tada da bi u ovoj godini mogli smanjiti kamate samo u dva navrata, za ukupno 0,50 postotnih bodova.


Lani su ih smanjili u tri navrata, za ukupno jedan postotni bod.


Usporavanje tempa smanjenja kamata moguće je zahvaljujući stabilnom rastu američkog gospodarstva i dobroj situaciji na tržištu rada.


U petak je objavljeno da je u prosincu broj zaposlenih u SAD-u porastao za 256.000, oko 100.000 više nego što su analitičari očekivali, pri čemu je stopa nezaposlenosti skliznula sa 4,2 na 4,1 posto.


Ti podaci pokazuju da je tržište rada i dalje čvrsto, pa se može očekivati rast plaća i potrošnje. A to bi moglo potaknuti rast inflacije ili je zadržati na povišenim razinama.


Nakon podataka s tržišta rada, na financijskim su tržištima smanjena očekivanja po pitanju rezanja kamata, pa se sada procjenjuje da će Fed kamate smanjiti samo jednom ove godine.


I to ne prije nego što bude jasnije kakva je sudbina inflacije. Naime, uskoro na dužnost stupa novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Trump, čije bi politike mogle potaknuti rast gospodarstva, ali i ojačati inflacijske pritiske.


Kako se od većine drugih središnjih banaka u svijetu očekuje brže popuštanje monetarne politike, s obzirom da njihova gospodarstva nisu u tako dobroj ‘formi’ kao američko, kamate u SAD-u ostat će na višim razinama još neko vrijeme, a to pridonosi privlačnosti dolara.