ZAKONODAVSTVO

DIP će službeno predložiti ukidanje izborne šutnje

Dražen Ciglenečki

Snimio VEDRAN KARUZA

Snimio VEDRAN KARUZA

Poslat ćemo prijedlog Ministarstvu pravosuđa i uprave da se promijeni izborno zakonodavstvo i u vezi ukidanja izborne šutnje, ali i nekih drugih odredbi, kazao nam je potpredsjednik DIP-a Josip Salapić



U ponoć je nastupila izborna šutnja i trajat će sve do nedjelje u 19 sati, kada će se zatvoriti birališta i na taj način završiti proces izbora za predsjednika Republike. Izbori, odnosno dva preostala kandidata, Zoran Milanović i Dragan Primorac, morali bi, dakle, tijekom skoro dva dana iščeznuti iz javnog prostora. Nikakve sankcije nisu predviđene, ali njih dvojica, sukladno zakonu, ne bi smjela voditi kampanju, njihovim podupirateljima je zabranjeno davati izjave o tome tko bi trebao biti predsjednik, medijima nije dopušteno objavljivati ankete, čak niti komentirati Milanovića i Primorca i procjenjivati njihove izborne šanse. Uređeno je to tako još u vremenu prije interneta, a izbornu šutnju posebno je teško nadzirati u doba društvenih mreža. Zato će Državno izborno povjerenstvo, tijelo zduženo za provedbu izbora, Vladi Andreja Plenkovića predložiti – ukidanja instituta izborne šutnje. Potpredsjednik DIP-a Josip Salapić se već dan uoči održavanja prvog kruga predsjedničkih izbora javno zapitao »je li u vremenu modernih društvenih mreža uopće potrebna izborna šutnja« i najavio »vidjet ćemo to kada prođe ova superizborna godina«. Jučer nam je, pak, Salapić rekao da će DIP sigurno formalizirati to o čemu je govorio prije dva tjedna.


Različite prakse


– Poslat ćemo prijedlog Ministarstvu pravosuđa i uprave da se promijeni izborno zakonodavstvo i u vezi ukidanja izborne šutnje, ali i nekih drugih odredbi. Primjerice, kandidatima za predsjednika Republike nije potrebna potvrda o nekažnjavanju, a kandidatima za Hrvatski sabor jest i to bi se trebalo ujednačiti, kazao nam je potpredsjednik DIP-a.


Za lokalne izbore u svibnju neće se ništa promijeniti jer praktično je nemoguće obaviti kompletnu proceduru i ako bi za to bilo političke volje. Župane, gradonačelnike, načelnike općina i lokalna predstavnička tijela birat će se po postojećim pravilima, vrijedit će, znači, i izborna šutnja, ali najesen bi mogao biti pokrenut postupak izmjene zakona kojima su regulirani izbori. Premijer Plenković prije desetak dana nije bio nesklon makar razmatranju mogućnosti ukidanja instituta zamišljenog kako bi birači u miru, bez bilo kakvog podražaja iz javne sfere, odlučili kome će dati svoj glas. Naravno, ogromna većina birača u trenutku kada počinje izborna šutnja već zna koju će stranku ili kandidata zaokružiti na glasačkom listiću.




– U Europi i svijetu ima različitih praksi. Imate u Americi kampanju koja traje do zadnjeg časa, istaknuo je nedavno predsjednik Vlade. Da, u SAD-u su otvorena birališta, a istovremeno se i dalje normalno odvija kampanja. Jedino se, primjerice, ne može objavljivati rezultate izlazne ankete dok se birališta ne zatvore.


Zanimljivo, SDP-ovac Arsen Bauk, koji je kao ministar uprave i (su)odlučivao o izbornim pravilima, nije za ukidanje izborne šutnje.


Modificiranje instituta


– Zalažem se za to da izborna šutnja ostane, ali da je se malo modificira. Ne bih mijenjao to da kandidati ne smiju dan prije izbora i na dan izbora voditi kampanju na terenu, u medijima i na društvenim mrežama. Kao ni to da mediji ne smiju ta dva dana analizirati izborne kandidate. Dopustio bih, međutim, slanje promidžbenih e-mailova i sms poruka biračima, kao i telefonski kontakt s njima. Ali, da kandidati tijekom izborne šutnje vuku na štandu ljude za rukav, to ne, rekao nam je jučer Bauk.


Kako bilo, danas i sutra do 19 sati je u Hrvatskoj izborna šutnja. Glasački listići, njih 3.607.900, tiskani su i dostavljeni lokalnim izbornim povjerenstvima, koja ih distribuiraju na biračka mjesta. Na listićima su imena Milanovića i Primorca, s tim da je pod rednim brojem jedan, s obzirom na rezultat prvog izbornog kruga, aktualni predsjednik. Birači koji su u prvom krugu glasovali temeljem takozvane plave potvrde, a takvih je bilo 1.600, ne moraju ponovo vaditi taj dokument. Dovoljno će im biti da na biračkom mjestu pokažu neku identifikacijsku ispravu. Državnom izbornom povjerenstvu se za nedjelju prijavilo 14.620 promatrača. Budući da će glasački listići sa samo dva imena biti jednostavni za obradu, DIP će već u 19.30 objaviti prve privremene rezultate drugog kruga, a oni će se ažurirati svakih deset minuta. Stoga bi i govori Milanovića i Primorca mogli biti ranije nego prije dva tjedna.